Annaba, Cezayir’in kuzey doğusunda bulunan küçük bir vilayettir.

Annaba Cezayir’in kuzey doğusunda bulunan küçük bir vilayettir. Annaba Wadi Seybouse nehri yakınında bulunan bir şehirdir. Annaba 1410 km2 yüz ölçümüne sahiptir. Son sayımlara göre Annaba’da 603.000 kişi yaşamaktadır. Annaba nemli bir havaya sahiptir. Annaba’da birçok alışveriş merkezi, eğlence yerleri, kafeler, restorantlar, oteller, turistik yerler vs. daha birçok yer bulunmaktadır. Annaba’da hayat adeta iki kültürün karışımını yansıtmaktadır. Berberi kültürünü ve İngiliz yaşantısının karışımı bir kültürü benimsemişlerdir. Annaba’da hava sıcaklıkları çok yüksek değildir. Fakat çöl sıcaklıklarının etkisi ile hava bazen çok fazla düşmekte yada çok fazla yükselmektedir. Bu yüzden Annaba en iyi bahar aylarında gezilebilir. Bahar ayların da herhangi bir sıkıntı yaşamadan gezinizi yapabilirsiniz. Annaba’da iki tane havaalanı bulunmaktadır. Bunlar; Houari Boumediene ve Dar-ül-Beyda Uluslararası havaalanlarıdır. Annaba’nın mutfağı da alışılmışın dışındadır. Öğünlerde belirli yiyecekleri yemekteler. Annaba şehrinde birçok gezilecek yer var. Müzeler ve camiler gezilecek yerlerin en başında gelmekte. Annaba’da alışveriş merkezleri cuma günleri kapalıdır. Ayrıca Annaba’da bir şey alırken pazarlık yapmanız gerekir. Çünkü pazarlık halkın yaşam biçimidir. Annaba’da aynı zamanda feribot ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Annaba şehri Fransız’ların etkisi altında kalmıştır. Şehir her sene birçok turisti ağırlamaktadır. Ve her sene de bu sayı giderek artmaktadır.

En İyi Zaman

Annaba’da en iyi zamanları dışarıda gezerek elde edebilirsiniz. Annaba’da gezilecek birçok yer bulunmakta. Bunlar; Hasan Paşa Sarayı, Camii Elkebir, Camii El Cedid, Keçava Cezayir Evi, Safir Camii, Hama Mahallesi, Kültür Sarayı, Doğa Müzesi, Cervantes Büstü Makamı, Şehit Anıtı, St. Augustine Kilisesi, Bardo Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Tren İstasyonu vs. daha pek çok yer vardır. Ayrıca şehirde bulunan parklarda da zaman geçirilebilir. Bu parkları gezerken Annaba’nın ne kadar güzel bir şehir olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Annaba’nın alışveriş merkezleri de aynı şekilde zaman geçirmek için çok avantajlı yerlerden biridir.

Ulaşım

Annaba’da ulaşım tren ile sağlanmaktadır. Annaba’dan başka şehirlere gitmek için uçakla ulaşım yapılıyor. Annaba merkez küçük bir yer olduğundan yürüyerek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında otobüsler ve taksilerle ulaşımda sağlanmakta. Ayrıca tramvay ile de ulaşım sağlanabiliyor. Annaba’dan feribota binerek birçok yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Annaba halkının en çok tercihi ise toplu taşıma araçları yani otobüsler olmuştur. Böylelikle zaten kısa olan yolculuklarını daha da kısaltmaktadırlar. Annaba’da aynı zaman da kendinize özel bir araç kiralayarak da gezme şansınız var. Şehirde birçok araç kiralayabileceğiniz yer bulunmakta. Kısacası Annaba’da ulaşım çok rahattır.

Alışveriş

Annaba’da alışveriş çok keyiflidir. Çünkü alışveriş yapabileceğiniz birçok yer bulunmakta. Annaba’da alışveriş merkezleri dışında cadde üzerinde birçok butikte görebilirsiniz. Alışverişlerinizi dilerseniz alışveriş merkezlerinden dilerseniz de cadde üzerinde ki butiklerden yapma şansınız var. Annaba’da bir de pazar yerleri kurulmakta. Bu pazar yerlerinde aradığınız pek çok şeyi bulabiliyorsunuz. Pazar yerlerinde aradığınız her şeyi bulma şansınız yüksek. İster kıyafet ister yiyecek olsun ya da herhangi bir eşya hiç bir sıkıntı yaşamadan istediğinizi bulma şansınız var. Annaba’da bir de sokaklarda tezgahlar görebilirsiniz. Buralarda ise el yapımı ürünler satılmakta.

Yeme İçme

Annaba deniz kenarında olduğundan balık en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Annaba’nın sofrası çok çeşitlidir. Balıkların hepsini ayrı ayrı güzelleştirip süsleyerek yeni lezzetler ortaya koymaktalar. Annaba Akdeniz mutfağının özelliğini taşımaktadır. Annaba’da yemekler genelde tencerede pişer. Çünkü halk yemekleri soslu olarak yemeyi seviyor. En ünlü yemekleri ise fırında bütün olarak kızartılan kuzu yemeği Meşui’dir. En meşhur yemekleri ise; kuskus, zeytinli tavuk, shurba (çorba), Khobz dar (ev ekmeği), hurmalı makrot vs. daha pek çok yemek bulunmakta. Akdeniz mutfağında en çok etli yemekler yapılmaktadır. Annaba çok çeşitli yemeklere sahip.

Konaklama

Annaba’da çok fazla konaklama imkanınız bulunmamakta. Sınırlı sayıda bulunan otelleri ile fazla turist ağırlayamamakta. Annaba’da en çok tercih edilen otellerden biri de Majestic Annaba otelidir. Fakat Annaba’da otel olmasa da gelen turistlerin konaklayabilmesi için kiralık evler var. Burada evleri kiralayarak konaklamaya başlayabilirsiniz. Her şey size ait. Sanki kendi evinizmiş gibi kullanabiliyorsunuz. Zaten evler de eşyalar bulunmakta. Annaba halkının nasıl bir yaşam tarzı sürdürdüğünü anlamak isteyen turistlerin çoğu halkın kullanmış olduğu evleri kiralayarak onlara eşlik etmektedirler. Annaba’da konaklamak hem kolay hem de uygun fiyatlarda kalacak yer konusunda alternative sunuyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Annaba’da gece çok fazla renklidir. Gidebileceğiniz güzel ve keyif alabileceğiniz yerler var. Buralar da çok rahat ve uygun fiyatlara eğlenebilirsiniz. Bu eğlence yerleri ise; Havana Club, The Black Ball, 1001 Nuits, Pasha Nightclub, Crystal Lounge ve Spoon Club mekanlarıdır. Bu eğlence yerlerinin çoğunda güzel bir içecekle canlı müzik dinleme şansınız olacaktır. Eğlenmeyi seven bir şehir olan Annaba bunu eğlence yerleri ile de göstermektedir. Annaba gece hayatı ve eğlence yerleri ile Cezayir’in önde gelen yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Annaba’da çok güzel bir gezinti ve gece eğlencesi yaşayarak bütün gününüzü çok güzel geçirebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.