Etrafı kömür madenleri ile çevrili olan Ukrayna’nın sevimli ve sade şehridir.

Etrafı kömür madenleri ile çevrili olan Ukrayna’nın sevimli ve sade şehri Donetsk, yaklaşık iki milyonluk nüfusuyla Ukrayna’nın sayılı büyük şehirlerinden biridir. Kalmius Nehri üzerine kurulmuş olan Donetsk şehri, geceleri doğa ile nehrin buluştuğu manzarasıyla ışıklar altında sizi romantizmin doruklarına taşıyacak bir şehirdir. Ukrayna’nın güneydoğusunda kalan Donetsk şehri ülkenin beşinci büyük şehridir. Her ne kadar ülkenin güneydoğusunda yer alsa da Donetsk’de karasal iklimden nasibini almış bir şehirdir. Dolayısıyla yazları sıcak ve nemli geçse de kış ayları oldukça soğuk geçmekte ve Kalmius Nehri buz tutmaktadır. Donbass Arena, Artema Bulvarı (Aptema Bulvarı), Pushkin Bulvarı, Lenin Square ve Lenin Heykeli, Park of Forged Figures, Park Shcherbakova, Donetsk Botanical Garden, The Tsar Cannon, Mertsalov’s Palm, The Holy Transfiguration Cathedral, The River Calmius, The Beatles Monument, Donetsk Planetarium, FC Shakhtar Museum, Aquapark Aquasferra, Donbass Liberators Memorial Complex, Anatoliy Solovyanenko Statue, Donetsk Regional Museum of Local History, Monument to Sergey Bubka, Donetsk National Academical Opera and Ballet Theatre, Donetsk Digital Planetarium, Donetsk Regional Philharmonic Society, Art-Donbass, St.Michael the Archangel, Taras Shevchenko Monument ve John James Huge’s Brewery; Donetsk’e adım attığınız andan itibaren kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken yerlerdendir. Ulaşım açısından bakacak olursak eğer şehir ülkenin beşinci büyük şehri olsa dahi oldukça küçük bir şehir olduğundan şehir içinde dilediğiniz yere otobüsle gitme lüksüne sahip olacaksınız. Şehrin en önemli etkinlikleri ise Eylül ayında düzenlenen Blacksmith’s El Sanatları Festivali ve Kasım ayında düzenlenen Donetsk Jazz Festivali’dir. Dolayısıyla Eylül ve Kasım ayı turizm adına çok daha hareketli olmaktadır.

En İyi Zaman

Şehre özel en önemli iki aktivitesinden birinin Eylül ayında yapılan Blacksmith’s El Sanatları Festivali olduğu diğerinin ise Kasım ayında yapılan Donetsk Jazz Festivali olduğunu düşünürseniz eğer ve bu aktivitelere katılmak isterseniz seyahat için tercih edeceğiniz aylar Eylül ve Kasım aylarıdır. Fakat Donetsk’de bulunma sebebiniz festival olmayacaksa eğer karasal iklimi göz önünde bulundurup ilkbahar ve yaz aylarında şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım

Bahsettiğimiz üzere şehir ülkenin beşinci büyük şehri olsa da oldukça küçük fakat bir o kadar da dağınık bir şehirdir. Şehirde gezmek için toplu taşıma araçlarını ya da taksiyi kullanmak zorunda kalacaksınız ki toplu taşıma olarak Donetsk şehrinin size sunduğu imkanlar ise otobüs, tramvay, troleybüs, marşrutka (minibüs) dır. Eğer şehir içini otobüs ile gezmek istiyorsanız günlük biletler, haftalık ya da seyahatinizin uzunluğuna göre aylık otobüs biletleri almanız oldukça uygun bir fiyata mal olacaktır.

Alışveriş

En büyük alışveriş merkezi şehrin merkezinde yer alan Donetsk City Alışveriş Merkezi’dir fakat eğer alışveriş merkezlerinde sıkışıp kalmak istemiyorsanız ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken karşınıza çıkan butik dükkânlardan, pazarlardan ve panayırlardan doyasıya alışveriş yapmak istiyorsanız şehir meydanının etrafındaki sokaklar sizin için en uygun alışveriş mekânları olacaktır. Buralarda yöresel ürünleri, el yapımı şarapları ve ihtiyacınız olan her türlü ürünü uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Ukrayna’nın yemek kültürü daha çok Sovyet yemeklerine özgüdür diyebiliriz. Donetsk’de dondurucu soğuklar yaşandığı için genellikle soğuk havaya dayanıklı sebzeler tüketilir. Başlıca yemekleri ise; çeşitli çorbalardan ki en meşhuru borç çorbası, hamurlu yemeklerden ki en meşhuru vareniki, et yemekleri, salatalar, çeşitli baharatlı ekmekler, deniz ürünleri ve tatlılardan oluşmaktadır. Yerel meyveler ve baharatlarla yapılan Horilka da denilen votkalar çok ünlüdür. Mayalı içecekler de yine bol tüketilir. Alkolsüz içkilere bakıldığında ise yöresel kompostolar, kahveler ve kefir tüketiliyor diyebiliriz.

Konaklama

Ramada Donetsk, Park Inn By Radisson, Donbass Palace ve Donbass Palace Hotel siz seyahat severler için seçtiğimiz uygun fiyatlı ve şehir merkezine oldukça yakın konaklama merkezleridir. Fiyatları 50 TL ile 140 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Virus, Chicago, NLO Club, Fort Knox, DETROIT Music City, Litsa, Chocolate Project, Fort Knox, Live Music Bar Liverpool, Opera, Red Line, Tribune Lounge ve Disco Club of the 80th Donetsk’in en gözde ve en canlı gece kulüplerindendir fakat eğer daha sakin bir eğlence anlayışınız varsa şehir meydanı etrafındaki barlar ve restoranlar sizin için ideal olan eğlence mekânları olacaktır. Yöresel ve el yapımı şaraplarını tadarken bilardo ve dart oynayarak gecenizi sakin ama bir o kadar da hareketli geçirme imkanına sahip olacaksınız.

Donetsk gezisi mi planlıyorsun?

Donetsk hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Donetsk gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Donetsk gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.