Söz konusu İran olunca birçok kişi hep bir ön yargı ile yaklaşmıştır bu güzel ülkeye. Hakkında henüz pek bir bilgiye sahip olmadığımız İran gerçekten gezilip görülmesi gereken bir ülke. İran’a ilk seyahatimi 2013 yılı yaz aylarında gerçekleştirmiştim. Bu ilk seyahatimde Tebriz ve Tahran şehirlerini gezme fırsatım olmuştu. 10 günlük bir gezi programı sonrası tekrar İstanbul’a evime döndüğümde İran’a doyamadığımı ve görmem gereken birçok şehri ve güzellikleri olduğunu anlamıştım. Daha sonrasında 2015 ve 2016 yıllarında yaptığım İran seyahatimde anladım ki bu coğrafya inanılmaz bir kültüre ve tarihe ev sahipliği yapıyor.

İran aslında tarih, kültür ve bunları çevreleyen mevcut siyasi konularda sağlam bir kavrayışa sahip değil ne yazık ki. İran, Orta Doğu’da yer alıyor olsa da seyahat için oldukça güvenli bir ülke olduğunu söyleyebilirim sizlere. ABD ile hafifleyen ilişkileri sonrası şimdi daha fazla insan bu kadim Fars kültürünü keşfetmek için İran’a gelmekteler.

İran’a seyahat etmek için gerçekten çok sayıda neden var. Ancak burada sizlere şimdilik İran’a seyahat etmeniz için ön plana çıkan üç nedenden bahsedeceğim.

İran Misafirperver Bir Ülkedir

İran Couchsurfing Evi
Couchsurfing ile İran’da kaldığım ev.

Sanırım İran’ın ne denli misafirperver bir ülke olduğunu sizlere anlatabilmem için bu başlığı listenin ilk sırasına alma zorunluluğu hissettim. Dünyanın birçok ülkesi kendine göre misafirperverdir diyebiliriz. Bu doğru bir yaklaşım olacaktır! Ancak siz cadde veya sokakları adımlarken iletişime geçeceğiniz hemen hemen her insan tarafından bir çay veya akşam yemeği için davet almanız kuvvetle muhtemeldir. İran’da insanlarla tanışmak çok kolaydır. Hepsi kendi ülkeleri hakkında ne düşündüğünü, son derece sıcak, samimi ve meraklı bir şekilde sizlere anlatmak için sabırsızdırlar.

İran'da Piknik Kültürü
Tebriz’de evlerinde kaldığım aile ile piknik ortamı.

Dünya genelinde, özellikle Batı medyasında şeriatçı, yasaklar ülkesi olarak bilinen İran, kendi insanları tarafından son derece üzüntü ile karşılanmaktadır. Tebriz, Tahran, İsfahan ve diğer şehirlerini gezerken iletişime geçtiğim insanlar, otobüslere bindiğimde, turistik yerleri veya parkları gezdiğimde birçok insan ile tanışarak arkadaş olmuştum. Bugün halen daha İnternet üzerinden konuştuğum birçok İranlı arkadaşım var. Tebriz’de evlerinde bir hafta kaldığım Mehdi ve ailesi, İsfahan’da Couchsurfing sayesinde konakladığım Mohsen ve birçok değerli insanla tanışmak İran’da hiçte zor olmasa gerek. Çünkü onlar zaten sizinle tanışmak için can atan insanlar. Kısacası İran halkı, yardımsever, nazik ve son derece misafirperver bir topluluktur.

Lezzetli İran Yemekleri

İran Yemekleri
İran’da bir türlü yemeği.

Daha önce İran mutfağını denediniz mi? Kebapları, yaz aylarında serinletici meyve suları ve pirinç yemekleri ile harikalar yaratan İran mutfağı damaklarda şölen yaratacak lezzetlere ev sahipliği yapıyor. İran’da tüketilen başlıca gıdalar; tavuk, kuzu ve çoğunluklu olarak pilav ve sebze yemekleridir.

İran Ev Yemekleri
Tebriz’de evlerinde kaldığım aile ile bir akşam yemeği.

İran mutfağında kullanılan baharatlar Orta Doğunun eşsiz mutfak sanatını damaklarınızda unutamayacağınız tatlar bırakmasına neden oluyor. Kayısı, nar, erik, kuru üzüm, safran, tarçın, limon ve maydanoz yemeklerle birlikte servis ediliyor.

Ayrıca Okuyunuz: İran Gezi Rehberi

Olağanüstü Tarih ve Mimarlık

İran dünyanın en eski uygarlıklarından biridir. M.Ö. 4000 yılından beri yaşayan bir hazine! Burada inanılmaz derecede antik mimari ve birçok başyapıta tanıklık edebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Persepolis Antik Kenti, Şiraz’da bugün hala ilk günkü gibi ayakta. Dünyanın en büyük meydanlarından birine ev sahipliği yapan İsfahan’da İmam Meydanı’nı görebilir, başkent Tahran’da göz alıcı sarayların içerisinde bir rüyadaymış hissine kapılabilirsiniz.

Persepolis Antik Kenti, Şiraz
Persepolis Antik Kenti, Şiraz

Çarşı pazar dolaşarak yerel insanlar arasında kaybolmak, baharat kokuları eşliğinde ayaklarınızın yerden kesileceği ve mistik bir atmosferin verdiği tüm dinginliği ruhunuzda hissedebileceğiniz Tebriz Çarşısı ise bir başka görmeniz gereken yerler arasında geliyor. Tebriz Çarşısı, Orta Doğu’da yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Satın almak istediğiniz bir şeyi burada mutlaka bulacaksınızdır.

Kapalı Çarşı, Tebriz
Kapalı Çarşı, Tebriz

***

İran, muhtemelen ziyaret etmeyi hiç düşünmediğim yerlerden biriydi gitmeden önce. Yani bir bakıma ben de İran’a ön yargı ile bakıyordum! Fakat İran’a yaptığım seyahat sonrası gördüm ki bu muhteşem ülke gerçekten her defasında yeni bir maceraya kapı açıyor olduğunu. İran’a yaptığım üç seyahatte bana her defasında harika anılar ve kültürel kazanımlar kattı. Yalnız başınıza İran’a seyahat yapacak olmanız kolay olsa da, ülkenin bazı kurallarına dikkat etmenizde fayda vardır. İran seyahat planlamanız esnasında ülkenin tarihi, insanları ve yaşam biçimleri hakkında edineceğiniz bilgiler İran gezinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

İran hakkında merak ettiklerinizi konuya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Hiç İran’a seyahat etmeyi düşündünüz mü? Ya da daha önce İran’da bulundunuz mu? Eğer öyleyse, düşünceleriniz nelerdir? Yorumda bulunarak benimle paylaşın!

20 YORUM YAZILMIŞ

 1. Peki mayısa bilet baktım kampanya varmış aşağı yukarı aynı fiyata denk geliyor. Tahran gidiş-geliş Bakü’yü çıkaralım plandan bana 10 günlük Tahran gidiş-gelişli bir plan çıkarır mısınız Fatih bey?

  • Tahran gidiş-dönüş olursa iyi olur. Bakü’ye inip buradan Tebriz’e geçmek 10 gün için biraz zamandan sıkıntı oluşturacaktı. 10 günlük bir tur için benim size önerim: Tahran (2), Kaşhan (1), İsfahan (2), Şiraz (2) + Persepolis, Yezd (2) kalan 1 gün ise Yezd-Tahran dönüşü. Bu şekilde Tahran inişli olduğu zaman Tebriz kuzeyde kalıyor ve Tahran’a 6-7 saat uzaklıkta bulunuyor. En ideal rota bu şekilde olacaktır. Bu yazdığım şehirlere ait gezilecek yerler, yapılacaklar vb. detaylı bilgileri yine site içerisinde bulunabilirsiniz. Fatihyollarda.com blog sayfamdan da detaylı şehir gezi rehberlerini okuyabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa lütfen yazınız, size yardımcı olabilirim.

 2. Merhabalar,

  21-31 Temmuz tarihleri arasında Bakü-Tebriz-Tahran-İsfehan-Şiraz-Yezd-Tahran rotasını izlemeyi düşünüyorum. Aklıma sıcaklık takılıyor çok engel olur mu bana acaba? Ve tabii ki bu rota için çok mu kısa bir zaman ayırdım sizce?

  • Merhaba Hüseyin Bey,

   Belirtmiş olduğunuz rota 10 günlük bir zaman için kısa olabilir. Zira bu 10 günde bir şehirden diğerine ulaşımda olacağı için ilgili şehirleri gezmeniz alelacele olacak hiçbir şey anlamayacaksınız. Ancak Bakü’yü rotadan çıkararak yalnızca bir İran seyahati üzerine Tebriz’den başlayıp Tahran, İsfahan, Şiraz, Yezd ve Tahran şeklinde bir planlama yapabilirsiniz. Temmuz-Ağustos dönemleri gerçekten bunaltıcı bir sıcaklıkta özellikle İran’ın güneyi Şiraz ve Yezd’de. Bu aylarda sıcaklık konusunda çok dikkat etmelisiniz. Ancak tabii ki gezmenize engel olacağını zannetmiyorum. Öğlen vakitleri pek güneş altında durmadıkça sıkıntı olmayacaktır. Seyahatiniz öncesi planlamanıza yardımcı olabilirim. Aklınıza takılan tüm soruları yine buraya yorum yazarak bana sorabilirsiniz.

   • Bulabildiğim en uygun bilet mayıs ayına Tahran gidiş-dönüş 515 TL Pegasus ile galiba bundan uygununu da beklemek nafile.

    • Hüseyin Bey çok uygun fiyat bence. Bu fiyata Tahran gidiş-dönüş biletini kaçırmayın derim. Hem Mayıs ayı da İran’ın kavurucu sıcaklarının henüz başlamadığı dönemlerdir. En azından Temmuz-Ağustos sıcaklarına göre daha iyi bir zaman. Bu fiyata bileti kaçırmayın Mayıs ayına Tahran gidiş-dönüş biletinizi alın cebinizde kalsın daha sonra İran seyahat planınıza birlikte devam edebiliriz.

 3. Fatih bey merhabalar,

  Öncelikle yapmış olduğunuz gezilerle ilgili verdiğiniz harika ve yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Bir kaç kişilik arkadaş grubu ile İran’a yapmayı düşündüğümüz gezi ile ilgili olarak bir sorumuz olacak. Gezi grubumuzda bayan arkadaşlarımız olacak, dul ve bekar bayan arkadaşların İran’a girişlerinde ya da otelde kalışların da sorun yaşanıyormuş, dul ve bekar bayanların İran’da seyahat etmesi ve otellerde kalabilmesi için ailelerinden izin/muvafakatname noter belgesi alması gerekiyor biçiminde duyumlar alıyoruz. Bize çok anlamsız ve saçma gelen İran ile ilgili bu tür duyumlar gerçek midir? Yoksa asparagas şehir efsanesi bir haber midir? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler. Nice sağlıklı uzun gezileriniz olsun…

  • Merhaba İsmet Bey,

   Dul ve bekar kadınların İran’a girişlerinde ve otel konaklamalarında herhangi olumsuz durum yaşanmaz. İzin/muvafakatname, noter belgesi gibi bir evraka hiç gerek yok. Bunlar ortalıkta dönen yanlış bilgilerdir.

   • Çok teşekkürler Fatih bey. Birde konaklama ile ilgili sorum olacak. Booking.com baktığımda otel fiyatları aşırı pahalı ve çok sayıda otel çıkıyor. Konaklama ile ilgili önerileriniz neler olabilir acaba?

    • Merhaba İsmet Bey,

     Tebriz: Mashhad Guesthouse, Ferdovsi Caddesi
     Tahran: Marmar Otel, Karaj Beheshti Caddesi
     İsfahan: Amirkabir Hostel, Chahar Bagh e Paeen Caddesi
     Şiraz: Park Sadi Otel, Hafezieh Caddesi
     Yezd: Atlas Otel, Shahid Sadoghi Bulvarı

     her bütçeye uygun 3 ve 4* konaklama yerleridir.

 4. Merhaba Fatih abicim,

  İlk önce Lonely Planet pdf dosyasını bana gönderirsen sevinirim. İran makalelerini ayrıntılı ve merakla okudum. Ben İran’ın Nevruz bayramı zamanında Ağrı’ya kadar uçakla ondan sonra karayoluyla Gürbulak Sınır Kapısından geçerek gezmeyi planlamaktayım. Yaklaşık 7-8 günlük bir tatil olacak. Sizden ricam bana rota ve bu süre zarfında ne kadar para götürmeliyim? Dikkat etmem gereken gözlemlediğiniz bir şeyler var mı? O aralar hava nasıl olur benimle bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

  • Merhaba Özmen,

   Dosyaları mail adresine gönderdim. Gürbulak Sınır Kapısından taksi ile Maku veya Bazargan’a inebilir ve buradan Tebriz’e otobüs ile devam edebilirsin. 7-8 günlük bir gezi için Tebriz 1 > Tahran 2 > İsfahan 2 > Şiraz 2 olarak planlayabilirsin. Konaklama ve yeme içme konusunda tasarruf edebilirsen toplamda 500 dolar ile rahatlıkla gezebilirsin. Kuzey şehirleri biraz serin olsa da, güney şehirler için hava gezmek için gayet iyidir. Resmi daireleri, çarşaflı kadınları ve mollaların fotoğraflarını çekmemeye gayret et. Herhangi bir taşkınlık yapmadığın sürece gönül rahatlığı ile İran’ı gezebilirsin.

 5. Bir süre kadar İran’da bulundum, hem çok gezdim hem de çok sevdim. Fakat Fatih Bey’in engin tecrübesini harmanlayarak yazdıklarından görüyorum ki, daha görülecek, gidilecek, sevilecek çok yer var. İran öyle bir memleket işte, ne kadar seversen sev, hep az sevmiş, ne kadar gezersen gez hep az gezmiş olacaksın!

  İran’ı ön yargılardan arınmış, güzelliklerini öne çıkaran bir dil ve büyük bir sevgiyle anlattığınız için size çok teşekkür ederim Fatih Bey.

  Sevgiyle ve geziyle kalın.

 6. Hocam Merhaba,

  İran’a giderken bana hem ilham oldunuz hemde ön yargılarımdan kurtulmamı sağladınız. Sizin sayenizde hayatımın en iyi gezisini yaşadım. Buram buram tarih buram buram kültür kokan bir ülke İran. 15 günlük bir geziydi benim için. İran’a çadırım ve uyku tulumum ile gitmiştim. Fakat bir gün olsun o çadırı açmadım. Kiminle muhabbet ettiysem kime selam verdiysem beni evinde misafir etmek istediler. Yoluma devam ettiğimde ardımda bıraktıklarım benim için endişelendi her gün ve aradılar. Çok güzel dostluklar edindim İran’da. Bu da bir nevi sizin sayenizde oldu. Aslında bir insan için en zor olan şeyi ön yargıyı kırdınız bende. Her zaman bu yolda devam edin ki ilham arayana ilham, ön yargılarında hapsedilmiş insanlara da özgürlük olun. Bu yüzden teşekkürü size bir borç bilirim…

  • Merhaba Yasin Bey,

   İran’a gitmenize bir nebze olsun vesile olduysam ne mutlu! İran misafirperver bir ülke gerçekten. Bu misafirperverliğini görüyorum ki sizi dışarıda bırakmayarak tekrardan gösterdi.

 7. Hocam Merhaba,

  Bu bir teşekkür mesajıdır aslında. Siz ve yazılarınız ilham oldu bana İran gezisinde. Açıkçası bende birçok insan gibi İran konusunda ön yargılarım mevcuttu. Sizin yazılarınızı okuduktan sonra bir gazla İran’a gittim ve hayatımın en güzel gezisini geçirdim. Her sokağın tarih her yerin kültür koktuğu bir ülke İran. Hele insanları; bizim içimizde yavaş yavaş körelen misafirperverlik duygularını orada kat kat yaşadım. Bunun için siz ve sizin gibi gezginlere çok teşekkür ederim. Birçok insana ilham oluyorsunuz birçok insanın da ön yargılarının kırmasına yardımcı oluyorsunuz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here