İran, gezilecek yerleri ile olağanüstü bir gezi deneyimi sunmaktadır.

Sizlere 2015 yılı yaz aylarında gerçekleştirmiş olduğum komşu ülkeler seyahatimin rota ve planlama süreçlerinden bahsedeceğim. Yapmış olduğum bu seyahatin benzeri rotası birçok kişi tarafından yapılmak isteniyor. Bu rotaya yönelik birçok e-mail almam sonucu bu makaleyi yazmayı uygun gördüm. Benzer bir seyahat planı içerisindeyseniz aklınıza takılan soruları yorumda bulunarak benimle paylaşın. Birlikte seyahatinizi planlayabilir ve detaylandırabiliriz.

2015 yılının bahar aylarında rota üzerinde çalışmalara başlamıştım. Üzerinde çalıştığım bu rota, İstanbul’dan hareketle Iğdır Dilucu Sınır Kapısı üzerinden Nahçıvan‘a ve buradan sırasıyla İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ülkelerini kapsayan yaklaşık 35-40 gün sürecek olan bir yolculuk planıydı. Seyahatimin ilk 2 haftasını İran’a ayırmayı planladım. Çünkü İran’ın görmeyi çok istediğim 8 turistik şehri var. Pers İmparatorluğunun izlerini sürmek ve geride bıraktığı olağanüstü hazineyi gözlemlemek bu seyahatimin birinci önceliği olacak. İran’da izleyeceğim rotayı ise; Tebriz, Qum, Kaşhan, İsfahan, Şiraz, Yazd, Meşhed ve Tahran olarak planladım. Tabii, Azerbaycan’ın Bakü şehrine geçmek için ise Tahran’dan Tebriz’e tekrardan geçeceğim. İzleyeceğim rota aşağıda gördüğünüz gibi olacak.

Türkiye'nin Komşu Ülkeleri
Komşu ülkeler seyahatimin rota planlaması.

Gezmeyi planladığım şehirler üzerine kısa bilgiler vermek istiyorum. Özellikle İran üzerine bir seyahat planı olan kişilere aşağıda yazılı olan şehirleri gezmelerini mutlaka öneririm.

Komşu Ülkeler ve Turistik Şehirleri

Nahçıvan

Nahçıvan Seyahat Rehberi
Nahçıvan Seyahat Rehberi

Türkiye’den kalkan Iğdırlı Turizm ile Iğdır Dilucu Sınır Kapısı üzerinden Nahçıvan’a ulaşmak mümkün. Sınır kapısında 10$ karşılığında 60 gün geçerli Nahçıvan vizesi alabiliyorsunuz. Şehir merkezi son derece temiz, insanları misafirperver ve yakın kültürel bağlarımız ile keyifle gezebileceğiniz bir destinasyon.

Tebriz

Tebriz Seyahat Rehberi
Tebriz Seyahat Rehberi

Azerbaycan eyaletinin en gözde şehirlerinden biri. Burada yaklaşık 6 milyona yakın Azerbaycan Türkleri yaşıyor. Yabancılık hiç çekmezsiniz burada. Konuşulan dil lehçe farklılıkları dışında hemen hemen aynı. Bizleri çok seven Tebriz halkı mutlaka sizi bir çay içmeye veya evlerine misafir etmeye gönüllü insanlardır.

Qom (Kum)

Kum Seyahat Rehberi
Kum Seyahat Rehberi

İran İslam Cumhuriyeti ve Şii mezhebinin önemli bir dini merkezi olan Kum şehri ülkenin mollalarının eğitim gördüğü bir yer. Buranın maneviyatı çok yüksektir. Zira bu şehri önemli kılan tek neden şüphesiz Hz. Masume (r.a) kabrinin burada olmasıdır diyebilirim. Hz. Masume (r.a), İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) Ehli Beyt’inden olan ve Şii mezhebinde yer alan 12 imamdan biri olan İmam Rıza (r.a) kız kardeşidir.

Kaşhan

Kaşhan Seyahat Rehberi
Kaşhan Seyahat Rehberi

İran’ın en dingin şehirlerinden biri. Qom ve İsfahan arasında kendine yer bulan Kaşhan şehri çarşı, pazar ve hamamları ile ziyarete gelen turistlerin her geçen gün artan sayısı itibariyle popüler olmuştur. Kaşhan’da mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında Fin Bahçesi, Tabatabei ve Abbasian evleri geliyor. Bu eserlerin mimarileri sizi mutlaka büyüleyecektir.

İsfahan

İsfahan Seyahat Rehberi
İsfahan Seyahat Rehberi

Ülkenin en popüler turizm destinasyonlarından biri. İsfahan’ı bu denli popüler kılan nedenler arasında şüphesiz İmam Meydanı’nın burada yer alması gelmekte. Şehre “İsfahan Nisf-i Cihan” denilmesi aslında bunu kanıtlar nitelikte. İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan) içerisinde kendinizi bulduğunuz an büyülenecek ve devasa meydan içerisinde deyim yerindeyse kendinizi kaybedeceksiniz. Meydan içerisinde Ali Kapu Sarayı ve Şeyh Lütfullah Camii görülmesi gereken yapılar arasındadır.

Şiraz

Şiraz Seyahat Rehberi
Şiraz Seyahat Rehberi

İran gezilerinin mutlaka görülmeden dönülmemesi gereken şehirlerinden biri de Şiraz şehridir. Şiraz’da olağanüstü Persepolis Antik Kentini görebilir ve mistik atmosferi ile ziyaretçilerini büyüleyen Vekil pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Yazd

Yazd Seyahat Rehberi
Yazd Seyahat Rehberi

Evinize döndüğünüzde yakınlarınıza anlatacak mutlaka çok hikayeniz olacaktır. Anlatacağınız bu hikayeyi İran’ın Yazd şehri ile mutlaka taçlandırmalısınız. Yazd şehri, İran’ı tam anlamıyla keşfetmek için çok ideal bir destinasyon. Burada geleneksel kültürü gözlemleyebilir, eski yaşama dair izler bulabilir, Zerdüşt dininin tüm bilinmeyenlerini burada keşfedebilirsiniz. Eski şehir denilen bölgeyi gezdiğinizde eminim kendinizi kaybedecek, tarihin bir başka döneminde sanki geziyormuş hissine kapılacaksınız. Fotoğrafçı gezginlere Yazd şehrini gezmelerini mutlaka tavsiye ediyorum.

Meşhed

Meşhed Seyahat Rehberi
Meşhed Seyahat Rehberi

Şii topluluklar için Meşhed şehri aynı bir öneme sahiptir. Burası İran’ın maneviyat rüzgarlarının estiği yer. 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın kabrine ev sahipliği yapan Meşhed her yıl çevre ülkelerden gelen yüz binlerce Şii insanın ziyaret noktası. Kabrin yer aldığı ve aynı adı taşıdığı İmam Rıza Kompleksi burada mutlaka görülmeli. Kabir ziyareti ise oldukça güç. Adeta bir insan selinin yaşandığı kompleks içerisinde adım atmak neredeyse imkansız diyebilirim.

Tahran

Tahran Seyahat Rehberi
Tahran Seyahat Rehberi

Ülkenin başkenti Tahran, ekonominin, siyasetin kalbinin attığı yer. Tahran’ı Türkiye’nin İstanbul’u olarak tanımlayabilirim. Karmaşık trafik yapısı, gezilecek yerlerin birbirine olan uzaklığı bazen Tahran’da kaybolmanıza sebebiyet verebilir. Burada metro veya toplu taşıma otobüslerini kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Başkent Tahran, sarayları, müze ve camileri ile görülmesi gereken bir destinasyon. İran gezi planınızı yaparken Tahran’a en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Bakü

Bakü Seyahat Rehberi
Bakü Seyahat Rehberi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Sovyet etkilerinden yavaş yavaş sıyrılmış, yepyeni yapıları ve modern şehir merkezi ile görülmesi gereken bir yer. Hazar Gölü kıyısında yer alan bu güzel başkentte özellikle İçeri Şehir denilen eski yerleşim alanlarını gezmenizi tavsiye ederim.

Tiflis

Tiflis Seyahat Rehberi
Tiflis Seyahat Rehberi

Bir başka başkent şehri olan Tiflis, Kafkasların gözde ülkelerinden Gürcistan’ın eski ile yeni hayatın çok iyi bir şekilde harmanlandığı turistik bir destinasyon. Tiflis’in eski yerleşim bölgelerini gezerken sanki Sovyet dönemini yaşıyormuş hissine kapılacaksınız. Tiflis’i gezmek çok kolay. Gezilecek yerlerin hepsi şehir merkezinde bir aradadır. Tavisuplebis (Özgürlük) Meydanını başlangıç noktanız olarak belirlerseniz tüm gezilecek yerler bu meydan çevresinde yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Erivan

Sevan Gölü, Ermenistan
Sevan Gölü, Ermenistan

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Sovyet döneminin izlerini görebilmeniz mümkün. Şehrin kalbinin attığı yer olan Cumhuriyet Meydanı son derece ihtişamlı bir görünüme sahip. Yaz ayları akşam saatleri meydanda yer alan Tarih Müzesinden yapılan senfoni müzikleri büyüler nitelikte. Gezilecek yerlerin birçoğu meydan çevresinde yer almaktadır. “Ermenistan vizesi nasıl alınır?” makalesini de okuyabilirsiniz.

Batum

Batum Seyahat Rehberi
Batum Seyahat Rehberi

Erivan’dan Tiflis’e dönülmeli ve buradan 15 Lari karşılığında yaklaşık 6 saat süren yolculuk sonrası Batum’a ulaşılabilir. Karadeniz’in turistik liman şehirlerinden biri olan Acara Özerk Bölgesi başkenti Batum şehir merkezi itibariyle yenilenme telaşına girmiştir. Gittiğinizde göreceksiniz sürekli yeni yapılan yüksek katlı binaların olduğunu. Ülkenin önemli bir turizm şehri olan Batum’a ülkemizden vizesiz, pasaportsuz sadece kimliğinizle 15 TL karşılığında gelebilirsiniz.

Komşu ülkeler seyahatimin rotası bu şekildeydi. 19 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’dan yola çıkarak ilk durağım Nahçıvan olmuştu. Sonrasında ise devam eden rotayı izledim. Seyahatimin toplam süresi 19 Temmuz – 23 Ağustos tarihlerini kapsadı. Tamamen karadan gerçekleştirdiğim bu seyahatte Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, İran’ın Tebriz, Qom (Kum), Kaşhan, İsfahan, Şiraz, Yazd ve Meşhed Şehirleri, Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Ermenistan’ın başkenti Erivan ve Gürcistan’ın Tiflis ile Batum şehirlerini gezme fırsatı buldum. Bu şehirleri kapsayan detaylı gezi notları, bütçe planlama, konaklama ve gezilecek yerler hakkında bilgileri yine burada paylaşıyor olacağım.

Yukarıda yazılı olan ülke/şehir üzerine sorularınız veya rota planlama ihtiyaçlarınız varsa yorumda bulunun ve seyahatinizi birlikte planlayalım.

6 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Gezi rotasını çok beğendim uzun süren bir yolculuk tam öğrencilik yıllarında harika bir macera ileride çalışmaya başlayınca böyle bir geziye çıkabileceğimi düşünmüyorum. Ama öğrenci içinde para konusu hep bir sıkıntı olmuştur. Merak ettiğim konu bu geziyi kaç Türk lirasına mal ettiniz ve bu ülkelerde yaşam standartları nasıl? 1 porsiyon öğle yemeğini baz alarak Türkiye ile bu ülkeleri pahalılık ucuzluk cinsinden nasıl karşılaştırabiliriz?

  • Merhaba Oğulcan,

   Evet, rota gerçekten çok iyi. Komşu ülkeleri kapsayan, kültürümüze yakın, misafirperver ve kültür-tarih açısından zengin ülkeler. Ermenistan, Azerbaycan ve Nahçıvan dışında diğer iki ülkeler oldukça ucuz. İran, Gürcistan’da yaşam standartları bize göre biraz daha ekonomik. Yeme-içme, konaklama gibi temel ihtiyaçlar oldukça ekonomik fiyatlara karşılanabiliyor. Fakat Ermenistan’ın para birimi Dirhem ve Azerbaycan ile Nahçıvan para birimleri olan Manat gerçekten Dolar ile neredeyse aynı diyebilirim. Buralarda konaklamayı hostellerde yaparsın ve yeme içmeyi de lüks olmayacak şekilde aradan çıkarırsan pek bir pahalılık söz konusu olmayacaktır.

   Başka soruların olursa mutlaka yaz sana yardımcı olabilirim.

 2. Birkaç sorum var; İstanbul’dan otobüsle Nahçıvan’a gitmeyi planlıyorum. Oradan da Ermenistan’a geçeceğim. Sonrasında geri dönerek tekrar Nahçıvan’a ve İstanbul’a… Ermenistan’dan Nahçıvan’a geçmek sıkıntı olur mu? Nahçıvan vizesi Azerbaycan vizesinden farklı mı? Otobüsler Nahçıvan’da nerede indiriyor? Oradan Ermenistan’a nasıl geçilir ve ne kadar tutar? Oralarda konaklama ücretleri nasıl? Bu konularda bilgilendirirseniz faydalı olur. Teşekkürler…

  • Merhaba Recep Bey,

   İstanbul’dan Nahçıvan’a Iğdırlı Turizm ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Nahçıvan’dan Ermenistan’a geçiş sıkıntılıdır. Fakat Ermenistan’dan Nahçıvan’a geçişte sıkıntı olmadığını öğrenmiştim. Nahçıvan vizesi, Azerbaycan vizesinden farklı oluyor. Nahçıvan vizesini Dilucu Sınır Kapısından geçişle 10$ karşılığında alabilirsiniz. Otobüsleri, Nahçıvan’a girişte Avtovağzal Terminalde indiriyor. Terminalden şehir merkezine yürüyerek veya taksi ile gidebilirsiniz. Nahçıvan’da konaklamak için terminal yanında yer alan otelde gecelik 15 Manat’a kalabilirsiniz. Ermenistan başkent Erivan’da ise Envoy Hostel veya Mr. Hostelde gecelik 8 dolara kahvaltı dahil konaklayabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa aynı şekilde yorum yazarak sorabilirsiniz.

    • Rica ederim. Evet, Azerbaycan’a göre Nahçıvan ve Ermenistan’a pek seyahat eden olmuyor. 2015 yaz aylarında Ermenistan ve Nahçıvan’da bulunmuştum. Bu iki ülke hakkında ilerleyen zamanlar detaylı bilgiler içeren makaleler yazacağım. Başka sorularınız olursa her zaman sorabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.