Etiyopya ve Afrika Birliğinin başkentidir.

Addis Ababa şehri Etiyopya ve Afrika Birliğinin başkentidir. Addis Ababa şehrinde 80 farklı dil ile Müslüman, Hristiyan ve Yahudi toplulukları birlikte yaşamaktadır. Addis Ababa en önemli kavşaktır. Çünkü buradaki uluslararası havaalanı ve kenti Aden Körfez’nde ki Cibuti liman şehrine bağlayan demiryolu buradan geçmektedir. Addis Ababa şehri çok gelişmiş bir şehirdir. Eğitime, sanata ve kültürüne önem vermekte ve sahip çıkmakta. Bunun en güzel örnekleri ise; müzik ve sahne sanatlarına yönelik yüksekokulların açılması, birçok araştırma enstitüsünün kurulması ve Addis Ababa Üniversitesi’nin kurulması bunlara en güzel örnektir. Addis Ababa ayrıca uluslararası konferansa da ev sahipliği yapmıyor. Bu şehre her yıl birçok turist gelmekte. Gelen turistler en çok St. George Katedrali, II. Menelik Sarayı ile arkeolojik, etnolojik ve sanatsal birçok eseri içeren müzeleri ziyaret ediyor. Addis Ababa Etiyopya dilinde (yeni çiçek) anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da Addis Ababa doğaya ve doğal olan her şeye çok önem veriyorlar. Addis Ababa denizden 2500 metre yükseklikte okaliptus ağaçlarının arasında bulunuyor. Addis Ababa dünyanın ikinci yüksek başkentidir. Addis Ababa yumuşak bir iklime sahiptir. Addis Ababa’da birçok geleneksel kulübe ve gecekondu mahalleleri bulunuyor. Addis Ababa’da bulunan havaalanı ayrıca Avrupa ve Ortadoğu ülkeleriyle de bağlantısını sağlıyor. Bu şehir gezilmeye değerdir.

En İyi Zaman

Addis Ababa’da en iyi zamanı dini mekanları ve müzeleri gezerek geçirebilirsiniz. Bu şehirde birçok kültürel farklılık ve mimari açıdan zengin yerler bulunuyor. Afrika’nın bilinen birçok fakir şehrinden daha farklıdır. Burada zamanınızı alışveriş yaparak veya doğal park bölgelerini gezerek geçirebilirsiniz. Alışveriş burada biraz daha farklı olduğundan zamanınızın çoğunu alacaktır. Addis Ababa’da bulunan katedral ve müzeler turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerdir. Buralarda hiç bilmediğiniz kültürleri ve mimari özellikleri görebilirsiniz. Addis Ababa’da zaman su gibi akıp gidecektir. Çünkü turistik yerleri, katedral ve müzeleri gezerken zamanın farkına varamayacaksınız.

Ulaşım

Addis Ababa’da ulaşım toplu taşıma araçları ile yapılmakta. Turistler de aynı şekilde gezilerini toplu taşıma araçlarıyla yapabilirler fakat yavaş ve düzensiz aralıklarla çalışan hatlar üzerinde. Bunun yerine yürüyerek dolaşmak daha iyi olacaktır. Şehirde ulaşım gelişmemiş. Otobüsler, minibüsler ve taksilerle ulaşım sağlanmakta. Addis Ababa’da havaalanından şehir merkezine gidilirken de taksi kullanılmakta. Ayrıca servislerden de yararlanabiliyorsunuz. Havaalanına fazla uzakta değiller. Katedral ve müzelere giderken de aynı şekilde dilerseniz yürüyerek dilerseniz toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Aynı zaman da şehirde turlara katılarak da gidilecek yerlere ulaşım sağlanabilir. Ulaşım zor olsa da uygun fiyatlıdır.

Alışveriş

Addis Ababa’da alışveriş çok renklidir. Alışveriş yapabileceğiniz pek çok yer bulunmakta. Özellikle Merkato şehrin en yoğun ve açık hava pazarı alanlarından biridir. Merkato’da aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Hediyelik eşya olarak ahşap oyma, deri işleri, halı ve maskeleri tercih edebilirsiniz. Merkato’da ayrıca çok çeşitli baharat satan yerleri ve gümüş, altın mücevherler satan yerleri de bulabilirsiniz. Addis Ababa’da pazarlık çok önemlidir. Halkın kültürü haline gelmiştir. Bu yüzden pazarlık yapılması şart. Böylelikle alacağınız ürünü daha uyguna alabilirsiniz. Alışveriş de birçok seçeneğiniz var. Açık hava pazarı şehrin en güzel alışveriş yerlerinden biridir.

Yeme İçme

Addis Ababa’da en çok tercih edilen yiyecek ettir. Bunun yanı sıra baharatlar da şehir halkı için büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü baharatın yemeklere lezzet verdiklerini düşünüyorlar. Addis Ababa şehrinde yerel restoranlar bulunduğu gibi Hint ve Asya mutfağını da sergileyen birçok restoran bulunuyor. Şehir halkının en çok sevdiği yemekler arasında İnjera bulunmakta. Aynı şekilde yemenizi de tavsiye edebiliriz. İnjera aslında bir ekmek çeşididir. Fakat sunulurken üzerine et yemekleri ve soslar da ilave edildiğinden bir yemek çeşidi olmuştur. En popüler mekanlar ise; Tomoca, La Mandoline ve Yod Abvssinia Traditional Food’tur.

Konaklama

Addis Ababa’da konaklama yapabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Bu oteller arasında lüks olanları da var uygun fiyatlı olanları da. Kenti üç bölgeye ayırdığımızda, doğu bölgesi, merkez bölgesi ve batı bölgesi olarak şehir planlaması yapılmış. Lüks otellerin en çok bulunduğu bölge doğu bölgesidir. Ayrıca konaklamalarınızı daha da rahat yapmak isterseniz evde kiralayabilirsiniz. Addis Ababa’daki bazı oteller ise; Juiter International Hotel Bole, Jupiter International Hotel Cazanchis, Oasis Hotel Apartment, Keba Guest House, Choice Pension, Zola International Hotel vs. daha pek çok otel bulunuyor. Bu şehirde hem uygun hem de kolay otel bulabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Addis Ababa’da geceleri sakin ve sessiz geçmektedir. Gece hayatı olmayan şehir de halk evde kalmayı tercih etmekte. Gece hayatı sadece gelen turistler için var. Bu eğlence merkezleri şehrin merkezinde pek bulunmuyor. Ama otellerin içinde bulunan bar ve diskolarda gece hayatı devam etmekte. Eğlence yerlerinde en çok tercih edilen içecek ise tej adını verdikleri bal aromalı bir içki türüdür. Bunun dışında Talla adındaki Etiyopya birası ve Kaitaka da meşhur içeceklerin arasındadır. Gece gidebileceğiniz bazı mekanlar ise; Jams Addis, Jazzamba Lounge ve The Black Rose’dur. Bu mekanlarda çok iyi bir şekilde eğlenebilirsiniz.

Addis Ababa gezisi mi planlıyorsun?

Addis Ababa hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Addis Ababa gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Addis Ababa gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.