Aden, Yemen’in nadide şehirlerinden biridir.

Aden, Yemen’in nadide şehirlerinden biridir. Doğal ve antik limanı ile meşhur olan Aden körfezi kıyısındaki güzelliği ile cezp eden bir şehirdir. Yanardağ kraterine kurulmuş olan şehri gezmek son derece keyif verir. Ülkenin yaklaşık olarak %90’ını Müslüman halkın oluşturması nedeniyle tam bir İslamiyet şehri olduğunu bilin. Yalnız ülke nüfusu bu şehirde Sünni ve Şii mezhepleri olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Ülkemizden bu şehre gitmek için vize alma zorunluluğu olduğunu bilin. Uçak ile yaklaşık 5 saatte ulaşabileceğiniz bu şehir, gezilme esnasında insana büyük huzur ve zevk verir. İslami ağırlıklı bir şehir olması nedeniyle burada bir sıkıntı yaşamamak adına, İslami değerlere saygı gösterin. Yemen’in en önemli kentlerinden biri olup, ülke için büyük önem taşır. Bu şehrin mutlaka gezip görülmesi gereken yerleri arasında Cisterns of Tawila, Shebe Palace, National Museum of Yemen bulunur. Aynı zamanda gezi rotanızda bulundurmanız gereken yerler arasında Sira Castle, Socotra Island ve Aden Mall bulunur. Tavila Tanks Crater isimli yer, hayran kalınacak bir yerdir. Bu yerlerin her biri ayrı görkemli olup, bu şehre kadar gitmişken görmeniz gereken mekan ve yapılardır. Doğuya has özelliklerin yakından incelenebileceği kenttir. Bu yüzden bir bakıma farklı bir yolculuktur bu şehre gitmek. Şehrin tarihi konumu oldukça önemlidir. Bu yüzden kentte çeşitli tarihi yer ve yapılar vardır. Özellikle tarihi liman, kente büyük katkı yapar.

En İyi Zaman

Tüm Yemen genelinde olduğu gibi bu şehirde de çöl iklimi ağırlıklıdır. Haliyle bu şehirde zamanlar, sıcak geçer. Gitmeden önce buna göre vaiz hazırlayın ve aşırı sıcak havalara hazırlıklı olun. Bu yüzden bu şehre gidip, bu güzellikleri yakından görmek için en önemli zaman dilimi şubat ve kasım ayları olur. Bu sayede gezinizden zevk alır ve tadını çıkarmış olursunuz. Yaz aylarında Yemenin çeşitli bölgelerinde olduğu gibi burada da kum fırtınası görülme ihtimali vardır. Bu yüzden yaz aylarında Aden’e gitme fikrini aklınızdan çıkarın.

Ulaşım

Yıl boyu çok sayıda turist ağırlayan bu şehrin ulaşım hizmetleri iyidir. Turistler şehir içi ulaşım ve gezmek için tur şirketlerini tercih eder. Çünkü bu şehirde çağ ne kadar ilerlemiş olsa da, tıpkı Yemen’in diğer şehirlerinde olduğu gibi turist kaçırma durumları olur. Bu tür bir tehlikenin varlığı, tur şirketlerinin kullanım miktarını artırır. Bölgeyi bilmiyor ve siz de güvenli bir gezi olsun istiyorsanız, tur şirketlerini tercih edin. Bunun yanı sıra, şehir içi ulaşımda yanınızda yerli bir tur rehberi bulundurmanız da güvenli olur. Bu yöntem de turistlerin sık başvurduğu yöntemler arasındadır.

Alışveriş

Aden Mall adlı büyük AVM şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Aynı zamanda son derece güvenlidir. Burada çok sayıda çeşitli mağaza ve tür bulunur. İçi oldukça lüks ve modern bir şekilde dizayn edilmiş olup, size modern şehirlerde alışveriş yapmayı aratmaz. Güvenli, büyük ve bütün ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitede olması nedeniyle, bu şehirde alışveriş yapmak için bu kenti tercih edin. Pişman olmaz ve aksine son derece keyif alırsınız. Şehre gelen turistler, genel olarak hep burayı tercih eder ve alışveriş sonrası son derece mutlu bir şekilde Aden Mall’dan ayrılırlar.

Yeme İçme

Ortadoğu’nun önemli bir kenti olan bu şehirde, yeme içme bakımından sıkıntı yaşanmaz. Bu şehirde farklı lezzetleri farklı şekillerde tadacağınızı bilin. Şehirde klasik Yemen mutfağı karşınıza çıkar. Yalnız bu şehrin mutfak kültürünü, Arap yarımadasındaki diğer mutfak kültürlerinden ayıran önemli durumlar vardır. Çemen önemli yan ürünlerdendir ve belki de her sofrayı zenginleştirir. Şehrin ve ülkenin en önemli lezzetlerinden biri, bol baharat içeren yahnidir. Buraya kadar gitmişken mutlaka bu lezzeti tadın. Sahil kenti olması nedeniyle balık yemekleri de meşhurdur. Bilmeniz gereken ise bu yemeklerin de baharat ile tatlandırıldığıdır. Reem Restoran ve Hamra Adındaki restoranlardan birini tercih edin.

Konaklama

Yıl içinde çok sayıda turist ağırlayan bu şehrin konaklama hizmetleri bulunur. Oteller en belirgin Aden konaklama yerleridir ve çeşitlilik gösterir. Mercure Aden nezih hizmet almak isteyenler için birebirdir. Crater Palace Hotel de turistler tarafından sıkça tercih edilir. Aynı zamanda otelin hizmetleri de çok iyidir. Sahilde muazzam manzarası eşliğinde bu otel sizi bekler. Biraz daha ekonomik bir otel bakanlar, Al Amar Hotel’i tercih etsin. Burası orta düzey gelirli turistler için ideal bir konaklama yeri olur. Bu otel hem temiz hizmet sunar hem de müşterileri ile ilgilenir. Bu sayede otel içinde konaklar iken rahat etmeniz sağlanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehirde güvenliğe dikkat etmeniz gerekir. Bu şehrin Yemen’in en önemli iki kentinden biri olduğunu bilin. Bu şehir, önemli bir yer olan Aden Körfezine ad vermiş olan bir konumdadır. Şehirde eğlence adına, lokantalarda yapılan eğlenceler meşhurdur. İslam kenti olması nedeniyle içkili mekanlar bulmak zordur.

Aden gezisi mi planlıyorsun?

Lenkeran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Aden gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Aden gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.