YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Afrika Gezi Rehberi Botsvana Gezi Rehberi

Botsvana Gezi Rehberi

Afrika Kıtası‘nın güneyinde bulunan ve saklı kalmış cennet adıyla anılan Botsvana, seyahat tutkunlarının en azından bir kez gitmesi gereken bir destinasyon. Botsvana’ya gittiğinizde ülkenin eşine rastlanmayan doğal güzelliklerine ve doğal yaşamın çeşitliliğine hayran kalabilirsiniz.

Doğa ile ilgilenen gezi tutkunları için eşsiz bir yer olan şehir, kent merkezlerinde kısa bir tur attıktan sonra doğaya adım atmak olarak belirlenebilir. Okavango Deltası ve Chobe Milli Parkı ilk duraklarınız olmalıdır. Daha sonrasında ise biraz uzakta bulunan Victoria Şelaleleri‘ni, milli parklarını ve Kalahari Çölü’nü gezebilirsiniz.

Denize Kıyısı Bulunmayan Kara Ülkesi

En sıcak ayları Kasım ve Mayıs arasındaki aylardır. Ağustos ayında ise Kalahari Çölü’nün kumlarının ülkenin dört bir yanına taşındığı ve gezilerin olumsuz etkilenebileceği bir aydır. En uygun zaman ise Nisan ayıdır.

Botsvana’ya aktarmalı uçak yolculuğu ile gidebilirsiniz. Ülke içi yolculuklarda ise uçak, otobüs ve minibüs gibi taşıtlar kullanabilirsiniz. Uçak yolculuğu görece daha pahalıdır ve daha kısa sürer, ancak otobüs ve minibüs gibi taşıtlar fiyat olarak daha ekonomiktir ve uzun sürse de manzara izleme açısından daha avantajlıdır. Zamanınız kısıtlıysa ve bütçeniz uygunsa uçak yolculuğunu, karayolu ulaşımına tercih edebilirsiniz.

Botsvana’nın çeşitli şehirlerinde ünlü alışveriş merkezleri de bulunuyor. Gaborone’da bulunan Botswanacraft, Gabbane Pottery ve Somarelang Tikologo gibi yerlerde alışveriş yapabilir, hediyelik eşya ve el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Maun’da bulunan Motsana ve General Trading Company de alışveriş yapmak için uygun yerlerdir.

Botsvana mutfağı kendine has olsa da Güney Afrika izlerini taşır. En ünlü yiyeceği Seswaa adı verilen tuzlu et lapasıdır. Siz de Botsvana’ya gittiğinizde Seswaa’nın tadına bakabilir, ayrıca Botsvana’nın geleneksel yemeği olan Nshima’yı deneyebilir ve bunların yanında yerel birası olan Mosi’yi yudumlayabilirsiniz.

Ülke içerisinde bölgelere göre çeşitli konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Lüks otelleri arasanız da bulamayacağınız ülkede safari tipi konaklama merkezlerinde ve kamplarda kalabilirsiniz. Gideceğiniz yerlerde farklı farklı konaklama yerleri mevcut.

Botsvana gece hayatı ise çoğunlukla insanların açık havada toplanmasıdır diyebiliriz. Bunun dışında barlar ve restoranlar gibi yerler hem otellerde hem şehir merkezlerinde bulunmakta ve insanların keyifli vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır.