Afrika Gezi Rehberi Cezayir Gezi Rehberi

Cezayir Gezi Rehberi

Afrika’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ve başkentiyle aynı adı taşıyan Cezayir; siyasi, kültürel ve ticari bir merkezdir. Osmanlı, Arap ve Fransız etkilerinin hüküm sürdüğü ülkede, büyük bir kültürel zenginlik hâkim. Başkent Cezayir’de, etrafı surlarla çevrili, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla turistlerin en gözde mekânı; Kasbah Bölgesi’dir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bölge, tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Yine bu bölgede Ketchaoua Camii, Osmanlı döneminde inşa edilmiş harikulade bir eserdir. El Kebir Camii olarak da bilinen yapı, bir ara Fransız egemenliğiyle katedrale dönüştürülse de tekrar cami olarak faaliyete geçmiştir. Bir araya gelen üç palmiye yaprağının üzerinde, ülkenin mücadelesini ve mücadelenin aşamalarını temsil eden asker heykellerinden oluşan Şehitler Anıtı da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisidir.

Afrika’nın En Büyük Yüz Ölçümüne Sahip Ülkesi

Şehrin en büyük ve en popüler botanik bahçesi olan Jardin d’essai du Hamma, hurma ağaçları, egzotik bitki ve çiçekleri ve süs havuzlarıyla, şehir içinde doğayla buluşmak isteyenlerin en uğrak noktası. Cezayir’de yaşam ve ülkenin ruhu bu ziyaretlerle açığa çıkıyor.

Cezayir limanının çevresinde konumlandırılan Büyük Cami (Grand Mosque d’alger), İslam mimarisinin en görkemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Cami, aynı zamanda ülkenin en önemli ibadet yerlerinden biridir. Cezayir gezilecek yerler bakımından görülmesi gereken bir diğer adres de kuşkusuz Notre Dame Katedrali’dir.

Notre Dame Katedrali, şehir merkezinden kısa bir yolculuk sonrası ulaştığınız görkemli manzaralardan sadece bir diğeri oluyor. Bouzareah tepesinde ve ayaklarınızın altında uzanan Akdeniz manzarasıyla, Bizans dönemi mimarisi sizi kendisine hayran bırakıyor.

Cezayir, Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir.

Cezayir Gezi Rehberi

Cezayir Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir. Ayrıca Cezayir ilinin de başkentidir. Cezayir’in en büyük limanı da bu şehirde bulunmaktadır. Cezayir şehri Akdeniz kıyısına da...
Annaba, Cezayir’in kuzey doğusunda bulunan küçük bir vilayettir.

Annaba Gezi Rehberi

Annaba Cezayir’in kuzey doğusunda bulunan küçük bir vilayettir. Annaba Wadi Seybouse nehri yakınında bulunan bir şehirdir. Annaba 1410 km2 yüz ölçümüne sahiptir. Son sayımlara...
2,727BeğeniBeğen
10,918TakipçiTakip Et
2,761AboneAbone Ol
Cezayir Gezi Rehberi