YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Afrika Gezi Rehberi Mısır Gezi Rehberi

Mısır Gezi Rehberi

Dünyaca ünlü piramitlerin memleketi Mısır, gidilmesi ekonomik ve oldukça kolay olan bir ülke. Tarih ve kültür düşkünü gezginler bilgiye doyarken, tatil yapmak isteyenler de Mısır’ın keyfine varabilir. Mısır’a gidenlerin ilk durağı Giza Piramitleri’dir. Giza Piramitleri haricinde, Kahire’de gezilebilecek pek çok turistik mekân var. Mısır’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Kahire’deyken Kahire Müzesi, İslamic Kahire ve Giza Piramitleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Diğer bir popüler şehir olan Aswan’a da gidebilirsiniz. Aswan’da Felluka ve Keleş turlarına katılıp, Aswan şehrini gezmelisiniz. Aswan’da Abu Simbel de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kahire ve Aswan haricinde Luxor’a gidilebilir ve burada Krallar Vadisi, Kraliçeler Vadisi, Karnak Temple ve Luxor Temple gibi ünlü turistik mekânlarını görebilirsiniz. Ülkenin yakıcı sıcaklarını göz önünde bulundurursak, kış ve bahar aylarında gitmeniz daha uygun olur görüşündeyiz. Daha sıcak olan Haziran ve Eylül aylarında da Mısır’a gidebilirsiniz ancak havanın sıcak olması sizi ve gezinizi olumsuz etkileyebilir. Yakıcı sıcakların hâkim olduğu Temmuz ve Ağustos ayları ise Mısır’a gitmek için pek önerilmez.

Giza Piramitleri İle Ünlü Dünyanın Popüler Cazibe Merkezi

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Mısır’a uçak seferleri yapılıyor. Havayolu haricinde Yunanistan ve Kıbrıs’tan İskenderiye’ye deniz taşımacılığı ile de gidilebilir. Ülke içerisinde ulaşım ise yine havayolu, demiryolu ve karayolu ile sağlanır. Seyahat etmenin en ekonomik, en hızlı ve en güvenli yolu trendir. Demir yolları da oldukça gelişmiştir. Siz de ülke içerisinde seyahat ederken uçak, tren veya otobüs kullanabilir, dilerseniz taksiye binebilir ya da araba kiralayabilirsiniz.

Alışveriş sistemi de oldukça gelişmiştir. Hanü-l Halili gibi ünlü çarşılar ve ünlü arkeolojik yerdeki pazarlar alışveriş yapmak ve el yapımı hediyelik eşya satın almak için uygun yerlerdir. Buralardan pamuk, ahşap ürünler, baharatlar, kaymak taşı ve oyma ürünler, mücevher, papirüs ve parfüm gibi eşyalar satın alabilirsiniz.

Genelde meyve ve sebzeye dayalı olan Mısır Mutfağı, sulu yemekler ve kızartmalar olarak ortaya çıkar. Baharatların sık sık kullanıldığı Mutfak kültürü, zengin çorbalar ve lezzetli sütlü tatlılar ile hatırlanır. Mısır’a gidince mutlaka Ommu Ali yemelisiniz. Ommu Ali ünlü tatlarından biri olan bir tür sütlü tatlıdır. Ayrıca kakuleli kahvenin, Stella birasının, karkadenin ve şeker kamışı suyunun tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Konaklama için de pek çok otel bulunmaktadır. Otellerin fiyatları, konumuna ve hizmetlerine göre değişse de her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Sıcak iklimini göz önünde bulundurarak, kalacağınız otelin klimalı ve güvenli olmasına dikkat etmelisiniz.

Mısır gece hayatı ise birçok bar ve birkaç bölge ile sınırlıdır. Lüks semtler Zemalik ve Mühendisin’de barlar bulunmakta. Ayrıca otellerin barları ve dışarıdaki barlar haricinde Kızıldeniz kenarındaki tatil beldelerinde de gece hayatı canlıdır.

Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki eşsiz konumuyla dikkatleri üzerine toplayan Şarm El Şeyh, Asya ve Afrika kıtaları arasında bir buluşma noktasıdır.

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi

Antik dönem özelliklerini taşıyan ve dünyanın en büyük müzelerinden birine ev sahipliği yapan Luksor, her yıl dünya üzerinde çok sayıda turisti kendine çekmeyi başarıyor.

Luksor Gezi Rehberi

Afrika’nın 15 milyon nüfuslu en büyük metropolü ve Mısır’ın başkenti Kahire, her yıl dünyanın birçok yerinden turist alan büyüleyici bir şehir.

Kahire Gezi Rehberi

Hurgada, Kızıldeniz’in kenarında berrak mavi sularıyla ve Mısır’a özgü farklı tarihi ve mimari yapısıyla tüm ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Hurgada Gezi Rehberi