Yaşadığınız sürece görmeniz gereken dünyanın 7 harikasından birkaçını içinde yaşatan bu şehir görülmeye değer güzelliklere sahip.

Agra Hindistan’ın kuzeyinde kalan bir şehirdir. Şehir uzun yıllar buralarda hüküm sürmüş olan Moğolların izlerini hala taşımakta. Yaşadığınız sürece görmeniz gereken dünyanın 7 harikasından birkaçını içinde yaşatan bu şehir görülmeye değer güzelliklere sahip. Bu şehrin mimarisi sizi büyüleyecek ve uzun süre bu harika yapıların yarattığı etkiden kurtulamayacaksınız.16. ve 17. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Agra’nın kuşkusuz en önemli eseri Taç mahal. Babürşah’ın vefat eden eşine yaptırdığı bu eser âşıklarında sembolü haline gelmiş birçok kişiyi de bu şekilde etkilemişe benziyor. Mimari olarak muhteşem yapıya sahip olan bu eser her yıl milyonlarca turistin ziyaretine uğramakta.  Şehirde Babür Şah ve Hümayun Şah dönemine ait erken dönem Moğol tarz eserleri görülmekte. Ekber Şah zamanında görkemli eserler yapılarak mimarisi yükselişe geçmiş. Bu yerler şehirde görülmesi gereken eserler arasındadır. Bunlar; Agra kalesi, Fatehour Sikri (hayalet şehir). 1803 yılında İngiltere’nin yönetimi altına girerek şehirde sanayileşme oranı artmış ve buna bağlı olarak kirlilikte aynı oranda artış göstermiş. İşte bu sebepten insanlar bazı zorluklar yaşamaktadır. Agralıların kültürlerine olan bağlılıkları bu sanayileşmeye rağmen yaşam şekillerini pek etkilememişe benziyor. Eğer sizinde Hindistan’a gitmek oradaki mistik havayı solumak değişik kültürler görmek gibi niyetiniz varsa Agora’ya muhakkak uğramalı ve buradaki egzotik havayı solumalısınız. Baharatların şehri olarak bilinen Hindistan’ın Agra şehrinde de aynı şekilde farklı tatları bulmanız mümkün.

En İyi Zaman

Agra’ya gitmek için en uygun zaman ne zamandır? Eğer sıcaktan yanıp kavrulmak istemiyorsanız nisan-haziran aylarında bu şehre uğramayın deriz. Ama yok benim için uygun zaman bu zamanlar diyorsanız tercih sizin. Muson yağmurlarına yakalanmak istemiyorsanız ve çamurlu yollarda gezinmenin zorluğunu düşünerek temmuz-eylül arası dönemde böyle bir seyahate kesinlikle kalkışmayın. Buraya gitmek için en uygun zaman ekim-mart arası dönemdir. Bu dönemde giderseniz rahat bir seyahat dönemi geçirebilirsiniz. Eğer böyle bir planınız var ise bu dönemleri dikkate almanız gerekecek aksi takdirde mutsuz ve keyifsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Ulaşım

Hindistan’da en eski uzun ray sistemi bulunmakta ve bu tren ray yolu Agra şehrinden de geçmekte fakat buna rağmen trenle seyahat mümkün değil. Bundan dolayı eğer burada seyahat edecekseniz şehir içindeki otobüsler size yardımcı olacaktır. Yollarda ve otobüste çok renkli görüntülere tanık olacaksınız. Hintlilerin renkli halleri sizin de ilginizi çekebilir. Agra’da yaşayan birçok kişi motosiklet ya da bisiklet gibi araçlarla ulaşımlarını sağlamaktadırlar. Dilerseniz sizde onların peşine takılıp yolculuğunuzu daha renkli hale getirebilirsiniz. Eğer Agra’ya gidiş tarihiniz yaza geldiyse otobüslerde azıcık zor zamanlar yaşayabilirsiniz aman dikkat!

Alışveriş

Biz insanlar gittiğimiz yerlerden hatıralar almayı çok severiz ve evlerimizin en güzel köşelerinde hep saklarız. Sevdiklerimizi de unutmayız elbette ki peki Agra’dan ne alabiliriz ya da ne almalıyız? Agra’dan değerli taşlar ve mücevherat alabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var burada alışveriş yaparken pahalı ürünler almayın pazarlık yapabilirsiniz bu iyi bir Türk taktiği her yerde işler unutmayın. Bir de ikinci bir husus alacağınız mücevheratın sahte olmadığına dikkat etmelisiniz. Sadar Bazar da alışveriş yapabilir yorulduğunuz zaman oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bunun dışında şehrin genelinde antikacılar ve açık pazarlar bulmak mümkün.

Yeme İçme

Agra’da Hindistan’ın genelinde olduğu gibi bol baharatlı yemekler bulmak mümkün. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu ülke ve bu şehir baharat yönünden gayet zengin bir yer. Görüntüsünden lezzetli olmayacağını düşündüğünüz yemekleri denemekten çekinmeyin çünkü inanılmaz derecede sizi şaşırtacak lezzetler çıkabilir karşınıza. Thali klasik Hint yemeği bu şehirde de bulmak mümkün bunun dışında tandır, tavuk, balık gibi tanıdık lezzetlerde bulabileceksiniz. Meşhur tatlısı ‘’petha’’ ve en bilinen içecek Hint çayı. Sütlü ve baharatlı bir çaydır. Hint çayı seyahatiniz boyunca en fazla tüketeceğiniz içecek olacaktır. Popüler restoranlar; Bagh-e-bahar Restaruant, Cafe Fantasy ve Deccan Pavilion Restaruant gibi yerlerde yöresel yemekleri yiyebilirsiniz.

Konaklama

Bu şehirde her bütçeye göre konaklama hizmeti bulmak mümkün. Beklentinizin ne oranda olduğuna bağlı tabii ki mesela daha farklı fiyatı önemsemeyeceğiniz yerler istiyorsanız Hotel Moti Palace, Jaypee Hotel ve Sri Radha Krishna Kunj daha ekonomik yerler. Eğer hem şehir merkezine yakın hem de ekonomik bir yer olsun isterseniz; Hotel Syham Palace, Hotel Pentas, The Gateway gibi yerler uygun olabilir. Eğer ben gezginim daha da ekonomik bir yer arıyorum derseniz; Hotel Lals Inn, Amanda Tara Palace, Hotel Crimson Palace, Hotel Amba Inn ve Trident Agra size uygun hoteller arasındadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bu şehre tarihi yapılardan dolayı gelen turistlerin fazla oluşu şehirde gece hayatını canlandırmış. Akşam yemeğinizi dışarıda yeyip eğlenceye geçebilirsiniz. Agra’da öne çıkan mekanlar arasında; Mughal Bar, Downtown Club Bar, Le Bar ve Downing Street Bar gibi kentin önemli kulüpleri bulunmaktadır. Siz de burada Hint müzikleriyle eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Taj Mahotsav (18-27 Şubat), Nandgaon, Sheetle Fair, Ram Lila, Ram Barat, Vrindavon, Kallash Fair (ağustos-eylül) ve Urs (fatehour sikri) şehirde düzenlenen önemli festivaller arasındadır.

Agra gezisi mi planlıyorsun?

Agra hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Agra gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Agra gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.