Kızıldeniz sahilinde yer alan Akabe, Ürdün’ün denize kıyısı olan tek şehridir.

Kızıldeniz sahilinde yer alan Akabe, Ürdün’ün denize kıyısı olan tek şehri. Hatta Ürdün’ün tek limanı. Şehrin tarihine kısa bir bakış attığımızda; Osmanlı topraklarından Hacca gidenlerin Şam’dan sonra ikinci durağı olan Akabe aynı zamanda Şam ile Mısır üzerinden gelen hacıların buluşma yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Fakat 1869 yılında Süveyş Kanalı’nın, 1908 yılında da Hicaz Demiryolu’nun açılmasıyla Akabe, eski önemini kaybetmiş. Ürdün’ün denize açılan tek kapısı olan Akabe, şimdilerde ticaret merkezi olarak öne çıkıyor. Yaklaşık olarak 71 bin kişilik nüfusuyla Akabe, önemli bir stratejik değere ve çok uluslu yapısı gereği kozmopolit bir yapıya sahip. Aynı zamanda ticaret ve turizmin kalbi olan şehir, Akabe Özel Ekonomik Bölgesi adlı özel bir yasayla turizmi canlandırmak amacıyla koruma altına alınmış. Sahip olduğu zengin deniz yaşamı ile dalgıçların ve turistlerin kaçırmaması gereken bir yer. Akabe sahili boyunca uzanan plajlar, Ürdün’ün en önemli turistik mekânlarını oluşturuyor. Yani Akabe, ülkenin en önemli tatil noktası haline geliyor. Aynı zamanda Ürdün’ün en önemli gelir kaynakları arasında yer alan fosfat, Akabe limanından ihraç ediliyor. Caydırıcı cezalardan dolayı Akabe’de suç oranı oldukça düşük fakat Kızıldeniz mercanlarını koparmak suç sayılıyor ve 6 aya kadar bir ceza öngörülüyor.

En İyi Zaman

Ülkede ve Akabe’nin merkezinde Akdeniz iklimine benzer bir iklim görülüyor. Fakat ülkemize oranla, kışlar daha yağışlı ve serin geçiyor. Şehirde yaz aylarının sıcaklığı 49 ila 50 derecelere kadar çıkabiliyor. Bu nedenle olası bir Akabe ziyaretinizde; Mart- Mayıs ayları veya Ekim-Kasım dönemini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü yaz aylarındaki kavurucu sıcak ve kış aylarındaki soğuk ve yağmurlu hava şartları, sizi zorlayabiliyor. Şehirde ulaşım genel olarak otobüslerle veya yürüyerek sağlandığı için hava durumunun çok sıcak ya da çok soğuk ve yağışlı olması, gezinizin yarım kalmasına neden olabiliyor.

Ulaşım

Türk Havayolları’nın Akabe özel Ekonomik Bölgesi yasası doğrultusunda, direkt olarak aktarmalı veya aktarmasız seçeneklerle, Akabe uçuşları bulunuyor. Yaklaşık olarak 600 Türk lirası ile aktarmasız uçak seferleri seçeneğiyle 3 saat sonra Akabe’ye ulaşımınızı gerçekleştiriyorsunuz. Aktarmalı olarak seyahat etmek isterseniz, bu yolculuk süresi 6-7 saat civarı sürüyor. Eğer direkt uçuş bulamazsanız; Royal Jordan ve Türk Havayolları ile Amman aktarmalı olarak uçma imkânınız da bulunuyor. Başkent Amman’a uçuş süreniz 2 saat 10 dakika sürüyor ve Amman’dan da 3,5 saatlik bir karayolu ulaşımı sonunda Akabe’ye ulaşıyorsunuz.

Alışveriş

Şehirde çok sayıda “duty free mağazalar” olarak adlandırılan vergiden muaf ürünlerin satıldığı mağazalar bulunuyor. Bu nedenle Akabe, alışveriş sevenler için oldukça ilgi çekici bir merkez halini alıyor. Bunun yanında çok gelişmiş alışveriş mağazaları hem yerel ürünlere hem de dünyaca ünlü markaların ürünlerine ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil ve taze bitkileri alabileceğiniz pazarlar da Akabe’de alışveriş yapılabilecek alternatifler arasında. Kum işçiliği, değişik biçimli ve renkli şişeler ve türlü cam ürünleri, deve ve palmiye motif işlemeleri Akabe’nin hediyelik olarak turistlere sunduğu ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin alışverişi için Çin Mahallesi, gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Yeme İçme

Akabe’ye geldiğinizde denemeniz gereken ilk şey, “Habaqlı” olarak anılan ve buraya özgü olan bir çay. Bu çay; nane, reyhan ve fesleğene benzeyen bir aroma ile sunuluyor ve çok fazla tüketiliyor. Habaqlı çay, kokusu ve tadı ile oldukça belirgin bir simge halini almış. Çayın yanında da hamur işleri ve tatlılar servis ediliyor. Akabe’de çokça tüketilen yiyeceklerin başında, tazeliğini sürekli olarak koruyan deniz ürünleri yer alıyor. Restoranlarda, balıkları akvaryumdan görerek seçip, sipariş verebiliyorsunuz. Şehrin tarihi bölgesi olan El Balad El Kademe bölgesinde ise humuslu ve falafelli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Konaklama

Akabe şehir merkezinde, kendi özel plajı olan iki lüks otel bulunuyor. InterContinental Aqaba ve Kempinski Hotel Aqaba. Denize kıyısı olmayan ama yakın mesafede bulunan ve sizlere deniz manzarası sunan, Mövenpick Resort& Residences Aqaba ve Oryx Hotel de konaklama için tercih edebileceğiniz yerler arasında. Deniz kıyısında olmayan oteller için de otellerden ücretsiz servislerle plajlara gidebiliyor ve 5 ila 6 dolar arası bir ücretle, plaj ve plaj içi tesislerden faydalanıyorsunuz. Turizmi canlandırmak amacıyla, müşteri kabul eden küçük pansiyonlar da, Akabe’de konaklama için tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ülke, İslami krallıkla yönetildiği için Ürdün’de gece hayatı yok denilecek kadar az. Fakat bu durum Akabe için geçerli değil. Akabe’nin deniz kıyısında olması şehre hareketlilik getiriyor. Özellikle marina bölgesi, Akabe’de gece hayatı ve eğlencenin merkezi konumunda. Bu bölgede çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor. Büyük otellerin barları ve şehirde hizmet veren birkaç gece kulübü de tercih edebileceğiniz mekânlar arasında. Bunların dışında birçok park, oyun, etkinlik ve doğa alanını da Akabe’de keşfedebilirsiniz. Kısa bir yolculukla dağa tırmanabilir veya dalış yapabilirsiniz.

Akabe gezisi mi planlıyorsun?

Akabe hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Akabe gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Akabe gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.