Akureyri, İzlanda’nın kuzey kesiminde yer alan, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliklere sahip yapısıyla ünlü bir şehirdir.

Akureyri, İzlanda’nın kuzey kesiminde yer alan, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliklere sahip yapısıyla ünlü bir şehirdir. İlk yerleşime 9.yüzyılda başlanmış olan şehirde nüfus artışı 2.dünya savaşından sonra yükselme göstermiştir. Genel olarak sıcak bir iklimi olan Akureyri, yaklaşık 20.000 nüfusludur. Etrafı dağlarla çevrili olan bir şehir olan İzlanda’nın en kalabalık 4. şehri olma özelliğinde olan Akureyri, liman ve balıkçılıkta önemli bir merkezdir. Konserlere, sergilere ve tiyatrolara büyük ölçüde önem verilen Akureyri, oldukça fazla zengin yeşil alanlara ve bitki türlerine sahiptir. 1940’da yapılan Akureyri Kilisesi şehrin sembolüdür. İzlanda’nın 4. havalimanına sahip olan şehir, tur otobüsleri veya servisleri diyebileceğimiz şehri gezdiren araçlara sahip. İzlanda’nın kültürel ve doğal güzellikler bakımından çok zengin olan şehrini ziyaret etmek isterseniz, güzel yürüyüş alanları ve kırsal kesimlerde olan çiftlik evlerinde konaklarken huzurlu ve doğal, kültürel de bir bir gezi yapmış olacaksınız. Bu şehre yapmış olacağınız gezide, fotoğraf çekmek istediğiniz çokça manzara ve doğal güzelliğe rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Akureyri çok zengin kültürel ve sanatsal aktivitelere yer veriyor. Oldukça fazla sayıda müzesi bulunan şehirde; 1993 yılında açılmış olan Akureyri Sanat Müzesi, Akureyri Endüstri Müzesi, İzlanda Motorsiklet Müzesi, Akureyri Müzesi ve bir adet havacılık müzesi; gezip, değerlendirebileceğiniz müzelerden bazıları. Katolik Kilisesi de yine görmek isteyebileceğiniz mekanlardan bir tanesi olma özelliğinde. Linda Ola, sanat eserlerinin yer aldığı bir galeridir. Bu galeriyi de ziyaret etmek isteyen misafirler için görülmeye değer bir yer denilebilir. Müze, sanat galerisi ve kilise gezilerine ek olarak; balık avı, bot turları, bowling, vahşi yaşam turları, dalış, nehir raftingi, bisiklet ve motora binme, golf, yüzme gibi aktiviteler de seyahatinizde yer vermek isteyebileceğiniz türden özellikler taşıyor. Akureyri, göçebe kuşların göç yollarından biri olduğu için farklı türdeki kuşları gözlemlemek isteyen kuş gözlemcileri için de ideal bir şehir özelliğinde. Yine, Hlidarfjall Kayak merkezi ve Jadarsvöller Golf Sahası görülmesi gereken yerlerden ikisi. Godafoss isimli şelale, Myvatn bölgesi ve etrafında bulunan sıcak su kaynakları da şehirde gezip, görmek isteyebileceğiniz yerlerden olabilir. Önemli bir turistik mekan olan Sundlaug Termal Havuzu da değerlendirmek isteyebileceğiniz aktivitelerden bir diğeri. Bir diğer görmek isteyeceğiniz mekan ise Akureyri Botanik Bahçesidir. Burası oldukça turist çeken, ziyaretçilerin keyifle zaman geçirdiği önemli bir mekandır. Akureyri Botanik Bahçesinde güzel bir yürüyüş alanı bulunurken yeşille iç içe olabilirsiniz. Bu şehre ziyaretiniz esnasında görmeniz gereken mekanlardan olan doğal parklar da ziyaretinizde olması gereken yerlerden. Akureyri’de bulunan bu parklara ziyaret için düzenlenen günlük turlardan yararlanıp keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Ulaşım

Akureyri havalimanı bazı özel günler haricinde yıl boyu ulaşıma açık durumda bulunuyor. Saat 7’den 23’e kadar açık olan havalimanından bu saatler içerisinde yararlanmanız mümkün. Şehir içinde misafirler için düzenlenmiş olan servislerle de gezinizi gerçekleştirmeniz kolay bir hal alıyor. Bu servisler, hafta içi 6.00-23.00, hafta sonu 12.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Alışveriş

Akureyri’de Glerargata ve Hafnarstaeti alışveriş yapılabilecek yerler arasında bulunuyor. Systur&Makar ve Christmas Garden alışveriş yapabileceğiniz mekanlar olabilir. Bu şehre yaptığınız ziyarette, yakınlarınız için; Akureyri’ye özel olan bazı hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Organik ürünler yetiştiren seralardan edinilen doğal yiyeceklerden, 18.000 farklı türde yaşam alanı olan ve kirlenmemiş denizlerden avlanmış su mahsullerine, Akureyri’ye özel olan geleneksel yiyeceklerden, dünyaca ünlü yemeklere, Thai, İtalyan mutfağına yer verecek kadar zengin yelpazede olan, hamburger ve sandviç gibi fast food yiyeceklerine de ulaşabileceğiniz kadar geniş yiyecek çeşitlerinin bulunduğu restoranlara rastlamanız ve tatmanız bu şehirde oldukça mümkün durumda. ‘’Gull’’ adı verilen yumuşak içimli bir birası da meşhur olan Akureyi’de; sağlıklı yiyecek, içecek ve tatlıların bulunduğu çok fazla mekan mevcuttur. Genel olarak İzlanda’da yiyecek fiyatları biraz yüksek durumda olduğu için bu şehirde yiyeceklerin fiyatları Avrupa’ya göre daha yüksektir denilebilir.

Konaklama

Genelde yüksek kalitede konaklama mekanlarına sahip olan Akureyri’de yüksek fiyatlı yerlere göre daha uygun bütçeli hostel gibi yerleri tercih etmek isteyenler için de kalacak yerler oldukça sık bulunuyor. Sıcakkanlı personelleri ile konaklamalarınızda konforu elde edeceğiniz mekanlar, şehir merkezi, liman, turistik mekanlar gibi yerlere olan yakınlık ve uzaklığa, tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre şehirde fazlasıyla yer alıyor. Konaklamasını, şehir dışında, kırsal kesimlerde, doğayla daha iç içe olarak yapmak isteyen misafirler için de çiftlik evleri tercih edilebiliyor. Akureyri’de daha huzurlu, sessiz, sakin ve doğayla baş başa bir tatil yapmak istiyorsanız, bu çiftlik evlerinde konaklayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Akureyri’de gece hayatında eğlenebileceğiniz bar ve gece kulüpleri de mevcut. Bu şehre yaptığınız gezide gece dışarı çıktığınızda eğlenmek ve hoşça vakit geçirmek için mekanlara rastlamak mümkün.

Akureyri gezisi mi planlıyorsun?

Akureyri hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Akureyri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Akureyri gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Ziya Bey,

      İzlanda seyahatinizde Akureyri’yi de rotanıza dahil edin. Gerek doğal güzellikleri gerekse kültürel zenginliği ile görülmesi gereken destinasyonlardan biridir. Akureyri hakkında sorularınız olursa yazmanız yeterlidir.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.