Al Mukalla, Yemen’de bulunan Hadramut adlı güzel sahil bölgesinin başkenti olan bir kenttir.

Al Mukalla, Yemen’de bulunan Hadramut adlı güzel sahil bölgesinin başkenti olan bir kenttir. Görkemi ile sizi büyüleyecek ve etki bırakacak bir yerdir. Aynı zamanda burası bir liman kentidir. Bölgenin önemli kentlerinden olan Aden’e yaklaşık olarak 480 km olup bir gezide ikisi bir aradan çıkarılabilir. Böylece muazzam bir gezi yapmış olur ve bu durumdan son derece hoşnut kalırsınız. Aynı zamanda kenti limanı, halkın büyük çoğunluğunun ekonomik geçimini sağlar. Bu şehri gezdiğinizde ülkenin en önemli olan kentlerinden birini gezdiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ek olarak bu güzel kent, ülkenin en kalabalık kentidir. Buna göre bu şehirdeki insanlardan hareketle, ülkenin genel insan yapısı hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Orta doğunun önem taşıyan kentlerinden olan bu yerin çok sayıda gezilip görülmesi gereken mekanı bulunur. Al–Ghwayzi Fort, Al Mukala nehir ağzı gezi rotanızda mutlaka bulunsun. Bu şehirde de ülkenin genelinde olduğu gibi çöl ikliminin izleri görülür. Bu yüzden Al Mukalla gezisi yapmadan önce, iklim şartlarını dikkatlice inceleyin. Bu sayede gezinizden keyif almış olursunuz. Sahil bölgesinin başkenti olması da şehrin önemini bir hayli artırır. Şehre gitmek için ilk olarak Yemen gezisi almak gerekir. Yemen gezisi ile birleşik bir gezi düzenleyin. Bu sayede gezinizden daha çok keyif almış ve bu geziyi daha verimli bir hale getirmiş olursunuz.

En İyi Zaman

Yemen’in diğer şehirleri gibi buranın da oldukça sıcak bir yer olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu yüzden yaz mevsiminde bu şehre gitmemeye çalışın. Eğer yaz mevsiminde gitmeniz icap ederse, mevsimsel şartlara kendinizi hazırlayın. Aynı zamanda az da olsa yaz aylarında kum fırtınası görüldüğünü bilin. Bu şehirde geçirilen en iyi zaman dilimleri ise Şubat ve Kasım aylarıdır. Haliyle bu aylarda sıcaklıklar, minimum seviyeye iner ve şehri gezmek için ideal hale gelir. Şehrin tarihi dokularını gezmek için de bu aylar oldukça idealdir.

Ulaşım

Önemli bir sahil kenti olan bu yerde ulaşım sorun değildir. Ülkenin genelinde kullanılan ulaşım hizmetleri burada da aktif bir şekilde işler. Aynı zamanda sahil kenti olması, şehrin diğer şehir ve yerler ile olan ulaşımını da büyük ölçüde kolay hale getirir. Şehre karayolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanır. Şehir içi ulaşım da oldukça ucuzdur. Güvenliğiniz için tur şirketleri ile şehir içi gezinizi yapmanız tavsiye edilir. Çünkü ülkenin diğer yerlerindeki gibi burada da bazı zamanlarda turist kaçırma durumları ile karşılaşılır.

Alışveriş

Modern çizgilere sahip olan bu Ortadoğu şehrinde çeşitli alışveriş yerleri bulunur. Buralardan farklı ve yerli ürünler satın alın. Alışveriş esnasında şehir içinde gezin ve buranın ilginç mimarili evlerini yakından görün. Şehirde balıkçılık önem taşır. Siz de balık tutma ve gezinizi renklendirmek istiyorsanız, balıkçılık ve olta takımları satın alın. Fish Market, Jelan For Commercailve Sabson Yemen önemli alışveriş yerlerindendir. Alpha Centre elektronik ürünler satın alınan yerdir. Aynı zamanda Mukkalla Mall da son derece modern bir alışveriş merkezidir.

Yeme İçme

Şehirde klasik Yemen lezzetleri bulunur. Baharat kullanımının fazla olduğunu bilin ve bir mekanda yemek yerken baharat kullanımınız az ise bunu mutlaka menü siparişlerinde belirtin. Bol baharatlı bir yahni tüketimi oldukça fazladır. Tıpkı diğer turistler gibi siz de bu lezzeti tadın. Ülkenin en ünlü yemeği olan Saltah yemeğini mutlaka yiyin. Ülkede en pahalı olan et türü dana etidir, bu yüzden etli yemeklerde bu et türünün az kullanıldığını bilin. Siyah çay, karkadin, soğuk kuru üzüm içeceği, Qishr ve Qahva şehrin en çok tercih edilen mekanları arasındadır.

Konaklama

Şehirde konaklama hizmetleri oldukça çeşitlidir. Hem lüks ve pahalı mekanlar bulmak hem de oldukça ekonomik oteller bulmak mümkün olur. Bu sayede siz ve diğer turistler de bütçenize göre bir otel seçip konaklama şansı bulursunuz. Hadhromout Hotel, Ryboon City Hotel ve Al Buston şehrin en popüler, en lüks ve en nezih otel hizmeti sunan yerleridir. Konaklamak için bunlardan birini seçin ve rahat bir şekilde gece geçirin. Bütçeye göre bu şehirde ucuz konaklama imkanı sunan yerler bulmanız da mümkün bir haldedir. Bu yüzden Al Mukalla konaklama konusunda sıkıntı yaşamanız mümkün değildir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bir İslam kenti olmasının da etkisi ile Yemen Al Mukalla şehrinde gece hayatı eğlenceleri çok renkli değildir. Özellikle içki içmeyi seven turistler için içkili pek mekan bulunmaz. Yalnız buranın sahili çok meşhurdur ve akşam vaktinde sahil yürüyüşü son derece tatmin edici olur. Bu arada bu şehirde lokantaların eğlenceleri olur ve bunlar da çok keyifli olur. Ayrıca şehirde kahvehane tipi yerler de vardır.

Al Mukalla gezisi mi planlıyorsun?

Al Mukalla hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Al Mukalla gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Al Mukalla gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.