Alajuela, bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın üçüncü büyük şehridir.

Alajuela, bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın üçüncü büyük şehridir. Ülke kantonlara bölünmüş bir şekilde yönetilmektedir. Alajuela hem ülkedeki kantonlardan bir tanesini oluşturur hem de bu kantonun başkentidir. Alajuela, Kosta Rika’nın merkezinde yer alan ve denizle bağlantısı bulunmayan bir şehirdir. Denizden yüksekliği 952 metre olan şehir, doğal güzellikleri ile turistlerin görmeyi tercih ettikleri destinasyonlardan bir tanesidir. Kanton olarak nüfusu yaklaşık 150.000 kişi civarında olan şehrin merkez nüfusu 52.000 kişiden oluşmaktadır. Bu anlamda çok kalabalık ve büyük bir şehir değildir. Alajuela şehri, Kosta Rika’nın ulusal kahramanı olarak kabul edilen Juan Santa Maria’nın doğum yeridir. Şehir 1834-1837 yılları arasında kısa bir süre Kosta Rika’ya başkentlik de yapmıştır. Halen aktif durumda olan yanardağların ve volkanik göllerin çok güzel manzaralar oluşturduğu Alajuela’yı Kosta Rika’ya gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka gezilmesi gerekli yerler destinasyonlarınıza eklemelisiniz. Özellikle hava kalitesi bakımından dünyadaki en iyi yerlerden bir tanesi olan Alajuela şehri, tropikal iklime sahip çok soğuk olmayan bir yerleşim yeridir. Kosta Rika Amerika kıtasının keşfinden önce yerli halkın yaşadığı bir yerleşim yeri iken, 17. yüzyılın ortalarından itibaren İspanyollar tarafından sömürge haline getirilmiş ve 1856 yılına kadar İspanyol egemenliğinde kalmıştır. Bu nedenle Alajuela şehrinde yoğun olarak İspanyol etkisini görmek mümkündür.

En İyi Zaman

Alajuela şehri tropikal kuşakta yer aldığı için yıl boyunca ılık bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 22-23 derece civarında seyretmektedir. Aralık ve Mayıs ayları boyunca ise ortalama sıcaklık 27 derece civarında seyreder. Yıl boyunca ne çok sıcak ne de çok soğuk olamayan hava koşulları sayesinde şehri her zaman ziyaret edebilirsiniz. Özellikle ılıman iklimi sevenlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alan Kosta Rika’da Alajuela şehri de tropikal iklimin karakteristik özelliği olan ılıman bir havaya sahip olduğu için turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Ulaşım

Alajuela’da, ulusal kahramanları kabul edilen Juan Santa Maria’nın adını taşıyan uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den ise Kosta Rika’ya ve dolayısıyla Alajuela’ya doğrudan bir uçuş bulunmamaktadır. Genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nden aktarma yapılarak bu şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Ayrıca Avrupa üzerinden de aktarmalı uçuşlar bulmak mümkündür. Türkiye ile Kosta Rika arasındaki yolculuk uçakla 15 saat civarında sürmektedir. Şehir içerisinde ise genellikle ticari taksiler yardımıyla ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezi çok büyük olmadığı için ulaşmak istediğiniz her yere taksiler yardımıyla ulaşmak mümkündür.

Alışveriş

Tropikal iklim kuşağında yer alan Alajuela şehri Kosta Rika’nın tamamı gibi tropikal bitkilerin yetişmesi bakımından uygun bir iklime sahiptir. Bu nedenle, Alajuela’da kahve ve tütün yaygın olarak yetişmektedir. Bu bölgeye giden turistler için başlıca alınabilecek ürünlerin başında, bölgede yetişen tütünlerden elde edilen puro ve kendine özgü tadı ile kahve gelmektedir. Bunun dışında, volkanik bir bölgede bulunan şehirde, aktif volkanlara ait resimler ve biblolar, başlıca hediyelik eşyalardandır.

Yeme İçme

Alajuela’da hem et hem de sebze yemeklerinden oluşan geniş bir yemek seçeneği bulabilirsiniz. Şehirde genel olarak pirinç ve fasulye ağırlıklı yemekler bulmak mümkün. Siyah fasulye ve pirinçten yapılan Gallo Pinto hem Kosta Rika’da hem de Alajuela’da en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor. Bunlardan ayrı sebze ve et karışımı bir sulu yemek olan Olla de Carne ve Chifrico da denemeniz gereken yerel lezzetlerden. Yerel mutfaktan hoşlanmayanlar için çeşitli restoranlar tarafından fast food seçenekleri de sunulmaktadır. Alajuela’da çok çeşitli tropik meyveler yetişmektedir. Gittiğinizde bu meyvelerden mutlaka tatmalısınız. Caimito, guanabana, mamon chino bu meyvelerden bazıları. İçeceklerin en başında tabi ki kahve gelmektedir. Tropik meyvelerden hazırlanan kokteyllerini denemelisiniz. Alkollü içeceklerden en çok tüketilen ise Rom isimli içkidir.

Konaklama

Alajeula’da turistler için çok sayıda otel bulunuyor. Diğer Orta Amerika ülkelerine göre Kosta Rika konaklama bakımından biraz daha pahalı bir ülke olarak biliniyor. Doğal olarak Alajeula’da da fiyatlar biraz pahalı denilebilir. Buna rağmen elbette size uyacak fiyatta bir oteli mutlaka bulabilirsiniz. Harika bir doğaya sahip olan bu bölgede oteller doğayla içi içe bir ortam sunuyor konaklayanlar için. Bölgede aktif olan yanardağlar bulunduğu için, bazı geceler bu yanardağları gören bir otelden sıcak lavların akışını bile görmeniz mümkün olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Alajuela’da insanların tamamı çok cana yakın olduğu için gecenin istediğiniz vaktinde dışarı çıkabilirsiniz. Şehirde bulunan kafelerde rahatsız edilmeden içkinizi yudumlayabilirsiniz. Şehrin ulusal futbol liginde mücadele eden bir futbol takımı bulunduğu için eğer denk gelebilirseniz son derece heyecanlı bir taraftar kitlesiyle maç seyredebilirsiniz. Şehir, aktif volkanlar bölgesinde bulunduğu için bu volkanları mutlaka görmelisiniz. En ünlüsü Arenal Volkanı olan aktif volkanlarla volkanik göllerden oluşan doğal güzellikleri mutlaka görmelisiniz. Harika bir bitki örtüsüne sahip Alajuela’nın doğal güzelliklerini mutlaka görmelisiniz.

Alajuela gezisi mi planlıyorsun?

Alajuela hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Alajuela gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Alajuela gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.