Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almati, Orta Asya’nın en gelişmiş kozmopolit şehridir.

Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almati, Orta Asya’nın en gelişmiş kozmopolit şehridir. Ayrıca Kazakistan’ın eski başkenti olan Almati’nin eski adı da Alma Ata’dır. (Kazakça’da Elma Atası anlamına gelir) Kültür ve eğlence ile ilgili birçok aktivitenin yer aldığı şehirde çok fazla alışveriş merkezi, restoran ve otel bulunuyor. Almati, Kazakistan’ın ekonomik, kültürel ve ticari merkezi durumunda olarak gözüküyor. Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran şehir, görülmeye değer etkileyici mimari yapılara sahip. Genellikle Rus Mimarisi’nin izlerini taşıyan yapıların olduğu Almati caddelerinde gideceğiniz adresleri bulmak da çok kolay; çünkü caddeleri dikey ve yatay şekilde hizalı ve şehir oldukça düzenli bir yol planlamasına sahip. Almati’ye seyahat için gidilecek en uygun aylar ilkbahar ve yazdır. Fakat kayak turizminin yaygın olması nedeniyle kış ayları da tercih sebebiniz olabilir. Gezinize Almati’nin ana meydanı olan Cumhuriyet Meydanı ile başlayabilirsiniz. Cumhuriyet Meydanında bulunan Bağımsızlık Anıtı görülmeye değer yerlerden biri. Panfilov Parkı, uğrayacağınız mekanlardan bir diğeri olabilir. Gezinizde hemen görmek isteyebileceğiniz bir diğer etkileyici mekan ise dünyanın en uzun ikinci ahşap yapı mimarisi olan Ascension Katedrali olabilir. Bu katedral Panfilov Parkı’nda bulunuyor. Yüzde 70’i Müslüman olan Kazakistan’da, camilerin önemi de yadsınamaz. Almati Merkez Cami mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri. Almati’de şehir içi ulaşım için jeton sistemini kullanabilirsiniz. Ulaşım araçları için metro, tramvay, taksi seçenekleri olmakla beraber ayrıca martuşka adı verilen dolmuşlar ile de ulaşımınızı sağlamanız mümkün. Gece 22.00’den sonra otobüsler olmadığı için taksi veya metroyu kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı, Panfilov Parkı, Almatı Merkez Cami, Almatı Kulesi, Almatı Opera Binası, Almati Katedrali gezip görmek isteyeceğiniz mekanlardan bazıları olabilir. Şehirde kayak turizmi yaygın olduğu için Çimbulak kayak merkezi gibi yerler de tercih sebebiniz olabilir. Bir diğer görülmeye değer mekan ise şehir merkezinin 30 kilometre güneyinde yer alan Büyük Almatı Gölü’dür. Günlük turların düzenlendiği Charyn Milli Parkı’nın içinde yer alan Charyn Kanyonu da görülmeye değer yerlerden biri olmakla beraber; Altın Adam adlı Kazak figürünün içinde mevcut bulunduğu Devlet Merkez Müzesi, 1909 yılında inşa edilmiş olan, altın kubbeli Aziz Nikola Katedrali ve şehrin en güzel manzarasının görüldüğü Kök-Töbel bölgesi de Almati’de ziyaret etmek isteyebileceğiniz güzel mekanlardan bazılarıdır.

Ulaşım

Almati Kazakistan’ın ikinci havalimanına sahip olduğu için Almati’ye uçak ile seyahat edebilirsiniz. Şehirdeki gezileriniz için ulaşımda ise jeton sistemini kullanabilirsiniz. Ulaşımda metro, taksi, tramvay seçenekleri olmakla beraber ‘’martuşka’’ adı verilen dolmuşlar ile de gezinizi kolaylaştırabilirsiniz. Almati Merkez Camisi’ni ziyaret etmek isterseniz Line 1 metro hattının Raiymbek batyr durağı camiye yürüme mesafesindedir. Devlet Merkez Müzesini ziyaret etmek isterseniz; 2, 63, 73 ve 86 numaralı otobüsleri, Büyük Almati Gölü’nü ziyaret etmek isterseniz 28 numaralı otobüsünü kullanabilirsiniz. Aziz Nikola Katedrali, Baykonur metro durağına 10 dakikalık bir mesafede yer alırken, teleferik veya 95 ve 99 numaralı otobüsleri kullanarak Kök-Töbe bölgesine ulaşabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir nokta saat 22.00’den sonra otobüslerin kullanılmamasıdır. Bunun için 22.00’den sonraki şehir içi gezileriniz için taksi ve metrodan yararlanabilirsiniz.

Alışveriş

Almati kozmopolit bir şehir olduğu için birçok alışveriş merkezine de ev sahipliği yapıyor. Alışveriş yapacağınız Gogol, ünlü bir alışveriş caddesi ve ondan sonra Zhibek Zholy tercih edebileceğiniz bir diğer alışveriş bölgesi olabilir. Yerel ürünlerinin satışının yapıldığı pazarlar burada yer alıyor. Yerel lezzetleri tatmak ve el işi ürünlerden satın almak için Zhibek Zholy ideal bir bölge durumunda. Bunların haricinde alışveriş yapmak isteyeceğiniz Silk Way City, Ramstar, Mega Center Almaata, TSUM gibi çeşitli alışveriş merkezleri de yer alıyor. Özellikle yerel takılar, kürk şapkalar ve hediyelik eşyalar için TSUM gidebileceğiniz ideal alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Yeme İçme

Almati’ye seyahat ettiğinizde, denemek isteyeceğiniz geleneksel yiyecekler mevcut. Kazak mutfağı genellikle et ürünlerinden oluşmakta olduğu için Almati’de et ürünlerinden oluşan yiyecekler ön planda gözüküyor. Dikkat etmeniz gereken bir nokta at etinin Kazak mutfağı için önemli bir yer kaplıyor olması. En ünlü geleneksel yemekleri olan ‘’beşparmak’’ bir tür yufka ile yapılıyor. Bu yiyeceği yapacağınız gezide tadabilirsiniz. Koyun sakatatından yapılan ‘’kurdak’’ adı verilen yiyeceği de tatmak isteyebilirsiniz. Yoğurt, et ve pirinçten yapılan kazak çorbası da Almati’de deneyebileceğiniz tatlardan biri olabilir.

Konaklama

Almati’de farklı fiyatlarda, tercih ettiğiniz hizmetleri karşılayabilecek çok fazla pansiyon, otel, hotel ve hostel bulunduğu için gezip göreceğiniz turistik bölgelere yakın olan yerlerdeki mekanları tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Almati’ye ziyaretinizde gece hayatı da bölgede yer alan mekanlara girişler ile eğlenceli geçebilir. Gece hayatı farklı seçeneklerde tercih edilebilecek mekanlar ile oldukça renkli bir durumda. Canlı müzik yapılan yerler revaçta olarak gözükürken, barlar ve eğlence merkezleri de oldukça fazla. Almati’de gece gidebileceğiniz çeşitli barlar mevcut. Burada eğlenerek keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Almati gezisi mi planlıyorsun?

Almati hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Almati gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Almati gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.