Helenistik dönemde Philadelphia veya Filedelfiya olarak bilinen Amman, Ürdün Haşimi Krallığı’nın en büyük şehri ve başkenti.

Helenistik dönemde Philadelphia veya Filedelfiya olarak bilinen Amman, Ürdün Haşimi Krallığı’nın en büyük şehri ve başkenti. Şimdiki ismi ise yerel halk tarafından; Eski Ahit’te “Ammonilerin baş şehri” anlamına gelen Rabbah Ammon olarak kullanılıyor. Amman; tarih süreci boyunca birçok medeniyetin mirasını edinmiş bir şehir. Milattan önceki dönemlerde uygarlığın, sanatla ilgili olması; günümüzde de Amman’ı önemli bir konuma getirmiş. Aynı zamanda Amman, eski ve yeni karışımıyla, çöl ve verimli Ürdün vadisi arasında oluşan karşıtlıkları yansıtıyor. Oldukça modern binalar, oteller, şık restoranlar, sanat galerileri, butikler, geleneksek kahveler ve küçük zanaat dükkânları şehrin merkezinde yer alıyor. Ve bu nedenle şehir, bir ticaret ve Akabe’den sonra gelen kültür turizminin merkezi olarak konumlanıyor. Amman’da yürüdüğünüz her sokak, neredeyse bir tarihi döneme ışık tutuyor. Geçmişten gelen yapılar ve geçmişin kanıtları her yerde görülebiliyor. Bu durum, ülkenin yarısından fazla bir bölümünün de Amman ve çevresinde yaşamasına sebep olmuş. Bu sayede Amman; ülkenin en büyük ve en gelişmiş merkezi haline gelmiş. Yerleşim yerleri, sokaklar ve bulvarlar etrafında şık görünümlü beyaz renk ağırlıklı evler inşa edilmiş ve tarihi yapı, modernlikle harmanlanmış.

En İyi Zaman

Akdeniz ve çöl ikliminin karmasından oluşan bir iklime sahip, Amman. Fakat bu iki iklim nedeniyle oldukça karışık bir havası var. Kuzey ve Güney bölgeleri Akdeniz ikliminin hakimiyeti altındayken, geri kalan bölgelerde ise çöl iklimi hakim. Yazlarını sıcak ve kurak geçiren Amman’da kış ise nemli ve ılık geçiyor. Batı bölgeleri Kasım-Nisan ayları arasında yoğun yağış alır fakat şehrin iklimi sürekli bir değişiklik gösterdiğinden; her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilir. Fakat olur da; yağışlı dönemlere denk gelirseniz, bavulunuzun içine bir yağmurluk veya bir şemsiye koymayı ihmal etmeyin.

Ulaşım

Türkiye’nin dört bir yanından, aktarmalı ve aktarmasız seçeneklerle Amman Kraliçe Aliye havalimanına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Türk Havayolları ve Royal Jordan uçuşunu tercih ederseniz; 2 buçuk saat sonra Amman’da oluyorsunuz. İki ülke arasında saat dilimi farkı olmadığı için yolculuğunuz aktarmasız uçuşlarda; çeşitli havayolu şirketleri aracılığıyla yaklaşık 4 saate kadar çıkabiliyor. Aktarmalı uçuş tercih ederseniz; yolculuk süreniz yarım günden fazla sürüyor; 18 saat. Bilet fiyatları ise aktarmasız uçuşlarda 1000 ila 2500 Türk lirası arasında. Çeşitli havayolu firmalarının aktarmalı uçuş seçeneklerinin fiyatları ise daha uygun; 350 ila 900 Türk lirası.

Alışveriş

Amman Ortadoğu’daki diğer şehirlere göre daha modern ve kozmopolit oluşu, hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Ticari olarak önemini ise Osmanlı Devleti’nin Hicaz Demiryolu hattını Amman üzerinden geçirmesiyle kazanmış. Bu geçmiş Amman’ı hareketli bir pazar alanına dönüştürmüş. Şehrin çarşısı, oldukça eski ve geleneksel takı üretiminden gündelik ev gereçlerinin üretilip satıldığı küçük işletmelere sahip. Bu nedenle Amman Çarşısı, turistik gezilerin en önemli ayağını oluşturuyor. Birçok kuyumcu ve hatıra dükkânına Amman’ın her köşesinde rastlayabilirsiniz. Şehrin batısında; yeni yerleşim alanlarının kurulduğu bölgede ise birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Mecca Mall ve Abdoun Mall dünyaca ünlü markaların ürünlerinin satıldığı alışveriş merkezlerinden sadece iki tanesi.

Yeme İçme

Amman’da geleneksel Ortadoğu mutfağı yemeklerini yiyebileceğiniz restoranların yanı sıra Batı’nın fast food restoranlarını da bulmanız mümkün. Fiyatlar, değişik lezzetlere göre çok ucuzdan başlayıp farklılıklar gösteriyor. Arap yiyecekleri, çeşitli genel temel grupları içerir. Et yemekleri genelde koyun ya da tavuktan yapılır. Pilav ve lavaş ekmeği her türlü yemekle birlikte sunulur. Yerel halkın en sevdiği yemek olan “shwarma” koyun etinin özel olarak terbiye edilmesi sonucu lavaş ekmeği arasında servis ediliyor. “Mansaf” ise koyun eti ve pilavla birlikte sunulup tek elle yenilen bir yemek olarak karşımıza çıkıyor. Diğer favori yemekler ise nohut içeren falafel, humus ve fuul olarak sıralanıyor. Tatlılarda ise Türk mutfağının temel taşlarından biri olan baklava, Amman halkı tarafından da çokça tercih ediliyor.

Konaklama

Amman’da konaklama seçenekleri oldukça fazla. Ülkenin son yıllarda artan turist kapasitesiyle birlikte birçok otel ve pansiyon da hizmete girmiş. Ülkenin Batı yakası; Avrupai bir görüntü çiziyor ve bu da doğal olarak konaklama ücretlerinden, yeme içmeye kadar bütçenizi biraz zorlayabiliyor. Fakat ülkenin Doğu yakası daha makul fiyatlarla karşınıza çıkıyor. Üstelik bu yerler, her keseye ve farklı standartlara hitap ediyor. Günlüğü kişi başı 10 Ürdün Dinarı (JD) yani yaklaşık olarak 41 liradan, 100 Ürdün Dinar’ına kadar otel bulmanız mümkün. Ziyara Inn Apartment, Misk Hotel, New Park Hotel ve Gondola Hotel & Suites, Amman’daki konaklama seçeneklerinden bazıları.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ortadoğu’nun “günah şehri” olarak nitelendirilen Amman’da gece hayatı çok hareketlidir. Her otelde bulunan disko ve barlar sabah saatlerine kadar açık kalır ve eğlence sürekli devam eder. Bununla birlikte şehrin dört bir yanında da gece kulüpleri ve barlar bulunuyor. Alkol satışı Ürdün genelinde yasak olsa da, otellerde serbesttir ve bu nedenle gece hayatı oldukça renkli görüntüler oluşturur. “Günah şehri” gece hayatındaki hareketliliğiyle, komşu ülkelerinden de oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlar. Switch 51, Cube Lounge, G Club, Hype ve Murphy’s Pub Amman’ın en gözde gece kulübü ve barlarından bazılarıdır.

Amman gezisi mi planlıyorsun?

Amman hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Amman gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Amman gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.