Hollanda’nın başkenti Amsterdam gezilecek yerler listenizin başında gelecek, gezmeye doyulmayacak bir şehir.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam gezilecek yerler listenizin başında gelecek, gezmeye doyulmayacak bir şehir. Bu şehrin adı, üzerinde kurulduğu nehrin adından gelir. Para birimi Euro olduğunu göz önünde bulundurun. Şehirde Flemenkçe konuşulur ve ideal gezi için 2 gün yeterlidir. Tabi bu tadımlık olur, doyumluk bir gezi için daha fazla zaman ayırın. Dünya üzerinden en çok ziyaretçi alan 5. şehre gittiğinizi bilin ve buna göre plan yapın. Başkent olmasına karşın, ülke Lahey üzerinden yönetilir ve hükümet meclisi de orada bulunur. Şehir 1.5 milyon nüfusa sahiptir. Tabi bu rakamın içinde şehir çevresi de var. Ama oldukça kalabalık hareketli yaşamların bulunduğu bir yer. Şehirde 17. yüzyıla dayanan eski ve mimari yapılar var. Bunlara yakından bakmak, bir hayli eğlenceli olur. Üstelik bu yapıların çoğu hala faal durumda. Kimi ev, kimi işyeri ve kimi de kamuya ait yerler. Kanalların üzerinde bulanan ve hayranlık uyandıran tekne evlerini görmeden gelmeyin.  Amsterdam’da gezilecek yerler arasında Anne Frank’ın Evi, Jordaan, Dam Meydanı, Volderpark, Begijinhof, Heineken Experience, Amsterdam Cathedral Railvay Station ve Rijksmuseum  yer alır. Buraların her biri ayrı bir muazzam güzellikte yerler. 20 yy da yaşanan toplu göç, şehre farklı etnik kökenli vatandaşları getirmiş ve böylece zengin bir kültüre bürünmüştür. Türkiye, İspanya, İtalya ve Endonezya gibi yerlerden hayli vatandaş yaşıyor burada.

En İyi Zaman

Amsterdam’da hava durumu çok kötü değil, bu yüzden yılın her mevsimi ziyaret etmek uygun olur. Tabii ki her yer gibi bu şehrin de ideal gezi ayları vardır. Size en iyi tavsiye kış aylarında gitmemeniz yönünde olacaktır. Donmaktan gezmeye fırsatınız olmayabilir. Bu yüzden havanın güzel olduğu aylar iyi fikir. Bahar ve yaz ayları bu şehirde en güzel zamanların geçtiği aylar. Yaz aylarında sıcaklık ortalama olarak 20 ila 25 derece olur, yani çok sıcak değil. Doyasıya gezmek mümkün hale gelir. Ekim gibi güzel bir sonbahar ayını da es geçmeyin. Bu ayda da gayet keyifli bir Amsterdam turu yapabilirsiniz.

Ulaşım

Şehir zaten çok büyük değil. Yürüyerek bile istediğiniz yerlere gitmeniz mümkün, tabii ki bunun nedenleri arasında gezilecek olan yerlerin yakın olması da var. Amsterdam’da ulaşım seçenekleri çok fazladır. Metro, otobüs, tramvay, bisiklet ve taksi en çok kullanılan ulaşım ağıdır. Seçim biraz bütçeye bağlı olur. Şehirde tramvaylar 16 hat ile birlikte çalışır. Metro ise 4 hattan oluşuyor. Bu 4 metro hattı size tüm şehri gezdirir. Otobüs kullanımı da bu şehirde çok fazladır. Yalnız otobüs duraklarına gerek olmadığını ve inmek istediğinizde şoföre sesleniyor olacağınızı unutmayın.

Alışveriş

Şehirde alışveriş yaparken alınabilecek özel hediyelikler var. Şehri çağrıştıran tahta ayakkabı, porselen ya da lale soğanı alabilirsiniz. Peynir ya da bira da meşhur olduğu için alınabilir. Özellikle peyniri tadın ve alın. Antika ürünlerin satıldığı pazar yerleri var ve buralar otantik ürünler sevenler için muazzam yerler. Paranız çok ve mücevher alımına müsait ise Coster Diamonds denilen elmas atölyesine almasanız da mutlaka uğrayın. Dünyanın baş döndüren değerli mücevherlerini bir de yakından görün ve imkanınız varsa bir adet alın. Tabii ki şehirde normal ürünler satın alınacak yerler de var.

Yeme İçme

Şehirde dünyanın çeşitli mutfaklarının ürünlerini bulunduran restoranlar var. Köklü bir mutfak kültürü olan bir ülke değil burası. Yalnız tadılması gereken muazzam lezzetleri de tatmadan gelmeyin. Flemenk peyniri tatmadan dönmek olmaz. Ossenworst adlı jambon türü de seçenekleriniz arasında bulunmalı. Bu ürün çoğu restoranda yer alan ideal bir atıştırmalık. Tostis, Broodjes ve Uitmijter gibi sandviç çeşitlerinden de tadın. Atroopwafels, Oliebollen ve Limburgse Vlaai gibi tatlılarda bayağı meşhur. Tatlı çeşitliğini fark etmiş olmalısınız ve daha çok çeşit tatlı mevcut. Bir de bahşiş verme zorunluluğunu unutmayın. Restoranların servis hizmeti ücrete eklenir ve %15 fazla para ödenir.

Konaklama

Amsterdam konaklama için şehir merkezi içindeki otelleri tercih etmek mantıklı olur. Bu sayede yürüyerek gezmek ve zamandan tasarruf etmek mümkün olur. Otellerin kalitesi ve konforu takdire şayan. Fakat merkezdeki otellerin fiyatları doğal olarak biraz tuzlu. Uygun fiyatlı seçenekler istiyorsanız da bunun için merkezden uzak yerlerde otel bakın. Böylece paranız yanınıza kalır. Princess Hostel Leidse Square, WOW Amsterdam, Amsterdam Hostel Uptown, Amsterdam Hostel Leibsebnin modern ve konforlu hizmet veren konaklama seçenekleri arasında.

Gece Hayatı ve Eğlence

Amsterdam gece hayatı bayağı hareketli olur. Bunların eğlencelerinden memnun kalmamak elde değil. Power Zone, Korsakof, Panama Club Amsterdam, Mazzo ve Escape popüler eğlence mekanlarına birer örnek. Kırmızı fener sokağı, yabancıların rağbet gösterdiği meşhur yerlerdendir. Müzik eğlenceleri ve doyumsuz partiler sizi sizden alır. Coffeshop mekanlar da hoş eğlence yerlerine örnektir. Yalnız bu şehirde özgürlükler tavan yapmış durumdadır. Uyuşturucu, seks ve kumar oynamada herhangi bir kısıtlama mevcut değil. Biraları meşhur olan bu şehirde alkol kullanımı da hat safhada.

Amsterdam gezisi mi planlıyorsun?

Amsterdam hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Amsterdam gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Amsterdam gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.