Angkor Wat Tapınağı, balta girmemiş yemyeşil ormanların içerisine gizlenmiş doğa ile tarihin bütünleştiği muhteşem bir yerdir.

Angkor Wat Tapınağı, balta girmemiş yemyeşil ormanların içerisine gizlenmiş doğa ile tarihin bütünleştiği muhteşem bir yer. Siem Reap şehri sınırları içerisinde bulunan tapınak Angkor Medeniyetinin yansımalarını günümüze taşıyan en büyük eserlerden biri.

1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine kabul edildi. Esrarengiz ve mistik bir tapınak özelliğine sahip olan Angkor Wat, Khmer Krallığı zamanında yapılmış.

Dünyanın En Gizemli Yerlerinden Biri

Tarihi 12. yüzyıla dayanan Angkor Wat Tapınağı, Khmer krallarından olan Suryavarman II tarafından Hindu tanrısı olan Vishnu adına yapılan tapınaktır. 12. yüzyılda başkent olan Angkor, Tayland baskıları sonrası Phnom Penh’e taşınır. Tam dört yıllık bir asır boyunca sahipsiz bırakılan tapınak, orman ağaçları tarafından  sapa sarma sarılarak  kendi haline terk edilmiş. 1858 yılında doğa gezgini olan Henri Mouhot tarafından ortaya tekrar çıkartılan Angkor Wat Tapınağı, dünyadaki yabancı turistlere Henri Mouhot tarafından yayınlanan kitap aracılığıyla tanıtılmıştır.

Banteay Srei Tapınağı
Bandeay Srei Tapınağı, Hindu tanrısı Shiva’ya adanmış 10. yüzyıl tapınağıdır.

“Görmeden ölünmez” sözü tüm dikkatleri bu tarihi yapıya çeker. Ve o günden itibaren dünyanın en çok uğranan turistik mekânlarından biri haline gelir. Su üzerinde bulunan inşası ile de en büyük tapınak olmasının yanında dünyanın beğenisini çeken mimari harikasından biri olma özelliğine sahiptir.

Angkor Wat Tapınağı, yontma taş işçiliğinin yanı sıra aynı zamanda yapı sanatının en harika mimarisini üzerinde bulunduruyor. Gezmeye doyamayacağınız tapınak içerisinde özel simge ve figürlere rastlamanız mümkün.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Angkor Wat Tapınağı Taş Heykelleri

Farklı bir mimariye sahip olan Angkor Wat Tapınağı, 13. yüzyılda Hindu tapınağı olarak kullanılmaya başlandı. Tapınak yapı bakımından Mısır Piramitleri, Machu Picchu ve Taj Mahal yapıtları ile aynı kategoriye koyuluyor.

Angkor Wat Tapınağı Taş Heykelleri
Angkor Wat Tapınağı taş heykelleri.

Kamboçya ormanlarının tam ortasında bulunan tapınak, adeta gizemli bir durumda iken yirminci yüzyılda etrafında bulunan orman ve vahşi otlardan arındırılarak tam anlamıyla ortaya çıkartılmış turistik yapı durumunda. Dünyanın farklı ülkelerinden 2 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan tapınak devasa büyüklüğü ile görenleri kendine hayran bırakan yeryüzünün değerli miraslarından biridir.

Angkor Wat Tapınağını gördünüz mü? Deneyimlerinizi yorumda bulunarak paylaşın.

KAYNAKSiem Reap Gezi Rehberi
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.