Arhus ya da Aarhus adlı şehir, hem ülkenin en önemli limanı hem de ikinci büyük şehridir.

Arhus ya da Aarhus adlı şehir, hem ülkenin en önemli limanı hem de ikinci büyük şehridir. Jutland yarımadasında bulunan bu şehir, adanın doğu kısmında kalan bir efsanedir. Ormanlık alanların çevrelediği muazzam manzaralar var bu şehirde. 2015 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen bu yer gezilip görülmeye doyulamayacak nitelikte. Bu yüzden turist sayısı her geçen gün artar. Kültürü ve mimarisi ile dikkat toplayan bu şehre gidin ve her bir yerini mutlaka gezin. Burası o kadar güzel ve huzurlu ki, 2010 yılında da dünyanın en mutlu şehri seçilerek adını kanıtlamış. Limanı her daim yoğun olan bu kenti sever ve tekrar gitmek istersiniz. Yaz sonu festivalleri bir hayli neşe saçar. Doğal olarak şehirde Danca adı verilen Danimarka dili konuşulur. Arhus’da gezilecek yerler, Old Town, Mesgard Museum, Tivoli Hriveden, Viking Museum, Aarhus City Hall, Marselisborg Palece, Women’s Museum ve Aros Aarhus Kunstmuseum olarak sıralanabilir. Arhus şehir müzeleri gezilmesi ihmal edilmeyen adreslerdir. Buralar gerçekten çok verimli vakit geçirilecek yerlerdir. Aynı zamanda Arhus Botanical Gardens da gezilip görülmeye değer hoş bir yer. Nüfusu yaklaşık olarak 250 bin olan bu şehri gezmek çok hoş olacaktır. Şehirde bulunan üniversite ve üniversiteli gençler sayesinde her daim dinamik ve canlı bir kent görünümü var.

En İyi Zaman

Şehrin genelinde nemli karasal iklim şekli var. Bu yüzden eğitim için gidenler soğuk kış şartlarına hazırlıklı gitsin ve tabi yanlarında bol miktarda kalın kıyafetler götürsün. Sonbahar burada genel olarak yağışlı geçer. Yağmur ile birlikte rüzgar da pek eksik olmaz. Yaklaşık olarak aralıktan başlayarak, mart ayına kadar kar görmek mümkün. Bu demek oluyor ki bu süre zarfında şehir çok soğuk olur. Bu yüzden bu şehirdeki en ideal zaman yaz ayları olur. Hatta mümkünse haziranda bile gitmeyin. Haziran geceleri bazı zamanlarda çok soğuk olur. Gezmek için yaz ayları ise çok ideal. Arhus hava durumu özellikle yaz aylarında sizin lehinize olacaktır.

Ulaşım

Şehrin ulaşımı genel olarak otobüsler ile sağlanır. Birçok yerde olduğu gibi Arhus ulaşım ağında da bilet sistemi var. Mavi montlu görevliler, sürekli bilet kontrolü yapar. Biletsiz binerseniz görevliler sizi fark eder ve ceza yazar. Bu yüzden bir sorun yaşamamak için mutlaka bilet alımı yapın. Uzun otobüslere arka ve önden ikinci kapıdan binilir. Kısa otobüslerde ise arkadan binme zorunluluğu var. Buna karşın otobüsten inmek için de ön kapı kullanılır. Bu yüzden ineceğiniz yer yaklaştığında sorun yaşamamak için ön kapıya doğru ilerlemeye çalışın.

Alışveriş

Şehirde alışveriş yapmak için direkt olarak Latin Mahallesine gidin. Burası şehir alışverişinin en canlı ve en hareketli yeridir. Stroget caddesi de çok popülerdir. Maksat gezmek olsun, buraya da gidin ve size hatıra kalacak ürünler satın alın. Bu cadde hem uzun hem de çok doludur. Yalnız her iki yerde de alışveriş yapmak çok pahalıdır. Sonuçta burası Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden ve şehirlerinden biridir. The Frediksberg adlı bölge bu şehirde bulunan en uygun fiyatlı alışveriş yeri. Tabi ki burası da normalin üstünde fiyatlardan satış yapar.

Yeme İçme

Burada Danimarka mutfağı yemekler bulacaksınız. Domuz eti, sığır eti, patates ve deniz ürünleri çok tüketilir. Yemeklerde domuz eti olma ihtimaline dikkat edin. Ekmek ve diğer hamur işi besinler, bu şehirde çok tüketilir. Yemeklerde alta bir dilim ekmek ve üzerinde yenilmek istenen menü konulur. Fakat son yıllarda bu şehirde sağlıklı yemek kültürü yaygın hale geliyor. Bu şehirde sandviçlerde bile çavdar ekmeği kullanılır. Besinlerin çoğu tuzlanma ve salamura yapılma gibi şekillerde tüketilir. Mefisto Gourmetcafe, Miro restoran, Restoran İtalia, Piccolina ve Restoran KOD şehrin nezih ve çok tercih edilen restoranlarındandır. Arhus’da yaşam, yemek kültürü ile şekillenmiştir.

Konaklama

Öncelikle buranın hem pahalı bir ülke hem de pahalı bir şehir olduğunu kabul edin. Bu yüzden otel fiyatları da pahalıdır. Fakat her yerde olduğu gibi burada da fiyat çeşitliliği var. Aarhus Hostel size mükemmel bir konaklama hizmeti sunar. İster tek isterseniz aileniz ile birlikte gidilecek lüks bir yerdir. Simplebed Hostel turistlerin sık tercih ettiği lüks otellerdendir. DanHostel Aarsus nezih hizmet sunan ve otantik görünüme sahip olan bir oteldir. DCU Camping Bloommehaven, Hotel Aarhus City Apertments ve Aarhus Comping gibi yerler ideal konaklama yerlerinden bazılarıdır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Üniversite öğrencilerinin varlığı, şehirde gece hayatını her daim canlı tutuyor. Üniversite öğrencileri, hafta sonları güzel eğlenceler yapar ve halk da bunlara katılır. Zamanınız doğrultusunda bunlara katılın ve gençler ile birlikte bolca eğlenin. İlginç olanı ise eğlence mekanları genel olarak hafta sonu aktiftir. Bu şehrin sokaklarında akşam 7’den sonra insan görmek zordur. Train oldukça hareketli ve eğlendiren bir mekandır. Galliano Shot ve Cahartreuse adlı mekanlar da çok tercih edilir. Billabong Bar, Rar Bar ve Waxies gibi yerler de Aarhus gece hayatı için ideal eğlence mekanları arasındadır.

Arhus gezisi mi planlıyorsun?

Arhus hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Arhus gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Arhus gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.