Astana, Kazakistan’ın başkenti olmakla beraber 2. en büyük şehridir.

Astana, Kazakistan’ın başkenti olmakla beraber 2. en büyük şehridir. Ishim nehri ile ikiye ayrılmış şehir önemli bir yatırım bölgesi olarak biliniyor. Akmolinsk,Tsellinograd, Akmola; çarlık dönemi ve Sovyetler Birliği dönemlerinden kalma eski isimlere sahip olan Astana, Kazakça ‘’başkent’’ anlamına gelmektedir. Resmi dili Kazakça olan şehirde, Rusça da oldukça fazla konuşuluyor. Saat farkında Türkiye’den 3 saat ileri olan ve 600.000 civarı bir nüfusa sahip olan şehrin para birimi Kazak Tengesi’dir. İstanbul’dan direkt uçuş yapılır ise 5,5 saatlik bir zaman dilimi uzaklığında olan Astana, doğu ve batının bütünleşmiş hali ve modernleşmiş yapısı ile farklılığını ortaya koymuş olup, UNESCO tarafından Barış Şehri ünvanını almıştır. Mimari yapısındaki modernliğini Orta Asya güzelliğinde gösteren Astana oldukça gelişmiş bir şehir imajını taşıyor. Karasal bir iklim taşıdığı için kış mevsiminde oldukça soğuk geçen şehri, yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Şehir, camiler, kuleler, eğlence merkezleri ve modern şekilde inşa edilmiş binalara sahip olduğu için gezmek isteyeceğiniz çeşitli mekanlara fazlasıyla sahip. Astana’da ilk ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerden biri şehrin simgesi olan Bayterek Anıtı olabilir. Hemen ardından fütüristik bir yapı olan, Orta Asya’nın en büyük eğlence ve alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Han Çadırı görmek isteyeceğiniz ilk mekanlardan biri olabilir. Taksi, dolmuş, metro ve otobüsler ile şehir içinde ulaşımınızı gerçekleştireceğiniz araçlar mevcut durumda bulunuyor. Havalimanı şehre 16 kilometre uzaklıkta bulunurken, havalimanından şehir merkezlerine taksi veya otobüsler ile ulaşmak kolaylıkla sağlanabiliyor.

En İyi Zaman

Kışları çok soğuk olan Astana’yı bahar ve yaz aylarında ziyaret etmek tercih sebebiniz olabilir. Astana’da görmek isteyebileceğiniz mekanlar oldukça fazla durumda bulunuyor. İçinde kafeler, akvaryum, sanat galerinin bulunduğu, 105 metre yüksekliğindeki Bayterek Anıtı ziyaret etmek isteyeceğiniz mekanlardan biri olabilir. Devlet Başkanı Nazarbayev’in sağ elinin izi de bulunan anıt, şehri tepeden izleme imkanını sizlere sunuyor. Şeffaf görünümde bir mimariye sahip, Orta Asya’nın en büyük eğlence ve alışveriş merkezi olan, Türklerin müteahhitliğini yapmış olduğu fütüristik yapı Han Çadırı görülmeye değer mekanlardan bir diğeri olabilir. 62 metre yüksekliğinde, dinler arası hoşgörüye dikkat çekme amaçlı içerisinde 18 dine ait simgelerin yer aldığı ibadet yerlerine sahip olan Barış ve Hoşgörü Piramidi, Astana’da görmek isteyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olabilir. Geleneksel ve modern mimarinin bütünleşerek inşa edilmiş olduğu, 40 metre yükseklikte minareleri olan Nur Astana Cami de Orta Asya’nın en büyük camisi özelliğini taşırken, şehrin en güzel ve ziyaret edilmeye değer yerlerinden biridir aynı zamanda. Bir diğer görmek isteyeceğiniz yerlerden olan Duman Center, sabah 10’ dan akşam 10’a kadar açık olup, dev bir akvaryumu içinde barındırırken, sinema salonları ile çok amaçlı ve renkli bir merkez olma özelliğindedir. Hz. Sultan Cami de 8.000 kişilik bir kapasiteye sahip olup, içerisinde bulunan sosyal merkezler ile şehrin önemli dini mekanlarından biridir. Akorda, Cumhurbaşkanlığı Sarayı olup dünyadaki en büyük oditoryumlardan biri olma özelliğini taşırken, etkileyici mimarisi ile göz doldurmaktadır. 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan mekan Astana’da bir diğer görülecek mekanlardandır.

Ulaşım

Astana’da şehir içi ulaşımda taksi, otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Gezilerinizde ‘’Saparzhai’’ adı verilen otobüsler ile de şehir içi ulaşımlarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine 16 km mesafe vardır ve 12 numaralı otobüsleri şehir merkezine gitmek için kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Astana’da alışveriş yapmak istediğinizde biraz yüksek fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Şehir merkezlerinde büyük alışveriş merkezlerine sıkça rastlamak mümkün olmakla beraber, uygun fiyatlı, yerel pazarlara da uğrayabilirsiniz. Mega Center, Duman Center, Han Çadırı ve yerel pazarlar alışveriş yapabileceğiniz ve yerel ürünlere de ulaşabileceğiniz yerlerdendir.

Yeme İçme

Kazakistan Mutfağını kapsayan et ürünleri, Astana’da en sık karşılaşacağınız yiyeceklerden olabiliyor. ‘’Shashlyk’’ adlı sucuk ve ‘’beşparmak’’ adlı hamur ve et karışımı yiyecek, denemek isteyeceğiniz tatlardan olabilir. At eti yiyeceklerde çok fazla kullanılıyor. Kazakların ünlü içeceği ‘’kımız’’ da denemek isteyenler için ideal bir içecek durumunda. Geleneksel yiyecekleri tercih etmek istemezseniz şehirde dünya mutfaklarının yer aldığı restoranlarda bulmak mümkün.

Konaklama

Astana’da modern konaklama yerleri çok fazla mevcutken, bu yerlerin yüksek fiyat durumundan dolayı daha uygun bütçeye farklı mekanları da tercih edebilirsiniz. Apart kiralama seçenekleri ile tercih ve ihtiyaçlarınıza göre konaklama yerleri bulmanız pek zor değil.

Gece Hayatı ve Eğlence

Hareketli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Astana’da seyahatinizde keyifli saatler geçireceğiniz bar ve kulüp tarzı mekanlara gidebilirsiniz. Dünya müziklerini çalan 10’dan fazla gece kulübü bulunan Astana’da alkol ve sigara ucuzdur. Astana gece hayatının yanında eğlence amaçlı olarak görmek isteyebileceğiniz bazı festivaller de bulunur. Eylül ayında olan Kazakh/Golden Eagle (Kartal Fest) ve Astana Uluslararası Kazak Şarkıları Festivali bu festivallerine örnek olarak gösterilebilir.

Astana gezisi mi planlıyorsun?

Astana hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Astana gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Astana gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.