Tarımın önemli bir yer kapladığı ekonomi ile son derece çeşitli bitkiler yetişmektedir.

Güney Amerika’nın adeta ortasında bir ülke Paraguay. Tarımın önemli bir yer kapladığı ekonomi ile son derece çeşitli bitkiler yetişmektedir. Ayrıca enerji olanaklarının arttırılması da ülkede sanayiyi geliştirmiştir. Çalışan nüfusun yüzde 40-45 oranındaki bölümü tarımla, yüzde 30-35 oranındaki bölümü de sanayi ve ticaretle hayatını devam ettirmektedir. Batı Paraguay’ın kuzey ucunda ve güneyde Parana Nehri boyunca Cengel (sık ağaçlıklı orman) bulunur. Doğu Paraguay’da bitki örtüsü kaktüs, bodur ve sert odunlu ağaçlar, tanen ağacı ve sedirdir. Ülkedeki belli başlı vahşi hayvanlar jaguar, tapir, geyik, yabani domuzdur. Nehirlerde timsah öldürücü piraya ve çok çeşitli balık bulunur. Yılanlar, (boğa yılanı gibi) ekseriya 9 metreyi aşar. Ülkenin yeraltı zenginlikleri demir, manganez ve kireçtaşıdır. Asuncion ise Paraguay’ın başkenti. Yarım milyonluk bir nüfus ile Paraguay’ın en kalabalık şehri. Asuncion’da gezilecek yerler oldukça fazladır. İlkbahar ve yaz aylarında sıcaklık 21 ila 32 santigrat derece ortalamalarında seyrederken, kış aylarında ise sıcaklık 10 ve 21 santigrat derece arasında seyretmektedir. Tabi hatırlatmakta fayda var. Oranın ilkbahar ve yazı bizim sonbahar ve kışımız, onların kışı ve sonbaharı ise biz de yaz ve ilkbahara denk gelmektedir. Tabi bu veriler ortalamalardır. Yaz aylarının en sıcak dönemlerinde Asuncion’da sıcaklık 45 santigrat derecelere kadar çıkmaktadır. Kentin en dikkat çekici yanlarından biri, rengarenk otobüsleridir. Otobüslerin içinde de işportacılar yolculara satış yapmaya çalışıyorlar. Otobüsler, iş giriş çıkış saatlerinde çok fazla kalabalık oluyor. Ancak diğer saatlerde şehrin sosyolojik yapısını biraz olsun ele veren diğer şey ise duvar grafitileri, sanat eseri niteliğinde rengarenk resimler gerçekten çok dikkat çekici. Asuncion’da elektronik eşyalar oldukça ucuzdur. Özellikle fotoğraf makinesi ve cep telefonları çok ucuza satılmaktadır. Paraguay’da alışveriş için, günü birlik Arjantin, Brezilya ve Paraguay’dan gelen insanlar bulunmaktadır. Paraguay’ın başkenti Asuncion’un tam merkezinde bulunan anıt mezar mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Paraguay’ın Kurtuluş Savaşı’nda etkisi büyük olan liderlerin bulunduğu ve çok iyi korunan bir anıt mezar, görülmeye değer bir yer.  Gece ışıklandırması da dikkat çekici.

En İyi Zaman

Asucion’da senenin büyük bölümünde sıcak ve nemli bir iklim hüküm sürer. Fakat Hazirandan itibaren Ağustosa kadar, sıcaklık ara sıra geceleri dondurucu olabiliyor. Ekim ayından Marta kadar sıcaklık 21 derece ile 32 derece arasında değişmektedir. En ideal aralıklar bu mevsimde olduğundan ziyaret içinde en uygun mevsimlerdir. Bu aylarda turist sayısı da oldukça fazladır. İlkbahar ve yaz aylarında (Ekim ayından mart ayına kadar) sıcaklıklar Asuncion’da 21° ila 32°C arasında değişir. Sonbaharda ve kışın (Nisan ayından eylül ayına kadar) sıcaklık 10° ila 21°C arasındadır.

Ulaşım

Asuncion rengarenk otobüsleri ile meşhurdur. Kentin her yerine bu otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerin her noktaya seferi bulunuyor. Asuncion’da ulaşım çok uygun. Ancak taksi de bir o kadar uygun olduğundan, taksi de kullanabilirsiniz. Bu şehirde ulaşım konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğinizi bilmelisiniz. Ancak iş giriş ve çıkışlarında otobüsler hınca hınç dolu olduğundan bu saatleri tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Alışveriş

Asuncion’da süpermarketlerde aradığınız her şey bulunmaktadır. Hediyelik ürün olarak bir şeyler almayı düşünüyorsanız, küçük dükkanlardan hediyelik ürünler alabilirsiniz. Ayrıca el sanatlarına düşkünseniz burada çok şey bulabilirsiniz. Küçük dükkanların önünde, el yapımı çantalar, takılar saran yerli Guaraniler. Rengarenk el işleri ve otantik bir sürü ürün bulabilirsiniz. Asuncion’da hiç görmediğiniz sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Tatmadığınız bütün meyveleri burada bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Tavuklu ve etli empanadası en güzel ve en ucuz yemeklerinden biri mutlaka tadına bakmalısınız. Burada yemekler de gayet uygun fiyatlı. Baharatları fazla olsa da tadını seveceğiniz lezzetler de bulunuyor. Ortalama 10 Türk Lirasına gayet güzel yemekler yiyebilirsiniz. Paraguay’ın başkenti Asuncion mutfağı içindeki en güzel yemekleri yiyebileceğiniz çok sayıda lüks ve küçük restoran bulunmaktadır. Bunlar arasında tercih edebileceğiniz yemekleri lezzetli olan bir kaç restoran, Confideria Bolsi, Lido Bar, Talleyrand, La Flor De Canela, Excelsior Mall Food Court’dur.

Konaklama

Asuncion’da konaklama seçenekleri oldukça geniştir. Şehir merkezindeki oteller şehir dışındakilere oranla daha ekonomiktir. Bölgedeki en ilginç oteller, Hotel Las Margaritas, Asuncion Palaca ve Excelsior Inn Otelleridir. Şehir merkezine yakın otellerde kalmayı tercih ediyorsanız ise, Hotel Villa Suites, Estacion Las Mercedes en iyi otellerdendir. Ancak daha da ekonomik oteller istiyorsanız, Black Cat Hostel, Hotel Central ve El Nomada Hostel kalabileceğiniz en uygun ve aynı zamanda en iyi otellerdir. Ancak bazı İnternet sitelerinde çok daha uygun fiyata rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Asuncion’ın çok renkli bir gece hayatı vardır. Kent gece hayatıyla Paraguay’da oldukça ünlüdür. Ve çok para harcamadan sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Barlar, gece kulüpleri, diskolar gibi bir çok alternatif gece hayatına düşkün insanlara sunuluyor.

Asuncion gezisi mi planlıyorsun?

Asuncion hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Asuncion gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Asuncion gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.