Asya Gezi Rehberi Çin Gezi Rehberi

Çin Gezi Rehberi

Çok kalabalık ve toprak büyüklüğü açısından devasa olarak nitelendirilebilecek bir ülkeyi gezmek ve hatta sokaklarında kaybolmak ister misiniz? Ya da hiç aşina olmadığınız bir kültür ve düşünebileceğinizden daha fazla bir kalabalıkla karşı karşıya kalmak, sizce nasıl olur? Gittiğiniz her şehirde neredeyse farklı bir iklim ve bitki örtüsüyle karşılaşsanız bu size nasıl hissettirir? İşte bu sorulara cevap aramak için gidebileceğiniz bir yer var: Çin!

Eğer bütün hazırlıklarınız tamamsa, din ve felsefenin ana vatanına doğru yola çıkma vaktidir. Çin gezilecek yerler listesi oldukça kalabalık. İlk durağınız ülkenin kalbi olan başkent Pekin. Ülkede Pekin, Beijing adıyla biliniyor. Tiananmen Meydanı, Mao Mozolesi, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Beihai Parkı, Pekin Hayvanat Bahçesi ve Çin Seddi Pekin’de bulunuyor. Ayrıca Avatar filminde de yer alan Yellow Mountain de Pekin sınırları içerisinde. Altın rengindeki dağ ve çevresindeki manzara dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir görüntü sunuyor.

Din ve Felsefenin Ana Vatanı

Çin’deki bir diğer durağınız Hong Kong olmalı. Çin’de yaşam nasıl sorusunun cevabını gözler önüne seren Victoria Zirvesi’nde, ışıl ışıl ve kalabalık bir şehri tepeden izleyebilir ve o ihtişamı şehrin en yüksek noktasında deneyimleyebilirsiniz. Edebiyat ve Savaş Tanrısının kutsallaştırıldığı Man Mo Tapınağı’nı ziyaret edebilir ve şehrin en dikkat çekici yerini görebilirsiniz. Ya da şehir kalabalığından biraz olsun uzaklaşmaksa niyetiniz, Hong Kong Park cıvıl cıvıl bir doğanın içinde; Spor Merkezi, Konservatuvar Bölümü, Görsel Sanatlar Merkezi ve Çay Evi gibi birçok yapıyı içinde barındırıyor. Çin gezilecek yerler turu birkaç gün ile kesinlikle sınırlandırılmamalıdır. Kadim bir tarihe sahip ülkeyi anlamak, oldukça zaman alacaktır.