YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore Gezi Rehberi

Resmi adıyla Kore Cumhuriyeti olan Güney Kore, sanayi ve ekonomi açısından oldukça gelişmiş bir coğrafyadır. Başkenti Seul’dur. Seul, yıl boyunca film, müzik, tiyatro ve benzeri sanat dallarında festivallere ev sahipliği yapıyor. Han Nehri ile ikiye ayrılan şehirde çok sayıda tarihi değer, tapınak, müze, galeri ve sergi bulabilirsiniz.

Saray ve Tapınaklar Mabedi

Seul’un en eski ve ana sarayı olan Gyeongbokgung Sarayı, Namsan Park ve içindeki Seul Kulesi, labirenti andıran sokaklarıyla Bukchon Hanok Köyü, Kore Savaş Anıtı Müzesi, UNESCO tarafından korumaya alınmış ibadethane Jongmyo Shrine, Büyük Seul Parkı gibi yerler Seul’un turistik mekânları arasında yer alıyor. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Busan aynı zamanda en büyük limana da ev sahipliği yapıyor. Yapı itibariyle İstanbul’a çok benzeyen şehrin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne çok benzeyen Gwangan adında bir de köprüsü bulunuyor. Busan Kalesi, Birleşmiş Milletler Kore Anıtsal Mezarlığı, Haedong Yonggungsa adındaki Budist Tapınağı, Busan’ı tatil merkezi haline getiren meşhur Haeundae Plajı burada görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Güney Kore’de gezilecek yerler arasında sayılan adresler arasında bir de kasaba bulunuyor.

Gyeongju bölgesi ise küçük bir kasaba özelliğinde. Fakat bu bölgenin en önemli özelliği, her yapının Kore tarihi ve kültürünü yansıtması. UNESCO tarafından korunan Budist sanatının altın çağının şaheseri olan Bulguksa Tapınağı, Bulguksa Tapınağı’nın dağdaki inziva yeri olan Seokguram Dağı da turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Güney Kore’de yaşam ve ülkenin ruhunu anlamak için bu eşsiz seyahati gerçekleştirmenizi öneririz.

Seul Güney Kore’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir.

Seul Gezi Rehberi

Andong, Güney Kore’nin çok fazla bilinmeyen ama son derece şirin küçük bir şehridir.

Andong Gezi Rehberi