YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi

Yoga, meditasyon, felsefenin doğduğu yer ya da baharat denince aklınıza gelen Hindistan, uçsuz bucaksız coğrafyasıyla adeta sizi kendisine çekiyor. Ülke, Çin’den sonra dünya üzerindeki en kalabalık ikinci ülke unvanını elinde bulunduruyor. Nüfusunun hatırı sayılır bir kısmı Müslüman olan bu ülkede, Hinduizm, Sihizm, Hristiyanlık ve Budizm gibi dinler de hayat buluyor. Birden fazla dini inanışın olduğu bu topraklar, kültürel zenginlik açısından da gerilerde kalmıyor. Hindistan gezilecek yerler ile insanları cezbettiği kadar, kültürel bir arınma yolculuğu olması ile de turistlerin geldiği bir ülke. Başkenti Yeni Delhi olsa da, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri, Bombay olarak adlandırılan Mumbai için bir anlamda Hindistan’ın İstanbul’u demek mümkün. Bombay, Hint Sinema Endüstrisini bünyesinde barındırırken, Iskcon Tapınağı, Hedadve Tapınağı ve Mani Bhavan Gandhi Müzesi burada ziyaret edebileceğiniz yapıların sadece çok küçük bir kısmı.

Asya’nın En Popüler Turistik Cazibe Merkezi

Delhi ülkenin en büyük ikinci şehri ve başkenti. Swaminarayan Akshardham şehirdeki en önemli Hindu tapınaklarından birisidir. Kızıl Kale (Red Fort Pense) Hindistan tarihindeki en önemli yapılardan bir diğeridir. Ülkedeki en büyük cami Jama Cami’si, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Hümayun Türbesi, zaferi temsil eden Hint Kapısı, Jain Tapınağı, Bahai Tapınağı başkentte görebileceğiniz yapılardan birkaç tanesidir. Hindistan’da yaşam nasıl merak edenler için, bu tapınaklar yol gösterici bir etki taşımaktadır.

Ve tabii ki Hindistan denince akla gelen ilk şeylerden biri olan Tac Mahal’i görmeden dönmek olmaz. Şah Cihan tarafından yaptırılan ve Agra şehrinde bulunan Tac Mahal, 2007 yılında internet üzerinden yapılan Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında yer almayı başarmış.

Agra şehrinde ve Jumma nehrinin kenarına inşa edilmiş Tac Mahal, tarihe tanıklık eden özel bir yapıdır.

Destansı Bir Aşkın Hikayesi: Tac Mahal

Mistik yapısıyla Hindistan’ın en kutsal şehirlerinden biri olan Varanasi, Tanrı Şiva’nın kutsal yeri olarak biliniyor.

Varanasi Gezi Rehberi

Hindistan’ın Maharaşta eyaletinde bulunan bu ünlü şehir ülkenin diğer şehirlerine oranla daha gelişmiş bir şehirdir.

Mumbai Gezi Rehberi

Jaipur, Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunur.

Jaipur Gezi Rehberi

Yaşadığınız sürece görmeniz gereken dünyanın 7 harikasından birkaçını içinde yaşatan bu şehir görülmeye değer güzelliklere sahip.

Agra Gezi Rehberi