YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler Gezi Rehberi

Masmavi suları ve küçük bungalovları ile akıllara kazınan Maldivler, doğa ile bütünleşmek ve tam anlamıyla dinlenmek isteyenlerin tercihi olabilir. Küçük ve 1000’in üzerinde adalardan oluşan Maldivler’de gezilecek yerler ve doğal güzellikleri ile farklı kültürünü görmek için gidebilirsiniz. Upuzun ve beyaz kumsallarda yürüyebilir, masmavi ve berrak sularında yüzebilirsiniz. Okyanusun altındaki güzellikleri görmek için ise dalış turlarına katılmalısınız. Su da ya da sahildeki evlerde kalabileceğiniz için, her sabah büyüleyici okyanus manzarasıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Hem dinlenmek isteyenler, hem yüzmek isteyenler hem de dalış yapmak için bulunmaz güzellikte olan Maldivler gezilecek yerler arasında, her seyahat tutkununun görmesi gereken yerler mevcut. Her açıdan farklı ve etkileyici olacak olan bir gezide, hem dinlenebilir hem de eğlenceye doyabilirsiniz.

Yıl boyunca sabit sıcaklığını koruyan Maldivler’e her mevsim gidilebilir, ancak yağış mevsimlerinin dikkate alınması gerekir. Yağışların çok olduğu ya da aşırı sıcakların hâkim olduğu dönemlerde gidilmesi zorluk yaşatabilir. Nisan ve Ekim ayı arasında yağmurlar sıklıkla görülür. Aralık ve Nisan ayları ise yağışsız ve sıcak sezondur.

Dünyanın Deniz Tatili Yapılabilecek Cazibe Merkezi

Maldiv adalarına ulaşım hava yoluyla mümkündür. Bu uçuşlar Doha ya da Dubai aktarmalı olup yaklaşık 8 saat sürer. Başkent Male’nin havaalanına indikten sonra, Male’den diğer adalara tekneler ya da deniz uçakları aracılığıyla ulaşım sağlanır. Maldivler’de özel teknelerle de ulaşım sağlanabilir.

Maldivler’de alışveriş yapmak için otellerin alışveriş mekânlarını ya da Maldiv halkının yaşadığı bölgeleri kullanabilirsiniz. Havaalanındaki Duty Free mağazalarında pek çok ürün bulabileceğiniz gibi, Male’de hediyelik eşya dükkânları, kitapçılar ve çeşitli dükkânlar bulabilirsiniz. Burada Maldiv işi hediyelik eşyalar ve çeşitli giysiler satın alabilirsiniz.

Mutfağı da su ürünleri ağırlıklıdır. Bu nedenle burada su ürünleri yemelisiniz. Balık dışında tavuk ve et ürünleri de yenilebileceği gibi özellikle soslu yemekleri deneyebilirsiniz. Çay ve kahve kültürü de bir hayli önem taşır, kafelerde farklı şekillerde sunulan çay ve kahveleri içebilir, tatlı ikramları ile damağınızı şenlendirebilirsiniz.

Maldivler’de konaklama imkânı veren otellerin sayısı fazladır. Lüks otellerden, orta ve alt sınıf otellere ve pansiyonlara kadar pek çok konaklama seçeneğiniz bulunur. Son zamanlarda su altı otelleri de rağbet gördüğü için su altı otellerini de tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz otelin gezinize etkisi büyük olacaktır.

Maldiv halkı sessizliği ve sakinliği seven, Müslüman bir halk olması sebebiyle Maldivler’de gece hayatı yoktur ancak bazı Maldivler otelleri gece eğlenceleri sunmaktadır. Otellerin barlarında içki içilebilir, kültürel dans şovları izlenebilir ve müzik eşliğinde küçük eğlencelere katılabilirsiniz.