YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Moğolistan Gezi Rehberi

Moğolistan Gezi Rehberi

Uçsuz bucaksız bozkırların ülkesi Moğolistan, alışılmadık bir kültürü tanımak isteyen gezginlerin tercihi. Başka hiçbir ülkeye benzemeyen ve gelişmekte olan ülkelerden biri olan Moğolistan’da gezilecek yerler turuna çıkabilir, burada dünyanın ve medeniyetin uzağındaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Çıkacağınız bu keşif yolculuğunda duraklarınızdan biri başkent ve ülkenin geneline göre gelişmiş sayılan Ulan Batur olacaktır. Ulan Batur’da Ulan Batur Müzesi’ni ziyaret edebilir ve Orhun Yazıtları‘nın parçalarını görebilirsiniz. Gandan Manastırı’nı ve şehrin merkezinde bulunan Sukhbahatar Meydanı’nı görmeniz gerekir. Moğolistan büyük bir ülke olmasına rağmen, gezilecek çok fazla yeri yoktur. Buraya bozkırları, etkileyici tarihi ve farklı kültürü için gelmelisiniz. İlkbahar ve Yaz aylarında gidilebilir. Sonbahar ve Kış ayları ise çok soğuk olduğu için pek gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Gobi Çölü’ne uğramayı düşünüyorsanız, fazla sıcak havadan kötü etkilenmemek adına Yaz yerine İlkbahar aylarında gitmelisiniz.

Moğolistan’a ulaşım Ulan Batur’a giden uçaklarla sağlanır. Çevresindeki ülkelerden ise tren yolculuğuyla gitmek mümkündür. Ülke içerisinde ulaşım pek gelişmiş değildir ve ülkenin çoğu yerinde asfalt yollarda bulunmaz.

Uçsuz Bucaksız Bozkırların Ülkesi

Ulan Batur’dan geleneksel yaşamı yansıtan tablolar, devetüyü battaniye, giysi, bot, mücevher, yöresel giysiler ve halı gibi eşyalar satın alabilirsiniz. Ulan Batur’da bulunan bazı alışveriş merkezleri arasında State Department Store, Metro Mall ve Maxmall’ı ziyaret edebilir ya da bir başka alışveriş yeri olan Barış Caddesi’ne gidebilirsiniz.

Moğolistan mutfağı et ürünlerinin baskın olduğu bir mutfaktır, kullanılan ana et ürünleri olarak da koyun ve sığır eti görülür. Lezzetli barbeküleri ve yemeklerin tatlandırıldığı sosları denemelisiniz. Keçinin kaburgasının içten pişirilmesiyle yapılan yerel yemeği Boodog’u da yiyebilirsiniz.

Moğolistan’da konaklama standartları çok yüksek olmamakla beraber, bazı yerlerde otel bile bulunmaz. Başkent Ulan Batur’da konaklama için otel ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Ancak, Ulan Batur haricindeki şehirlerde ger adı verilen büyük çadırlarda kalmanız gerekir.

Moğolistan gece hayatı gece 12’den sonra alkol yasağı ile kesintiye uğrar. Ancak yine de pek çok bar ve disko vardır. Ulan Batur gece hayatı mekânları; Flux, Medusa, Radio Club, Orange Club, Strings ve Lux Club’dır.

Moğolistan’ın başkenti konumunda olan Ulan Batur şehri, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de taşıyor.

Ulan Batur Gezi Rehberi

Bu şehri önemli kılan özellikten biri şüphesiz Orhun Yazıtları’nın burada bulunmasıdır.

Karakurum Gezi Rehberi