YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Nepal Gezi Rehberi

Nepal Gezi Rehberi

Az bilinen bir kültürü keşfetmek ve dünyanın başka bir ucunu görmek isterseniz, iki kere düşünmeden Nepal gezisi yapmalısınız. Dünyanın zirvesine yapacağınız yolculuk küçük sokaklarında gezmek, etkileyici tapınaklarını görmek ve doğa yürüyüşlerine çıkıp Himalayalar’a hayran kalmak sadece 8-9 saatlik bir uçak yolculuğunun sonunda. Vize problemleri yaşamayacağınız gibi, oldukça ekonomik bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Nepal gezilecek yerler dışında burada bölgenin yerlilerini tanıyarak bile yeterince keyifli vakit geçirebilirsiniz. Baharatlı yemekleri ile sıra dışı damak zevkleri karşısında şaşkına dönebilir, onların kültürlerini öğrenerek dünya görüşünüzü geliştirebilirsiniz.

En uygun zaman Ekim-Kasım ve Mart-Nisan aylarıdır. Yağışsız olan ve sıcakların uygun olduğu bu dönemler gezmek için en uygun zamanlardır. Ancak, Himalaya bölgesine gidecekseniz, hava durumunu dikkate alarak gezinizi düzenlemelisiniz.

Dünyanın Zirvesi Everest’e Yolculuk

Nepal’e havayolu ile gidilebilir. Direkt veya aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Havayolu dışında karayolu da tercih edilebilir. Ülke içerisinde kısa mesafelerde genellikle bisikletli yolcu taşıma sistemi yaygındır. Uzun mesafelerde ise taksiler, uçaklar ve otobüsler kullanılır.

Nepal’de alışveriş, genellikle Everest’e tırmanan dağcılara yönelik olarak açık hava sporu giysi ve malzemelerine yönelik gelişmiştir. Ayrıca etnik ürünler ve tekstil ürünleri de satın alınabilir. Alışverişler sokakta bulunan sokak satıcılarından ve tezgâhlardan yapılır. Pazarlık sünnettir! Ve bu kültür burada da oldukça yaygındır.

Nepal mutfağı içinde yer alan ünlü yemekleri Momo, Newari tabağı, Phing Sha, Thukpa, Tsampa ve Yak’tır. Nepal’e özgü içkiler ise Everest Birası, Tongba Birası ve Masala Tea’dir. Bu yerel lezzetlerin tadına bakmalı, yanında da yerel içeceklerini yudumlamayı unutmamalısınız.

Nepal otelleri oldukça uygun, standartlarınızı uygun tuttuğunuz sürece size ve bütçenize uygun konaklayacak yer bulabilirsiniz. Oldukça ekonomik fiyatları olan otel veya pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Burada ilk olarak Katmandu’yu keşfedebilirsiniz. Katmandu’nun çevre şehirleri Patan ve Bhaktapur’da vakit geçirmelisiniz. Swayambunah Stupa’ya gün ağarırken çıkmalı ve Budist ayinini kaçırmamalısınız. Mutlaka trekking ve yamaç paraşütü gibi doğa sporlarına katılıp, Everest’e tırmanan insanlarla tanışmalısınız.