YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Özbekistan Gezi Rehberi

Özbekistan Gezi Rehberi

Romanlara konu olan Özbekistan, tarihi şehirleri, özgün mimarisi ve sıcak kültürü ile tarihi ve kültürel bakımdan kendini geliştirmeyi seven gezginlerin mutlaka uğraması gereken duraklardan biridir. İçinde Buhara Tarihi Müzesi ve çok eski medrese, türbe ve camiyi barındıran Buhara’ya gidilebilir ya da Semerkand’a gidilip Afrosiab Müzesi, Registan Meydanı, Siabsky Pazarı ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Şehr-i Sebz gezilebilir.

Taşkent ve Khiva şehirleri de özgün mimarileri ve tarihi eserleri ile ülkenin gezilmesi gereken destinasyonları. Kışları oldukça sert ve Yazları da kavurucu sıcaklarıyla geçen Özbekistan’a İlkbahar ve Sonbahar aylarında gidilmesi uygundur. Mayıs, Haziran ve Eylül ayları da gezmek için en iyi zaman olacaktır.

Özbekistan’a karayolu, demiryolu ve havayolu ile gidilebilir. Ülke içerisinde ulaşım oldukça gelişmiştir ve özellikle Taşkent’te gelişmiş bir metro ağı, tramvay ve troleybüs sistemi bulunur. Ulaşım için toplu taşıma haricinde taksilerden ya da yoldan geçen arabalardan yardım sağlanabilir.

Köklü Tarihi İle Türk-İslam Mirasının Vazgeçilmez Durağı

Özbekistan’da alışveriş için ekonomik ve ürün çeşitliliği fazla olan yerler vardır. İçlerinde çeşit çeşit hediyelik eşyayı bulabildiğiniz çarşılar sayesinde buralardan el boyaması çiniler, Özbek sanatına ait tablolar, el dokuması kilim ve halılardan satın alabilirsiniz.

Meyvelerin önemli yer tuttuğu Özbek mutfağı, bulunduğu bölgedeki diğer ülkelerden daha farklı bir mutfak kültürüne sahiptir. Daha fazla baharat kullanan ve meyvelere değer veren Özbek mutfağının ikramları vazgeçilmezdir. Siz de yemeklerden önce size ikram edilen geleneksel yiyeceklere doyabilir ve yediğiniz baharatlı yemek sonrası ikram edilen Özbek usulü pilav ya da mantıyla kendinize gelebilirsiniz.

Özbekistan’da konaklama için pek çok seçeneğiniz mevcut. Tarihten esinlenmiş özgün mimarisi olan lüks oteller de bütçenizi zorlamayacak pansiyonlar da mevcut. İstediğiniz şehirde de konaklayacak yer bulabilirsiniz. Ulaşım oldukça gelişmiş olduğu için, ulaşımı düşünerek hareket etmenize de gerek kalmayabilir.

Özbekistan gece hayatı şehir merkezlerinde yoğunlaşmıştır ve gelen ziyaretçilere hitap edecek şekildedir. Özellikle Taşkent’teki gece hayatı ile ön plana çıkan ülkede eğlenmenin yolunu gece hayatında bulabilirsiniz. Fabrique ve KT Komba Taşkent’in ünlü gece kulüpleridir.