YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Pakistan Gezi Rehberi

Pakistan Gezi Rehberi

Güney Asya’da bulunan Pakistan, tarihi ve mimari güzellikleri ile ziyaretçilerine kapılarını açan bir ülke. Gezilecek yerler arasında Badshahi Cami, Shalimar Bahçeleri, Faysal Cami gibi eserlerin yanında Mohenco-Daro gibi arkeolojik değeri olan turistik yerler ve PAF ve Lok Virsa müzeleri gibi turistik yerler, mutlaka görülmesi gereken turistik mekanlar arasındadır.

Bu bölgenin tarihinin mimarlığına nasıl yansıdığını görüp, doğal güzelliklerine de hayran kalabilirsiniz. Gezmek için en iyi zamanlar İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Yine de iklim bölgeden bölgeye değişiklik gösterir, bu sebeple gideceğiniz yere en uygun hangi dönemde gidilebileceğini iyice öğrenmelisiniz. Pakistan’a en hızlı ve en kolay havayolu ile gidilir. Ülke içerisindeki ulaşımlarda ise, ülkenin ulaşım sisteminin bel kemiğini oluşturan trenleri tercih edebilirsiniz.

Tarihi İslami Mimarisinin En Güzel Örneklerini Keşfedin

Pakistan’da alışveriş yapmak için alışveriş merkezlerinin haricinde yerel pazarlara da gidebilirsiniz. Yerel pazarlarında halı, kilim, tepsi gibi eşyalar haricinde bambudan yapılmış ürünler bulabilirsiniz.

Pakistan mutfağı, Hint mutfağı ile benzerlik gösterir. Ekmek ve pirincin vazgeçilmez olduğu mutfağın öncüleri et, sebze ve bakliyat eşit miktarlarda kendini gösterir. Ünlü yemekleri olan Garam Masala, Sag Gosht ve Tavuk Biryani yiyebilirsiniz.

Turistik şehirlerde birçok konaklama alternatifi bulunur, lüks otellerin yanında ekonomik moteller de mevcuttur.

Pakistan’da gece hayatı yok denecek kadar azdır. Sadece İslamabad gibi turistik şehirlerde ziyaretçilere yönelik birkaç kulüp ve eğlence merkezi mevcuttur.

Pakistan’ın ikinci büyük şehri olan Lahor, nüfusu da oldukça kalabalık olan şehirlerden biri.

Lahor Gezi Rehberi

Pakistan’ın sanayi ve ticaret başkenti olan Karaçi, limanı ile de ülkeye büyük katkı sağlıyor.

Karaçi Gezi Rehberi

Pakistan’ın en modern ve en düzenli şehri olan İslamabad, 1960 yılında Karaçi yerine başkent olması adına yeniden inşa edildi.

İslamabad Gezi Rehberi