Adını bilgelik tanrıçası Athena’dan alan Antik dünyanın beşiği Atina, muhteşem medeniyetlerin ve kültürlerin anayurdudur.

Adını bilgelik tanrıçası Athena’dan alan Antik dünyanın beşiği Atina, muhteşem medeniyetlerin ve kültürlerin anayurdudur. Yunanistan’ın en büyük kenti olan Atina’nın 3,7 milyon nüfusu ile ülkenin merkezi sayılmaktadır. Mitolojik tanrıları ve efsaneleriyle, müzeleri ve eğlenceli gece hayatı ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Antik Yunan kenti Atina, birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Osmanlı’dan kalan camiler, Bizans döneminde kiliseler ve antik şehirleri ile Atina gezilmesi gereken yerler arasında. Gezmeyi seviyorsanız, her gittiğiniz şehrin kültürü ile ruhunuzu yıkamak istiyorsanız, Atina tam da bir kültür başkenti. Birçok medeniyete ait izler bulabileceğiniz bir kent. Syntagma Atina şehir merkezindeki en önemli meydandır. Atina’ya gitmek planlarınız arasında ise mutlaka gitmeniz gereken yer, Akropolis’tir. Burada bulunan tapınakların en ünlüsü Athena’dır. Akrapolis’te birçok sanat eseri ve müzenin yanında antik yunan kültürüne ait birçok eser bulunuyor. Atina’da gezilecek yerler arasında bulunan Akropolis’teki en ünlü müzeler, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Bennaki Müzesi, Agora Müzesi ve Yunan Halk Sanatları Müzesi’dir. Osmanlı döneminden kalan birçok cami ve Bizans dönemi kiliseleri kentin tarihi dokusuna katkıda bulunmaktadır. Antik mitolojiden izler yakalayacağınız kentte tanrılar şehrinde zaman geçirmek isteyeceksiniz. Modern dünyanın beşiği olarak nitelendirilen kent, müzeleri, tiyatroları ile görülmeye değer bir sanat başkenti. Antik tiyatroları ve antik kentleri ile görülmeye değer bir destinasyon. Birçok medeniyete beşiklik etmesi kenti cazibe merkezi haline getirmektedir. Yunanistan’ın başkenti olan Atina gezilecek yerler, sanat eserleri ile gidenleri adeta büyülüyor. Ülkemizden direkt uçuş ile gidilebileceği gibi otobüs ile de ulaşım sağlanıyor. Ancak Yunanistan’a giriş için schengen vizesi istenmektedir.

En İyi Zaman

Atina iklimi gereği dört mevsimi yaşayan bir kenttir. Bu nedenle nisan ve mayıs aylarında giderseniz rahatlıkla gezebilirsiniz. Yaz aylarının boğucu sıcaklarında yorulmadan güneş ışığını teninizde hissettiğiniz serin bahar günlerinde Atina’nın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Gündüzleri, müzeleri ve eserleri gezdikten sonra, akşamları Yunan müzikleri eşliğinde eğlenebilirsiniz. Kış ayları çok soğuk geçmediğinden bu dönemde giderseniz daha az turist olduğundan kalabalık olmadan rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak yaz aylarında giderseniz çok fazla turist çeken bir yer olduğundan dolayı çok kalabalık olacaktır. Bu kalabalıktan ve yaz sıcağından bunalmak istemiyorsanız kesinlikle Atina için en iyi zaman bahar ayları olacaktır.

Ulaşım

Atina’ya ulaşım olanakları çok fazladır. Trenle kente ulaşabilirsiniz. Otobüs seçeneğini değerlendirirseniz, Selanik’e uğrama şansınız da olabilir. Ancak hızlı ulaşım tabii ki havayollarıdır. Birçok hava yolu şirketi Atina’ya ulaşım sağlamaktadır. Havaalanından merkeze ulaşım olanakları oldukça fazladır. Metro ve birçok otobüs hattı şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Şehir içinde ulaşım olanakları da çok çeşitlidir. Şehir içinde gelişmiş bir metro hattı bulunmaktadır. Otobüslerde şehir içi ulaşımı için ekonomik bir çözüm olarak değerlendirilebilirler.

Alışveriş

Atina’nın Plaka ve Monastiraki bölgelerinde süs eşyaları, mücevher satan mağazalar bulunmaktadır. Sokak satıcılarından da uygun ve dikkat çekici bir şeyler bulabilirsiniz. Yerel ürünler ve el sanatlarına ait pek çok hediye seçenekleri bulunuyor. Ayrıca, marketlerde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu metropol şehirde çok fazla market bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri de hizmet vermektedir. Atina’dan zeytinyağı almanızı tavsiye ederiz. Şehir zeytinyağı üretiminde önemli bir noktadadır. Ayrıca, Rumların geleneksel içkisi olan ouzo da almayı ihmal etmeyin. Bu içki Türk rakısı ile birebir benzerlik göstermektedir. En az rakı kadar lezzetli bir içkidir. Tavsiye ederiz.

Yeme-İçme

Türk Mutfağı ve Yunan mutfağı birbirine çok benzemektedir. Çoğunlukla Akdeniz mutfağı kültürü hâkimdir. Yeme içme olanaklarında her keseye uygun fırsatlar bulunuyor. Atina’da yeme içme olanakları olarak sınırsız alternatif bulunmaktadır. Çeşitli mezeler ile Türk mutfağı ile birbirine çok benzemektedir. Bazı yemekler var ki Türklerin midir yoksa Yunanların mıdır o bile bilinmez. Kültürümüz birbirine o kadar karışmıştır. Ancak tavsiye olarak Atina’da balık yemenizi tavsiye ederiz. Dünyanın en güzel, balıkları burada yapılıyor. Yanına bir de güzel ouza açtırdınız mı, değmeyin keyfinize.

Konaklama

Atina, beş milyona yakın nüfusu ile oldukça göz alıcı bir şehirdir. Atina’da konaklama için her bütçeye uygun otel bulunmaktadır. Şehir merkezinde metronun gelişmiş durumda olması sebebiyle, otel seçiminiz konusunda rahat davranabilirsiniz. Zira istediğiniz yere maksimum elli dakikada varabilirsiniz. Otel seçiminde mantıklı bir tercih yapmak isterseniz Atina Havaalanı’na yakın konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. Uzun süreli konaklamalar içinse merkez Sintagma’da bulunan oteller uygun olacaktır. Böylece şehrin merkezinde olduğunuz için gezeceğiniz yerleri daha rahat planlayabilirsiniz. Şehri rahatça gezmek istiyorsanız özellikle Monastiraki ve Plaka çevresindeki otellerin seçilmesi rahatlık sağlayacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kültür alanında en yaygın etkinlik tiyatrodur. Ulusal Tiyatro önemli bir konuma sahiptir. Atina’da 50 tiyatro sahnesi bulunmaktadır. Sinemada tiyatro kadar tercih edilen etkinliklerden. Gece hayatı ise geleneksel Rum meyhaneleri ve tavernalar ile hayat buluyor. Gece kulüpleri inanılmaz eğlenceli ve renkli bir yapıya sahip. Sabahın ilk ışıklarına kadar dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan seçenekler ile Atina’da unutulmaz geceler yaşayabilirsiniz. Rum meyhanelerinde Türk meyhanelerine yakın bir eğlence tarzı ile zaman geçirebilir ya da sirtaki gecesine katılarak stres atabilirsiniz. Eğlenmek için Atina’daysanız şehir bunun hakkını size fazlasıyla verecektir.

Atina gezisi mi planlıyorsun?

Atina hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Atina gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Atina gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.