Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan bakımlı ve harika bir şehridir.

Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan bakımlı ve harika bir şehridir. Kuzeydeki kırsala karşın en fazla gelişim göstermiş bir yerdir. Yaklaşık olarak 1.3 milyon kişi yaşar ve bu rakam Yeni Zelanda’da yaşayan toplam nüfusun dörtte biri civarındadır. Aynı zamanda nüfus artışı hızına bakılacak olursa ileride bu durum şüphesiz daha da fazla olacaktır. Yeni Zelanda’da en kalabalık en canlı şehir demek mümkün bu yüzden. Aynı zamanda Auckland ekonomik faaliyetler açısından en hareketli şehir. Mercer tarafından her yıl hazırlanan dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında 2011 yılında Auckland üçüncü sırada yer aldı. Auckland adasının güney yarım küresinde bulunan şehir bakımlı caddeleri, doğa harikası manzarasıyla adeta büyüleyici bir görünüme sahip. Auckland Yeni Zelanda’nın ana giriş kapısı olarak tanımlanıyor. Ticaretin ve endüstrinin en yoğun bölgesi olan Auckland kentsel bir bölge ve hem eğlence açısından, hem sosyal aktivite açısından ülkenin en şaşalı kenti. Olağanüstü Hauraki körfezinin komşusu olması ve yelkenli aktivitelerinin merkezi olması sebebiyle çok turist çekiyor ve oldukça seviliyor. Yatçılıkta en büyük yarışma merkezi ve ödül alan Amerikan Kupası’nın da sahibi Auckland aynı zamanda da dünyanın en kalabalık Polinezyalı nüfusunu topraklarında barındırması ile tanınıyor.

En İyi Zaman

Auckland ılıman fakat bol yağışlı bir iklime sahip. Tadını çıkara çıkara dolaşmak, eğlenmek, turistik ziyarette bulunmak veya belki de kafa dinlemek için gidilebilecek en iyi zaman Türkiye’de kara kış olduğu zamanlardır. Aslında biz bu açıdan çok şanslıyız. Çünkü bizde caddeler soğuktan donarken onlarda caddelerde şortla gezebilir, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Yağışlı bölgeleri sevenler için yılın her mevsimi gidilebilir. Ama amaç bir yaz tatili yapmak ise, İstanbul’da kardan buzdan yürüyemezken Auckland’da yaz sıcağının tadına özgürce varabilirsiniz. Kışın tatil yapılabilecek en güzel şehir.

Ulaşım

Auckland’a gitmek Yunan adalarına gitmek gibi kolay değil. Öncelikle şehre gidebilmeniz için vizeniz olması gerekir. Yeni Zelanda’ya vize almanız gerekiyor. Daha sonra da aktarmalı olarak 24-25 saat arasında uçuş yapmanız lazım. Bu şartlara dayanabilmeniz durumunda uçakla 17.079 km civarında bir yol kat etmeniz gerekiyor. Fakat buna değecek, çünkü Auckland dünyada gördüğünüz diğer şehirler gibi değil. En kısa haliyle Dubai şehrinden aktarma var, o da takribi 24 saat sürüyor ama en kolay yolculuk bu şekilde yapılabiliyor. Gittiğinizde görecekleriniz ve keyifli tatilinizden sonra buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Alışveriş

Eğer AVM’lerin boğuculuğundan iyiden iyiye sıkıldıysanız ve kendinize farklı şeyler arıyorsanız bunu Auckland’da bulacaksınız demektir. İnsanlarının sıcakkanlılığı sebebiyle burada alışveriş yapmak komşuya gidip şeker sormak gibi eğlenceli. Tatlı pazarlıklar, yerel kıyafetler, birbirinin aynısı, sevimli ve küçük mağazalardaki sıcacık esnaflar içinizi ısıtacak cinsten. Hayatınızda yapacağınız en eğlenceli alışverişleri şehirde bulmak mümkün. Butik ve kafelerin yer aldığı Ponsonby’dan ve Wellington’daki gelişen rıhtıma kadar geniş ve güzel bir alışveriş yelpazeniz olacak ve alışverişten maksimum keyif alacaksınız.

Yeme İçme

Maori hem Yeni Zelanda’nın hem Auckland’ın tadılası lezzetlerinden biri. Pişirme yöntemine hangi deniyor. Hangi, toprağın çukur halinde kazılması ve içine kızgın taşların konulması ile yapılan bir pişirme yöntemi. İçine et, patates ve kumara gibi yiyecekler konulup bu taşların sıcaklığında etlerin pişmesi sağlanıyor. En ilgi çekici yemeği olan Maori dünyaca ünlü bir yemek aslında. Çoğu topraklarda bu yöntemle (ülkemizde dâhil elbette) pişirilen etin mangaldan, buhardan ve en lezzetli bilinen pişirme yöntemlerinden daha sağlıklı olduğu da bir gerçek. Auckland’a gitmişken bu lezzeti tatmadan sakın dönmeyin.

Konaklama

Şirin bahçeli, sıcak hizmete sahip butik otellerden tutun da beş yıldızlı lüks otellere kadar geniş bir perspektifte incelenebilir konaklama konusu. Auckland’a gittiğinizde nerede kalacağınız tamamen kişisel tercihiniz olacak. Şehirde apart oteller en çok tercih edilenler arasında. Beş yıldızlı otellerin fazla lüks kaçacağını düşünüyorsanız 4 yıldızlı apartları, daha küçük butik otelleri tercih edebilirsiniz. Yeşili bol olan bu şehirde bir butik otelde yapacağınız kuş sesleri arasında bir kahvaltıya kim hayır diyebilir? Sanıyoruz ki hiç kimse.

Gece Hayatı ve Eğlence

Eğlenmeye gittiğimizi düşünürsek Below Zero Ice Bar ilgimizi çekecek. Buzdan görünümlü gece kulübü buralarda görmeye alışkın olduğumuz türden bir kulüp değil. Aksine daha ilgi çekici ve daha egzotik, aynı zamanda eğlencenin doruklarında bir mekân. Gece sonunda bir yere gitmek istediğinizde ise, The Library tam size göre. Belki bir tatlı veya iki tek daha içebileceğiniz, dilerseniz gece sonu kahvenizi içip biraz atıştırma yapabileceğiniz mekân, dinlendirici ve sohbete uygun bir yer. Auckland’ın en popüler gece hayatı kulüplerini Ice Barlar taşıyor. Önemli olanda bu barların keşfini yapmanız.

Auckland gezisi mi planlıyorsun?

Auckland hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Auckland gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Auckland gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.