Avrupa Gezi Rehberi Belçika Gezi Rehberi

Belçika Gezi Rehberi

Belçika’ya yolunuz düşerse öncelikle burada görmeniz gereken yer; devletin kalbi olan Brüksel’dir. Brüksel, Aşağı ve Yukarı Şehir olmak üzere ikiye ayrılır. Belçika gezilecek yerler arasında ilki, Aşağı Şehir olarak adlandırılan bölgede, Grand Place Meydanı hemen hemen bir açık hava müzesi tadındadır. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilerek, koruma altına alınmıştır. Grand Place Meydanı yani Büyük Pazar olarak adlandırılan bu meydanda, her binanın inşa edildiği tarihi üzerindeki tabelalarda görebilirsiniz.

Brüksel’de ikinci durağınız, mutlaka Brüksel Belediye Binası (Brussels Town Hall) olmalı. Çünkü bu belediye binasının kulesinin tepesinde, şehrin koruyucu meleği olduğuna inanılan “Michael” baş meleğin heykeli bulunuyor. Görkemli ve ihtişamlı olmasının yanı sıra bu yapı, manevi olarak üzerinizde dinlendirici bir etki bırakıyor.

Zengin Dekorlu Muhteşem Mimariler

Demir atomunun milyonlarca kere büyütülmüş halini yansıtan Atomium, Brüksel’in en turistik yeridir. Dokuz adet küre ve bu küreleri birbirine bağlayan tüp geçitlerden oluşan eser, şehrin görüntüsünü değiştiren bir havaya sahip. Atomium’un çok yakınında bulunan Mini Europe, onlarca Avrupa şehrinin minyatür halini yansıtan maketlerden oluşuyor.

Belçika’da yaşam denince akla gelen meşhur çikolataları ve biralarıdır. Siz de bu zamana kadar üretilen alkolleri merak ediyorsanız; Museum of Belgian Brewers’ı (Belçika Bira Müzesi) ziyaret etmeyi unutmayın.