YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Gezi Rehberi

Soğuk iklimin ülkesinde sıcak insanlarla karşılaşmak ve yeni bir kültürü tanımak istiyorsanız; gideceğiniz yer Finlandiya olmalı. Ya da bir ülke düşünün ki; güvenli, temiz, güzel ve gösterişten uzak olsun. İşte Finlandiya’da aynen böyle bir yer. Bu ülkede her nereyi gezerseniz gezin ama Saariselka’da ki Kuzey Işıkları manzarasını ziyaret etmeden evinize dönmeyin.

Finlandiya’da gezilecek yerler turuna başkentten başlayabilirsiniz. Başkent Helsinki, açık renkli granit taşların oluşturduğu mimari nedeniyle Kuzey’in Beyaz Kenti olarak anılıyor. Burada adalar, doğal parklar, pazarlar ve müzeler çok fazla olduğu için tam anlamıyla gezdikçe gezmek isteyebileceğiniz bir şehir. Turistik yerler birbirine oldukça yakın olduğu için ulaşım sorununuz da olmuyor. Senate Meydanı, Fin Senatosu, Helsinki Üniversitesi, Helsinki Katedrali, UNESCO tarafından korumaya alınan Suomenia Adası ve Kalesi, altın kaplı kubbeleriyle Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Uspenski Katedrali, Esplanade Parkı ve Kiasma Çağdaş Sanatlar Müzesi burada ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Soğuk İklimin Sıcak Ülkesi İle Tanışın

Finlandiya, milli parklar açısından oldukça zengin bir ülkedir. Helsinki’den rahatlıkla ulaşım sağlanabilen, Nuuksio Milli Parkı, Repovesi Milli Parkı ve Linnansaari Milli Parkı doğa ve spor tutkunlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Göller Bölgesi olarak adlandırılan bölge binlerce göl ve adadan oluşuyor. Finlandiya turları ile veya bireysel olarak seyahat ederek bu eşsiz adresleri ziyaret edebilirsiniz.

Hameenlinna Bölgesi’nde ise 13. yüzyıldan kalma Hame Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale ülkenin en eski kalesi olma unvanını taşırken aynı zamanda Hame Gölü’nün de kıyısında bulunuyor.

Turku, Aura Nehri kıyısına kurulmuş güzel bir şehir ve eski başkenttir.

Turku Gezi Rehberi

Laponya, Finlandiya’nın kuzey kısmında yer alan önemli bir yerdir.

Laponya Gezi Rehberi

Helsinki, bir günde gezilebilecek ve günün nasıl geçtiği anlaşılmayacak güzellikte bir şehirdir.

Helsinki Gezi Rehberi