YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Letonya Gezi Rehberi

Letonya Gezi Rehberi

Doğu Avrupa’da yer alan Letonya; Estonya, Litvanya, Rusya ve Belarus ile komşu olma özelliğini taşıyan bir deniz ülkesidir. Ülke genelinde deniz iklimi hâkim olduğu için oldukça nemli bir havaya sahiptir.

Deniz iklimi sebebiyle oluşan nemli hava ülke genelinde kışları soğuk ama yumuşak, yazları ise sıcak ama serin bir atmosferin oluşmasına sebep oluyor. Ancak seyahat rotanız içerisinde Letonya bulunuyorsa, havanın daha sıcak olduğu yaz aylarının yanı sıra; sonbahar sebebiyle solma aşamasında iken sarı ve kırmızı renge dönüşen yapraklar sebebiyle ağaçların yarattığı müthiş görsel şöleni de görebilmeniz için Eylül-Kasım dönemini tercih etmenizi öneririm. Özellikle bu tarihler aralığında çok güzel olacaktır.

Baltık Ülkelerinin En Çarpıcı Manzaralarına Tanık Olun

Deniz ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı Letonya mutfağında, kimyon ve karabiber dışında fazla bir baharata rastlanmıyor. Çeşitli çorbalar, süt ve süt ürünleri, mantar, sebze yemekleri ve ev yapımı tatlılar da ülke mutfağının tamamlayıcı ögeleri arasında sunuluyor. Ayrıca esmer ekmek ve kendi üretimleri olan yöresel peynirlerine de ülke içerisinde hemen her yerde rahatlıkla ulaşabileceğiniz Letonya mutfağı, kendi yerel üretim içecekleri olan malt birası ile sizlere aradığınız eşsiz lezzeti ve damak keyfini sunmayı garantiliyor.

Tarihi birçok mozole ve anıtın bulunduğu Letonya’da gezilecek yerler, aynı zamanda kültür turizmini destekleyecek ölçü ve önemdeki müze ve sanat evlerinin yanı sıra; ulusal parkları, kamp ve doğa yürüyüşü alanları ile de seyahatinizden maksimum düzeyde keyif almanızı sağlıyor.

Sigulda, Letonya’nın Vidzeme bölgesinde yer alan, Gauja Nehir Vadisi üzerine yerleşmiş bir şehirdir.

Sigulda Gezi Rehberi

Riga kenti Letonya’nın başkenti olmakla beraber Kuzeyin Paris’i ve hiç uyumayan ikinci şehir olarak kabul edilen rüya gibi bir kenttir.

Riga Gezi Rehberi

Jurmala, Letonya ülkesinin gözde tatil beldelerinden biridir.

Jurmala Gezi Rehberi