YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Litvanya Gezi Rehberi

Litvanya Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa’da bulunan Litvanya; Polonya, Beyaz Rusya, Letonya ve Rusya‘nın Kaliningrad bölgesi ile komşu olmasının yanı sıra, üç Baltık ülkesinden de biri olma özelliğini taşıyor.

Ülke iklimi olarak büyük çoğunlukla ılıman deniz iklimi hüküm sürse de, yer yer oransal olarak hafif karasal iklim de gözlemleniyor. Kışları soğuk ve yağışlı olarak geçerken, yazları da genel olarak sıcak ve serin olarak geçer. Ülke turizmi aslında iklim ile paralel ilerleyerek, ülkeye gelen ziyaretçi yoğunluğunu da olumlu yönde etkilemektedir.

Kuzey Avrupa’nın Kültürel Ülkesi

Ülke genelinde gerçekleştirilen salsa, jazz ve film festivalleri ile kültür turizminde de önemli bir rol oynayan Litvanya gezilecek yerler, ziyaretçilerine hem keyifli hem de sanat dolu bir tatil deneyimi sunuyor.

Litvanya mutfağı içinde en çok etli patates ve sos karışımları, sarımsaklı kızarmış ekmek, Herring balığı ve mantar kullanılıyor. Ayrıca yerel votkaları da ülkenin geleneksel içeceği olarak kabul edildiği için, toplu davetler ve gece eğlencelerinin de vazgeçilmez bir parçası oluyor. Litvanya mutfağındaki eşsiz yiyecek ve içeceklerden damak zevkinize uygun lezzetleri, ülkenin birçok noktasındaki restoranlarda kolayca deneyimleyebilir ve bu taze mutfağa ait ürünler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülke genelindeki ferah ulaşım ağı ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz anıtlar ve müzelerin yanı sıra; doğal ve ulusal parklar, yürüyüş alanları, göletleri ve birer doğa harikası haline gelmiş olan botanik bahçeleri ile Litvanya’da gezilecek yerler, her mevsim ziyaretçilerine eşsiz ve müthiş bir kültür ve doğa turizmini garanti ediyor.

Baltık devletlerinin ikinci büyük kenti olan Vilnius Litvanya’nın başkentidir.

Vilnius Gezi Rehberi

Trakai göl kenarında bulunan bir şehirdir ve Litvanya’nın en önemli şehirlerinden biridir.

Trakai Gezi Rehberi

Batı Litvanya’da yer alan bu güzel sahil şehri aynı zamanda Baltık denizinin de kıyısında bulunuyor.

Palanga Gezi Rehberi