YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Lüksemburg Gezi Rehberi

Lüksemburg Gezi Rehberi

Dünyanın en zengin ülkeleri içerisinde gösterilen Lüksemburg, bulunduğu yer ve Avrupa Birliği‘nin birçok merkezinin burada bulunması sebebiyle oldukça stratejik bir konumda yer alıyor. Bir Batı Avrupa şehri olan Lüksemburg aynı zamanda Belçika, Fransa ve Almanya ile de komşu olma özelliği taşıyor.

Havayolu ile yaklaşık olarak 3,5-4 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabileceğiniz ülke genelinde hâkimiyetini gösteren ılıman okyanus ikliminin izlerini taşıyor. Ülkemize göre daha düşük sıcaklıklarda bir yaz dönemi geçirildiği için, eğer planlarınız içerisinde burası yer alıyorsa yaz aylarını tercih etmenizi öneriyorum.

Avrupa’nın En Küçük Ülkelerinden Biri

Şehir içi taşımacılığın büyük bir kısmının yapıldığı otobüsler dışında, birçok noktada kiralayabileceğiniz bisikletler ile kolaylıkla şehir merkezini gezebiliyorsunuz. Uygun fiyatlı ve bol eğlenceli gece hayatı sayesinde de tatil deneyiminizi oldukça keyifli bir hale getirebiliyorsunuz.

Çok uluslu bir ülke olmasının etkilerinin de açıkça görüldüğü ülke çoğunlukla mutfağında Fransız ve Alman yöresel lezzetlerini barındırıyor. Nehir balıkları, füme et ve sosis çeşitlerinin sıklıkla kullanıldığı Lüksemburg mutfağı, aynı zamanda ünlü çikolataları ile de gurme deneyiminizi ikiye katlıyor.

Gezilecek yerler arasında Lüksemburg Kalesi, Büyük Dük Sarayı, Notre-Dame Katedrali ve mimari anlamda büyük bir değer teşkil eden çağdaş sanat müzelerinin yanı sıra yer altı mağaraları, yürüyüş alanları ve zengin bahçeleri ile ziyaretçilerine yılın her mevsimi unutamayacakları bir tatil deneyimi sunmayı garanti ediyor.

Avrupa Birliği’ne üye olması ve Avrupa Birliğinin birçok kurumunun bu ülkede olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir.

Lüksemburg Gezi Rehberi