YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Macaristan Gezi Rehberi

Macaristan Gezi Rehberi

Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan Macaristan, tarihi ve kültürel özellikleri sayesinde turist alan Avrupa ülkelerinden biridir.

Şüphesiz ki Macaristan denildiğinde akla gelen ilk şehir Budapeşte’dir. Budapeşte gerçekten gidip de hayran kalacağınız bir şehir. Şehrin tarihi yönü sizi büyülerken, modern yönü sizi geleceğe götürecek ve pek çok doğal güzelliğe de hayran kalacaksınız. Macar kültürüne ait birçok yiyeceği tadabileceğiniz pek çok ünlü restoran ve alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezleri de mevcut.

Ancak siz Budapeşte haricinde Heviz’deki termal su kaynaklarına gidebilir, Eger’de ki tarihi kaleleri ve kiliseleri ziyaret edebilir, Hajduszoboszlo’da ünlü Aqua Palace’a gidip rahatlayabilir ya da Siofak’ta Su Kulesini ziyaret ettikten sonra gece kulübünde eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz. 3-4 gün içinde Budapeşte’yi gezdikten sonra birkaç gün de diğer şehirleri gezmeye ayırmalısınız vaktinizi. Çünkü bu ülke seyahat tutkunlarını tek başına seyahate doyuracak bir yer.

Orta Avrupa’nın Tarih ve Kültür Açısından En Popüler Ülkelerinden Biri

Macaristan’da gezilecek yerler, denize kıyısı olmasa da sahip olduğu göller ve termal su kaynakları sayesinde ülkeye gelen ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmaktadır, bunun haricindeki doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarına ve tarihi eserleri ile kültür meraklısı turistlere de hitap etmektedir.

Hayatı boyunca bu ülkeye gitmemiş bir gezginin, kültürel bakımdan çok şey kaybettiği söylenebilir. Geçmişin ve bugünün bir sentezi olarak her yaştan turist güzel vakit geçirebilir. Buranın sessiz sakin bir ülke oluşuna aldanmayın, Macaristan gece hayatı ve eğlence merkezleri ile eğlencenin dozunu da arttıracaksınız.

Macaristan’ın denize kıyısı olmadığı için, karasal iklimin hâkim olduğu bir ülkedir, yine de Tuna Nehri başkent Budapeşte’nin iklimini ılımanlaştırmaktadır. Yaz aylarında 30 dereceye varan sıcaklıkları görürken, kış aylarında hava sıcaklığı eksi dereceleri bulabilmektedir. Karasal iklimin mağduru olmamak adına, ılıman olan aylar gezmek için en uygun zaman olacaktır. Özellikle Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarının tercih edilmesi uygundur. Yaz aylarında sıcaklık yüksek olmasına rağmen yine de Macaristan ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kış aylarında ise soğuk havalar gezileri sınırlayabilir, ancak kış aylarında da kapalı havuzları bulunan pek çok termal su merkezlerinden birine gidilebilir.

Macaristan’a uçak, otobüs veya trenle gidilebilir. Şehir içinde ise taksi, otobüs, tren ve havalimanı servis araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçların ücretleri; gidilecek olan yola, yola çıktığınız yere, gideceğiniz yere ve eğer varsa bagajınıza göre değişir. Ülke içerisinde taksi ile ulaşım şüphesiz en pahalı olanıdır ancak en konforlu yolculuk seçeneğidir. En hesaplı yöntem olan belediye otobüsleri ile de yolculuk yapabilirsiniz. Tren de hem ekonomik hem konfor açısından tercih edilebilir bir ulaşım türüdür.

Macaristan’da para birimi olarak Forint ve Euro kullanılır. Genellikle Forint kullanıldığı için yanınızda Forint bulundurmanız ya da kart ile alışveriş yapılabilen büyük merkezlere gitmeniz yerinde olacaktır. Hediye olarak ünlü Herend porselenleri, kırmızı biberle ilgili hediyelikler, şarap, el yapımı süsler, folklorik kıyafetler alabilirsiniz. Bu hediyeleri Budapest Europeum ve Arena Plaza gibi alışveriş merkezleri, Vaci gibi ünlü caddeler ve Szentendre kasabası gibi küçük alışveriş bölgelerinden satın alabilirsiniz.

Macaristan mutfağı et ve acı kültürü ile tanınır. Domuz eti ağırlıklı olarak görülür. Goulash çorbası ve Macar salamı yemeden, ayrıca dünyaca ünlü Macar şarabını ve geleneksel Macar içkisi Palinka’yı denemeden de dönmeyin. Macar şarabı haricinde geleneksek bira, kanyak ve brandy içebileceğiniz gibi alkol ile aranız yoksa taze sıkılmış meyve suları da deneyebilirsiniz.

Macaristan’da konaklamak için pek çok otel bulunmaktadır. Ulaşım kolaylığı açısından tren istasyonlarına ve otobüs duraklarına yakın olanları tercih etmelisiniz. Ücretsiz internet hizmeti sağlayan oteller bulunmaktadır. Gidince mağdur olmamak ve en ekonomik fiyatlarla otel rezervasyonu yapmak için gitmeden önce araştırma yapmakta fayda var.

Gece hayatı oldukça hareketlidir. Macaristan’ın birçok şehrinde gece kulüpleri bulunur. Budapeşte’de şehir merkezinde veya uzakta pek çok gece kulübü bulabilirsiniz. En ünlü mekânlardan biri olan Szimpla Kert ise kesinlikle uğramanız gereken bir yer. Burası haricinde Ruin Pub adıyla anılan yerlere gidebilirsiniz. Budapeşte gibi pek çok şehirde de gece hayatına hitap eden caddeler, meydanlar, barlar ve gece kulüpleri mevcuttur.

Kuzey Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir.

Eger Gezi Rehberi

Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir.

Debrecen Gezi Rehberi

Macaristan’ın en büyük şehri olmasından dolayı hem ticaretin hem de sanayinin merkezi olmuştur.

Budapeşte Gezi Rehberi