YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Moldova Gezi Rehberi

Moldova Gezi Rehberi

Doğu Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Moldova’ya doğal güzellikleri görmek ve tarihini öğrenmek için gidilebilir. Buranın mutlaka uğranılan 3 şehir Tiraspol, Balti ve Edinet gezi tutkunları için bulunmaz bir fırsat olurken, Moldova gezilecek yerler açısından sunduğu zengin turistik yerleri ile bir gezi cenneti olarak görülür. Alışverişin oldukça uygun olduğu, gezilecek yerlerin bolluğu ve canlı gece hayatı sayesinde keyifli zaman geçirmek kaçınılmaz. Başkent Kişinev yeşil alanı fazla bir şehirdir, Kişinev’de gezecek yerler tükendiğinde pek çok park ve göle gezi düzenleyebilir ve ülkenin doğal güzelliklerine hayran kalabilirsiniz.

Moldova’ya her zaman gidilebilir; ancak özellikle Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları tercih edilmelidir. İklimi ılıman kıtasal iklimdir ve kışlar ılık, yazlar güneşli geçer, ayrıca dört mevsim de belirgin olarak görülür.

Moldova’ya gitmek için uçak yolculuğu tercih edebilirsiniz, başkent Kişinev’de bulunan tek havaalanına kısa sürede sorunsuzca varabilirsiniz. Havayolu haricinde karayolu ve demiryolu ulaşımı da tercih edilebilir. Karayolu ve demiryolları güvenli ve konforlu olarak görülmediği için pek tercih edilmez.

Moldova’da alışveriş için en iyi adres Kişinev’dir. Burada ağırlıklı olarak hediyelik eşyalar,  Sovyet ürünleri ve gıda ürünleri satılır. Özellikle Souvenir Bazaar hem alışverişi ucuza getirmek hem de daha çok çeşit bulabilmek için tercih edilir. Buradan dünyaca ünlü şarap veya el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Balkanlar’ın Keşfedilmeyi Bekleyen Ülkesi

Moldova mutfağı bazı ünlü yemekleri ile tanınır. Sarmayı andıran Sarmali, muhlamayı andıran Mamaliga ve sos olarak Acika’yı mutlaka denemelisiniz. Yemek kültürü Türk mutfağına benzerlik gösterir, alışılmışın dışında servis edilen mantıları ve tadını damağınızda bırakacak börekleri vardır. Kıymalı, reçelli, lahanalı, patatesli gibi içeriklerle hazırlanan en ünlü börekleri Plaçenta ve pazarlarda yağda pişirilip satılan Pireşki’dir. Bu yemeklerin yanında; borş çorbasını, tukmaş çorbasını ve jöleyle yenen tavuk yemeği Raçitura’yı denemeyi unutmamalısınız.

Moldova’da konaklama için oteller ve pansiyonlar kadar dayalı döşeli evler de mevcuttur. Bu evler kimi zaman otellerden daha uygun fiyata kiralanır. Siz de tercihinize göre lüks bir oteli ya da mütevazı bir şekilde döşenmiş evleri seçebilir, kaldığınız süre boyunca rahat edebilirsiniz.

Gece hayatı oldukça hareketli olan Moldova’da pek çok bar ve kulüp bulunur. Meşhur mekânlar; Star Track, Malina Cocktail House, City Club ve Soho gece hayatına dâhil olup, eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdir.

Kişinev, Moldova’nın başkentidir.

Kişinev Gezi Rehberi