YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

Her şeyi bir yana masmavi sularına, fiyortlarına, ormanlarına ve kuzey ışıklarına hayran kalacağınız Norveç, doğanın güzelliklerinden fazlasıyla nasibini almış bir yer. Yaşam kalitesinin yüksekliği ve pahalı oluşu da Norveç’in öne çıkan özelliklerindendir. Norveç turunuz da, Oslo’ya gidip modern bir şehri gezebilir ya da fiyort turlarına katılabilirsiniz. Kuzey ışıklarını görmek için kuzeye yolculuk yapabilir, bu sırada göreceğiniz manzaralara hayran kalabilirsiniz. Muhteşem kelimesinin yetersiz kaldığı güzellikleri ve mucize adı verilebilecek bir ülke olan Norveç’e hala gitmediyseniz, bir an önce gitmelisiniz.

Kutupların çok yakınında bulunduğu için oldukça soğuk bir ülkedir. Bu yüzden sıcaklığın biraz olsun yükseldiği yaz aylarında Norveç’e gidilebilir. 18–22 derece arasında değişen hava sıcaklığı ile Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları gitmek için en uygun zaman olarak belirtilebilir.

Kuzey Işıkları İle Ünlü İskandinav Ülkelerinin Cazibe Merkezi

Norveç’e havayoluyla gidilebilir. Havalimanları şehirden uzakta bulunduğu için, havalimanından şehre ulaşım tren, otobüs ve taksi gibi araçlar ile sağlanmaktadır. En hesaplı ve en konforlusu tren yoluyla ulaşımdır. Şehirden havalimanına ulaşım da aynı şekilde sağlanır. Ülke içinde ulaşım çok gelişmiştir. Ülke içerisinde bir zorluk yaşamadan toplu taşıma araçları veya taksiler ile ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Burası oldukça pahalı bir yer olduğu için alışveriş yaparken dikkat etmek gerekir. Alışveriş merkezlerinden ve sokak satıcılarından alışveriş yapılabilir. Örgü kazaklar, ren geyiği postu, ünlü ren geyiği motifli hediyelik eşyalar ve koyun postundan yapılmış eşyalar satın alabilirsiniz.

Norveç mutfağı özellikle somon ve ren geyiği etini sofralarda ağırlıyor. Somon haricinde balina ve morina balığının da sıklıkla tüketildiği mutfak kültüründe ren geyiği eti haricinde oğlak eti gibi av etleri de karşınıza çıkar. Frokost adı verilen kahvaltılarda Smorbrod adı verilen balıklı veya peynirli açık sandviçlerden yiyebilir, öğle ve akşam yemeklerinde de ünlü somon ve ren geyiği eti yemeklerini deneyebilirsiniz. Daha önce denemediyseniz yerel içkisi Aquavit’i de denemelisiniz.

Norveç’te konaklama fiyatları diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Lüks bir otel arıyorsanız yüksek bir meblağı gözden çıkarmanız gerekebilir. Görece daha uygun fiyatlı olan pansiyonları da tercih edebilirsiniz, lakin pansiyonlarda nevresim ve havlu gibi eşyalardan da ayrıca ücret alındığını aklınızdan çıkarmayın. Kalabalık bir grup olarak gidiyorsanız, ev kiralamayı düşünebilirsiniz. Konaklama masrafından kaçınmak için uzun tren yolculuklarını kullanarak yorulsanız bile hem seyahatinizi daha dolu geçirir hem de yolda geçireceğiniz zamanı uyuyarak değerlendirebilirsiniz.

Tromso, Norveç’in küçük şehirlerinden biridir.

Tromso Gezi Rehberi

Oslo, Norveç’in başkenti ve en büyük şehridir.

Oslo Gezi Rehberi

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Bergen tam bir turizm şehridir.

Bergen Gezi Rehberi