YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Polonya Gezi Rehberi

Polonya Gezi Rehberi

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Polonya hem tarihi geziler hem doğa gezileri düzenleyebilirsiniz. Başkent Varşova’da ünlü müzeleri ve tarihi sarayları gezebilirsiniz. Daha sonrasında gezilecek yerler listesinin başında olan Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı gelebilir. Tarihi dokularıyla dikkat çeken şehirleri Krakow ve Gdansk’ı ziyaret edebilirsiniz. Doğa gezileri ve dağcılık sporuyla ilgilenen gezginlerin ise kesinlikle uğraması gereken Zakopane de önemli turistik bölgelerdendir.

Polonya’ya İlkbahar sonu ve Sonbahar başlangıcı dönemlerinde gidilebilir. Bu dönemler hem havaların geziler için en uygun olan ve hem de düzenlenen etkinliklerin bol olduğu dönemlerdir.

Polonya’ya en uygun ulaşım yöntemi havayoludur. Ülke içerisinde şehirlerarası seyahat etmek için tren veya otobüs kullanabilirsiniz. Şehir içinde gezmek içinse, toplu taşıma sistemlerinden ve taksilerden yararlanabilirsiniz.

2. Dünya Savaşı İzlerini Adım Adım Takip Edin

Polonya’dan matruşka, seramik ürünler, el yapımı danteller ya da şallar satın alabilirsiniz. Amberden yapılan ürünler de Polonya’da sıklıkla bulunur, siz de bir anı olarak amber taşlı takı ya da süs eşyası satın alabilirsiniz.

Tavuk, ördek, dana ve domuz etlerinin sıklıkla tüketildiği Polon mutfağı; Alman, Yahudi ve Macar kültürünün etkisiyle gelişmiştir. Ros Ol, Zurek, Barszcz, Bigos, Kotlet Schawoby ve Pierogi yemekleri ünlü Polon yemeklerindendir. Bu yemeklerin tadına bakarken, bir yandan bizon otlarından yapılan polon votkasını ya da yerel biralarını yudumlayabilirsiniz.

Konaklama için çeşitli otelleri ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Kalabalık bir grupla ve uzun süre için konaklayacaksanız ev kiralamak da uygun bir konaklama yöntemi olabilir.

Gece hayatı oldukça canlı ve hareketlidir. Özellikle Krakow gece hayatı ülke içerisinde bir hayli üne sahiptir.

Wroclaw, Polonya’nın en küçük şehirlerinden biridir.

Wroclaw Gezi Rehberi

Varşova, Polonya’nın başkentidir.

Varşova Gezi Rehberi

Torun, Polonya’nın kuzeyinde Vistül ırmağının üstünde kurulmuş harika bir şehirdir.

Torun Gezi Rehberi

Krakow, Vistül nehrinin etrafında kurulmuş bir şehirdir.

Krakow Gezi Rehberi