YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Romanya Gezi Rehberi

Romanya Gezi Rehberi

Masalları andıran küçük köyleri, yemyeşil doğası ve zengin tarihi ile gezginler için bulunmaz güzellikte bir ülke olan Romanya, Avrupa’da yer alıyor. Romanya gezilecek yerler arasında Sinaia şehrindeki Peles Kalesi’ni ziyaret edebilir, Transylvania bölgesine seyahat düzenleyebilirsiniz. Tarihi eserleri ve kültürel gelişimine hayran kalacağınız Bükreş’e gidebilir, burada Herastrau Parkını ve Stavropoleos Kilisesini gezebilirsiniz. Tarihi ve kültürel geziler haricinde, doğa gezileri ve doğa sporları açısından da zengin olan Romanya turistik olarak bir hazine değerindedir.

Yaz boyu çok sıcak, kışın ise çok soğuk olan ülkeye her zaman gidebilirsiniz. Kış turizmi için gidiyorsanız en uygun aylar aralık ve mart arasındaki aylardır. Yaz turizmi içinse Haziran ve Ağustos arasındaki aylar gezmek için en iyi zamanlar olarak belirtilebilir.

Masalsı Köy Yerlerini Keşfe Çıkın

Ulaşımı uçak ile sağlayabilirsiniz. Ülke içinde ise taksi tutma ya da araba kiralama yöntemiyle seyahat edilebilir.

Romanya’da alışveriş yapmak için küçük dükkânları ve ünlü butik dükkânları tercih edebilirsiniz. Buralardan el yapımı işlemeler, kıyafetler ve süs eşyaları alabilirsiniz. Transylvania bölgesinde ise ünlü Kont Dracula motifli eşyalar satın alabilirsiniz.

Romen mutfağı, birçok kültür ile etkileşim içinde olduğu için oldukça zengindir. Tokitura, Mititei, Mamaliga ve geleneksel börekleri ünlü Rumen yemeklerindendir. Ünlü Rumen tatlıları ise krep süzek ve Kozonak’tır. Dünyaca ünlü şaraplarından bazıları ise Cotnari, Murfatlar ve Tarnave’dir.

Konaklama için pek çok seçenek mevcuttur. Bükreş gibi büyük şehirlerde her türlü konaklama seçeneği mevcutken, küçük şehirlerde konaklama seçenekleri azalır.

Romanya’da gece hayatı Bükreş’te hareketlenir. Oldukça ucuz ve güvenli bir şekilde eğlenebilirsiniz.

Bükreş, Romanya’nın başkenti ve en büyük şehridir.

Bükreş Gezi Rehberi

Braşov, Romanya’nın sekizinci büyük şehridir.

Braşov Gezi Rehberi