YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Slovakya Gezi Rehberi

Slovakya Gezi Rehberi

Orta Avrupa’da bulunan Slovakya, doğası ve tarihiyle çok meşhur bir yerdir. Başkenti Bratislava olup Çek Cumhuriyeti ile ayrıldıktan sonra kendi cumhuriyetini kurmuştur. Yüz ölçümü olarak küçük bir ülkedir, fakat gezilecek dopdolu yerleri bulunmaktadır.

Ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisi Old Town bölgesidir. Burada başkentte yer alan Bratislava Kalesi, St. Martin Kilisesi, Michael Kapısı ve Devin Kalesi’ni görebilirsiniz. Bratislava dışında ise Kosice’de yer alan Aziz Elizabeth Katedrali’ni de gezebilirsiniz.

Slovakya doğası ve tarihi ile o kadar güzel bir yer ki, yılda milyonlarca kişi dünyanın dört bir yanında sadece doğasını ve tarihini ziyaret etmeye gelenler ile dolup taşıyor. Bratislava ve Kosice dışında aynı zamanda, Presov ve Zilina mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Slovakya’ya gittiğinizde birçok yiyecek ve içecek bulabilirsiniz, dolayısıyla çoğu zaman kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz.

İnsanları da ayrıca çok sıcakkanlı olduklarından dolayı, herkes sizi en güzel şekilde ağırlayacaktır. Slovakya’nın gıda üretimi olan patates, pancar ve diğer tahıl ürünleri çok fazla çıkmaktadır. Ülkenin sadece doğa ve tarihine değil, aynı zamanda yaşatılmaya çalışılan renkli kültürüne de ayrıca hayran kalacaksınız. Ülkede Slovakça ve Macarca geçerli olmaktadır ve burada genel anlamda Katolikler, Ateistler, Protestanlar ve Ortodoksları bulabileceksiniz. Hristiyanlık her zaman olduğu gibi Avrupa ülkelerinde baskın olmaktadır.

Slovakya’ya aslında yılın her mevsiminde gidebilirsiniz. Eğer kayak ve kış sporları dışında dışarıda gezmek isterseniz, İlkbahardan Sonbahar aylarına kadar gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca kış turizmi de çok revaçta olmaktadır ve birçok kişi kayak için Slovakya’ya gidebiliyor. Ülkenin en soğuk ayı Ocak ayı dönemi ve en sıcak ayı ise Temmuz olarak bilinir. Özellikle birçok kişi bahar ve yaz aylarında, havanın sıcak olduğu ve sabahtan akşama kadar dışarıda gezebileceği dönemleri tercih etmektedir. Bazıları ise kış sporlarına daha yatkın olduğundan, kış aylarında gitmeyi tercih edebiliyorlar. Dolayısıyla ne zaman gidebileceğiniz aslında tamamen gitmek isteyen kişilerin ne amaçla gideceğine bağlıdır.

Orta Avrupa’nın Doğası ve Tarihiyle Meşhur Ülkesi

Ülkenin farklı bölgelerine göre iklimler değişebiliyor, fakat genel olarak baktığımızda, kış ayları soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. Dolayısıyla aslında burada dört mevsimi de en güzel şekilde yaşayabiliyorsunuz. Başkenti Bratislava’da örneğin yaz aylarını çok sıcak ve kış aylarını serin geçiriyorsunuz. Kosice ve Bratislava’da aşağı yukarı aynı iklimler hissedilmektedir. Poprad ve Siliac bölgelerinde ise, genel anlamda bütün yıl boyunca sıcaklık 5 ve 9 derece arasında geçmektedir. Buradaki iklim, ülkenin diğer bölgelerine göre biraz daha farklı olmaktadır. Slovakya’yı ziyaret edeceğiniz zaman, mevsimine ve dönemine göre, nereye gideceğinizi seçebilirsiniz, çünkü her mevsim için gidebilecek bir yeri mutlaka bulabilirsiniz.

Birçok yer birbirine yakın olduğundan, aslında gezerek de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ülkede ayrıca rent a car firmaları olduğundan, eğer bir veya iki hafta kalacaksanız ve rahat bir şekilde gezmek isterseniz araba da kiralayabilirsiniz. Bunun dışında ise aynı zamanda şehir içi otobüs seferleri olmaktadır. Dolayısıyla kendinizi otobüslerin saatlerine göre ayarlayıp otobüsle de yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Otobüsler dışında tramvaylar ve troleybüsler bulunmaktadır, dolayısıyla eğer saat konusunda çok titizim ve zaman kaybedemem derseniz, otobüsler dışında bunları da kullanabilirsiniz. Rahat ve her yere hızlı bir şekilde gidebiliyorsunuz ve hiçbir şekilde trafiği düşünmenize gerek kalmıyor.

Ülkenin farklı bölgelerinde birçok gezilecek yerler bulunmaktadır, fakat en çok gezilebilecek yerler başkent Bratislava’da yer almaktadır. Burada hem doğayı hem tarihi hem de eğlence yerlerini gezebilirsiniz. Bratislava’da özellikle sanatsal etkinlikler çok fazla sevilmektedir. Konserler, tiyatrolar ve müzikaller her gün gösterimde olmaktadır. Alışverişe gitmek isterseniz Poprad ideal bir bölge olacaktır. Bunların dışında Terchova, Vysoke Tatry, Low Tatra National Park, elbette Kosice, Poloniny National Park, Strbske Pleso ve Donovaly mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdir. Slovakya’da her gittiğiniz yerde mutlaka yapabileceğiniz bir aktivite veya ziyaret edebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz ve eğlenceli günler geçirebilirsiniz.

Slovakya biliyorsunuz ki bir Hristiyan ülkesidir, dolayısıyla burada bulacağınız sakatat ürünleri arasında mutlaka domuz eti bulunmaktadır. Bunun dışında elbette biftek gibi kırmızı et ve tavuk ürünleri de bulabilirsiniz. Slovakya’da maalesef kuzu eti çok fazla yenilen bir et ürünü değildir ve içecekler arasından ise, şarap en çok tüketilen alkol ürünü olmaktadır. Ülkenin geleneğine göre ise beyaz şarap çok fazla tüketilir. Slovakya’ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler arasında; Bryndzove Haluisky, Sulance, Borovicka ve Slivovica bulunmaktadır. Slovakya biliyorsunuz Avrupa’nın en ortasında bulunan ülkelerinden bir tanesidir, fakat ona göre çok farklı bir kültüre sahiptir ve bu da aynı zamanda mutfak kültürüne de yansımıştır, fakat içki kültürü olarak, kesinlikle diğer Avrupa ülkelerine çok benzemektedir.

Slovakya’ya direkt olarak uçuş bulunmadığından, aktarmalı olarak gidebiliyorsunuz. Slovakya’ya kara yolları ve demiryollarını kullanarak gidebilirsiniz. Ayrıca hava yolları elbette her zaman kullandığımız ulaşım yolları arasında yer almaktadır. Demiryollarını kullanarak Slovakya’ya gitmek isterseniz, Viyana, Prag, Varşova, Budapeşte ve Berlin üzerinden Slovakya’ya ayak basabilirsiniz. Slovakya’ya girdikten sonra ise her şey daha kolay olacaktır, çünkü çoğu yerler birbirine yakın olmaktadır. Türkiye’den yolculuk yaptığınızda ise Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi hava yolları firmalarını kullanarak, fakat aktarma yaparak Slovakya’ya ulaşabilirsiniz. Ulaşım bir nevi insanları yormaktadır, fakat Slovakya’ya gittiklerinde, yolculuğun bu güzel şehre ne kadar değdiğini anlayabiliyorlar.

Banska Bystrica Gezilecek Yerler

Slovakya’nın doğu kısmında bulunan Kosice ülkenin ikinci büyük şehridir.

Kosice Gezi Rehberi

Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan ve Avusturya’ya ve Macaristan’a sınırları olan bir şehirdir.

Bratislava Gezi Rehberi