YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Avrupa Gezi Rehberi Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya, Avrupa’da bulunan ve küçük bir ülke olmasına rağmen tarih ve doğa açısından keşfedilmeyi bekleyen bir seyahat rotasıdır. Ülkenin doğa güzelliklerinden en ünlüsü Bled Gölü’dür. Bled Gölü mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ljubljana ülkenin başkenti olup, keşfedilmeyi bekleyen tarihi eserler ve yemyeşil bir doğa ile akıllara kazınır.

Slovenya’ya her zaman gidilebilir. Kış turizmi için Kasım ve Nisan ayları arasında, festivaller ve etkinliklere katılmak için Haziran ve Eylül ayları arası gezmek için en iyi zamanlar olarak belirtilebilir.

Slovenya’ya uçak, tren veya otobüs ile gidilebilir. Ülke içinde ise taksi ve toplu taşıma araçları kullanabilirsiniz. Şehirler küçük olduğu için her yeri yürüyerek ya da bisikletle gezmeniz mümkündür.

Alp Dağları’nın Eteğinde Muhteşem Manzaralı Ülke

Ülkede birkaç alışveriş merkezi ve ünlü alışveriş caddesi bulunur. Slovenska Caddesi ve Ljubljanska Cesta en ünlü alışveriş caddeleridir. Slovenya’dan Bled Gölü motifli ya da Bled Gölü minyatürü olan süs eşyaları ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Sloven mutfağı, et ve baharat ağırlıklı oldukça kalorili bir mutfaktır. Ünlü cevizli hamur Sloven tatlısı Potica’yı, Struklji’yi ve Zganci’yi denemeyi unutmamalısınız.

Konaklama birçok Avrupa ülkesine göre daha görece uygun fiyatlıdır. Şehir merkezlerine yakın veya uzak olan ve bütçeleri yormayan otel seçenekleri mevcuttur.

Slovenya’da gece hayatı genelde gençlere ve öğrencilere yöneliktir. Gece yarısından sonra içki satışı yasak olduğu için gece hayatı çok canlı değildir.

Slovenya’nın incisi Piran, Akdeniz’e sadece 10 km kıyısı bulunan ve Slovenya’nın Akdeniz kıyısında yer alan en büyük şehridir.

Piran Gezi Rehberi

Slovenya’nın kuzeydoğusunda bulunan Maribor, Avusturya’nın Graz kentine 50 km uzaklıktadır.

Maribor Gezi Rehberi

Slovenya’nın en yeşil şehri olan Ljubljana “Lubliyana” şeklinde telaffuz edilir ve adını şehrin tam ortasından geçen Ljubljana nehrinden almaktadır.

Ljubljana Gezi Rehberi