Baalbek yani Güneş şehri, Lübnan’ın Bekaa vadisinde yer alır.

Baalbek yani Güneş şehri, Lübnan’ın Bekaa vadisinde yer alır. Başkente uzaklığı 85 km’dir. Bu şehrin asıl kurucuları Fenikeliler olup, bulunduğu konum itibariyle birçok savaş yaşamış ve döneminde yok olmakla yüzleşmiştir. Yunanlılar burayı sık sık istila ederek ele geçirmiş olsalar da ellerinde çok tutamamışlardır. Nitekim Romalılar burayı kısa sürede hâkimiyetleri altına almıştır. En parlak dönemini Romalıların hâkimiyetinde yaşayan bu şehir mimari açıdan da yine bu dönemde gelişmiştir. Her bir adımında kendisinden izler bırakmıştır. Birçok savaş ve medeniyet mücadelesi yaşayan bu şehir Bizanslılar döneminde ise son halini almıştır. Burada yapılan kazı çalışmaları sonucunda şehrin kalıntıları ortaya çıkmış ve 1984 yılında Baalbek’in farkına varılarak Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Baalbek yani Güneş şehrinin tarihinden bugüne kalan Venüs, Jüpiter ve Bacchus isimli tapınakları ile Baalbek yer altı müzesi burayı ziyarete gelenleri adeta büyülüyor. Tapınaklar içerisinde sağlam kalmayı başaran tapınak Venüs iken en çok hasara uğrayan tapınak ise Jüpiter olmuştur. Bacchus ise Venüs’ten biraz daha iyi durumdadır. Tapınakların çıkışında heykellerin sergilendiği bir müze vardır. Bu müzede kalıntılarla ilgili çizimler ile motifler ile hepsinin önünde hangi dönemden kaldığına dair açıklayıcı teknik bilgiler verilmiştir. Bu görülmeye değer devasa tapınakların sütunlarının her biri gökyüzüne dokunuyormuşçasına duruyor. Yapıldığı dönemde, olmayan teknolojiyle bu taşların buraya nasıl dikildiğini anlamak gerçekten çok zor, ancak buraya adımınızı attığınız andan itibaren başka bir dünyanın kapılarının size açıldığını hissediyorsunuz.

En İyi Zaman

Baalbek’te açık havada gezimizi gerçekleştireceğimizden, burada karşılaşacağımız hava durumu da oldukça önemli. Baalbek’te, bulunduğu bölge itibariyle, sıcak ve ılıman bir iklim hakim. En çok yağış kış aylarında düşüyor. Yıllık ortalama sıcaklığı 14,9 olan bu bölgede, en kurak geçen ay Temmuz ayı, Ocak ayı ise en çok yağış aldığı dönem. Yani bu durumda Ocak ayında gezi planı biraz sizi zorlayabileceğinden, bahar ve yaz aylarında gezi planı yapabilirsiniz. Bu arada Haziran ayında Çiçek Festivali, 10-20 Eylül tarihlerinde Şarap Festivali bir de Corpus Christ Festivali de ilginizi çekebilir. Hangi mevsimde olursa olsun bu antik şehrin çekimine kapılıp gitmemek elde değil.

Ulaşım

Lübnan’ın başkenti Beyrut. Balbek’in başkente 85 km uzaklıkta olduğunu belirtmiştik. Bekaa Vadisi, Lübnan Dağları ile Antik Lübnan Dağları arasında, Suriye ülkesinin sınırında, genişliği 20 kilometre, uzunluğu ise 200 kilometre olan bir vadi. Beyrut’tan Baalbek’e taksi ile gidilebiliyor, bunun için pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü taksilerde taksimetre yok. Beyrut’tan Bekaa’ya taksi ile 100 dolara gidiliyor, yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor, ancak Bekaa’ya dolmuşla da gidebiliyor, dolmuş yolculuğu ise 3–3.5 saat sürüyor. Burası Suriye’nin kontrolünde, Suriye askerleri her yerde nöbet tutuyor, her an yolda çevirip kimlik kontrolü yapıyorlar. Yolda giderken Suriyeli mülteci kamplarını, Filistinlilerin kamplarını göreceksiniz. Her ne kadar burada Hizbullah’ın etkisi varsa da, korkulacak bir şey olmadığını, buraların güvenli olduğunu, hatta burada yaşayan yerli halkın hemen her köşede Hizbullah tişörtlerinden ve poşularından sizlere satmaya çalıştığını göreceksiniz.

Alışveriş

Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşadığı bu ülkede hem Dolar hem de Lübnan Lirası geçiyor. Alış veriş yapmak isterseniz, Lübnan ve Beyrut en ideal olanıdır. Kendimize anı, dostlarımıza hediye için alabileceğimiz halılar, kilimler, nargileler, sedefli tavla, el yapımı takılar, Lübnan şarabı, Lübnan rakısı daha birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Baalbek’in içerisinde ise tapınakların önünde kurulu tezgâhlarda magnet ve kartpostal, çakmak, el yapımı yüzük ve takı tarzı küçük hediyeler satılır. Burada el yapımı şaraplardan da alabilirsiniz. Günlük çeşitli taze meyve ve sebzeleri oldukça uygun fiyatta satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Baalbek’in geniş ve sentez bir mutfak kültürü var. Damak tadı bakımından bizim kültürümüze yakın, bu yüzden aç kalmayacağınıza garanti verebiliriz. Buradaki restoranlar çay bahçesi havasında. Burada oturup bir yandan yemeğinizi yiyebilir, nargilenizi içebilirsiniz. Yemeklerde genellikle, bulgur, pirinç, patlıcan, kuru fasulye, nohut, yoğurt, limon, tahin, samneh (tere yağ) ve zeytinyağı; baharatlar ve otlardan ise tarçın, karabiber, karanfil, kimyon, yenibahar, kuru nane ve maydanozu çok kullanıyorlar. Yoğurttan yapılan peynir köfteleri yani labneh makbus, bol maydanoz ve bulgurla yapılan Tabouleh ve genelde sebzeli ve etli olarak hazırlanan meşhur börekleri gerçekten leziz. Bunların en ünlüsü Lahm biajeen’dir, yanında limonata veya ayranla servis edilir. Zahterleri ve içli köfteleri de bir başka lezzetlidir. Meze çeşidi çoktur. Mezeler de günlük olarak taze yapılır.

Konaklama

Baalbek’e ister yalnız, ister ailenizle, ister arkadaşlarınızla gelmiş olun, konaklamak için ihtiyacınız olan bütün seçenekler mevcut. Konaklayabileceğiniz beş yıldızlı, dört yıldızlı, üç yıldızlı oteller olduğu gibi küçük butik oteller ve kiralık evler de var. Otellerin gecelik ücretleri 180 ila 1000 TL arasında değişmekle birlikte tercih tamamen size kalıyor. Hayran kalacağınız bu muhteşem şehri gün boyu gezdikten sonra iyi bir dinlenmeyi hak etmiş olacaksınız. Rahatlamanız, dinlenmeniz ve enerjinizi ertesi gün için toplamanız gerekecek. Baalbek’e talep yoğun olduğundan otel rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cafe Blanc, Cafe Turc, kırmızı ve beyaz şarap çeşitleri ile Arak en popüler içecekleri, bir başka anlatımla alkollü içki içmek yasak değil serbest. Baalbek’te gece hayatı yoktur diyebiliriz. Burada yaşam süren halkın yemek yediği, çay içtiği, nargile keyfi yaptıkları nehir kenarında çay bahçeleri vardır, akşamları zamanınızı arkadaşlarınızla birlikte nehir kenarında nargile içerek geçirebilirsiniz Buranın halkı ise akşamları arabalarında müzik açıp caddelerde arabalarıyla dolaşırlar. Trafiğin düzenli olmaması, yolların kalabalık olması, sürücülerin trafik kurallarına çok uymamasından dolayı burada yolda yürürken dikkatli olmak gerekiyor ki bir kaza yaşanmasın.

Baalbek gezisi mi planlıyorsun?

Baalbek hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Baalbek gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Baalbek gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.