Çok eski dönemlerde İslamiyet’e de başkentlik yapmış olan Bağdat, konum olarak Orta Doğu'da, Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır.

Çok eski dönemlerde İslamiyete de başkentlik yapmış olan Bağdat, konum olarak Orta Doğu’da, Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Kültürel zenginliği ve tarihi kökleriyle her daim önemli bir kent olan bu şehir, Amerika işgalinden sonra da ayakta kalmayı başarmıştır. Yaralarını hızla sarmaya devam eden kent, tarihi ve yaşadıklarıyla birçok kişide merak uyandırıyor. Irak’ın başkenti Bağdat, tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleri ile meraklılarına keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Bağdat şehri ülkenin tam orta noktası denilebilecek bir konuma sahiptir. Şehir için adeta Dicle nehrinin iki yakasına kurulmuş tabirini kullanabiliriz.  Kentte görülmesi gereken ilk yer, Abbasi döneminden günümüze kadar kalan tek yapı olan Abbasi Sarayı’dır. Şehrin altın çağını yaşadığı dönemde yapılan bu yapı, günümüzde de büyüleyici mimarisi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam etmekte. Su Sarayı’da olarak bilinen Al-Faw Sarayı görülmesi gereken diğer önemli mekanlardan bir diğeri. Mezapotamya Bölgesinde ki yaşanmışlıkları muhafaza eden ve uygarlığa ait çok önemli eserleri bulunduran Irak Ulusal Müzesi’de kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Kazimeyn Cami, Umm Al-Qura Cami, Şehitler Anıtı ve Bağdat Hayvanat Bahçesi kentin görülmeye değer diğer incileri arasında. Ayrıca, fazla zamanı olanların kentin 90 km dışında bulunan Babil Antik Kentini de ziyaret etmelerini şiddetle öneririz. Şehrin genel güvenlik sorunu nedeni ile gezi planınızı havanın aydınlık olduğu saatlerde yapmanızda fayda var.

En İyi Zaman

Çöl ikliminin hakim olduğu kentte, yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçmektedir. Yağmurun çok nadir olarak görüldüğü bu dönem, tatil için pek uygun sayılmaz. Tatil planlarının daha çok sonbahar ve kış aylarına yönelik yapılması, rahat ve konforlu bir zaman geçirebilmeniz açısından önemli. Bu dönemde yağmurun da etkisi ile yumuşayan hava, dışarıda geçirilen zamanı daha kaliteli kılmakta. Çöl iklimine sahip ve görmek isteyeceğiniz birçok tarihi ve kültürel yerlerin dışarıda olduğu bir şehre gideceksiniz. Bu sebeple kendinizi güneş ışığından koruyarak yaz aylarında gitmeyi planlayabilirsiniz, fakat güneş ışığını çok fazla sevmeyenler için yine sonbahar ve kış ayları Bağdat’ı ziyaret etmek için oldukça uygun bir dönem olmaktadır. Çöl iklimine sahip bir dünya olarak, çok fazla yağmur göremezsiniz. Yağmur çok nadir yağmaktadır ve yağdığında ise biraz daha sıcak hava hissini hafifletmektedir.

Ulaşım

Türkiye’den direkt uçuş ile Bağdat’a rahatça seyahat edebilirsiniz. Şehrin 16 km dışında yer alan Bağdat Uluslararası Havalananına inen yolcular, farklı ulaşım alternatifleri ile terminalden şehir merkezine rahatlıkla gidebilirler. Taksi ve araç kiralama hizmeti terminal çıkışında bulunmaktadır. Kentte toplu taşıma fazla gelişmemiştir. En yaygın kullanılan ulaşım seçeneği taksidir. Gidilecek mesafeye göre ücret uygulaması yapan taksiler ile şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşmak mümkün. Ayrıca taksiler, dolmuş-taksi olarak da kullanılabilmektedir.

Alışveriş

Uzun yıllar süregelen savaş sebebi ile ülke genelinde ticari ve turistlik anlamda herhangi bir gelişme sağlanamamıştır. Bu durum başkent Bağdat’ta da gözlemlenmekte. Fakat bölgeye özgü ürünleri, kent merkezinde kurulan pazarlarda bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin özellikle ilgi gösterdikleri birkaç ürün arasında çay, kahve, baharat ve çeşitli el işi ürünler yer almakta. Bağdat’ta yapacağınız alışveriş aslında kültürel ve tarihi olmaktadır, çünkü burada çok fazla bölgeye ait gıda ürünleri ve giysiler bulabilmektesiniz. Evinize dönmeden önce Bağdat’tan hediye olarak alabileceğiniz ürünler arasında çay, kahve ve baharat olabilmektedir. Bunların yanı sıra yine yöresel kıyafetlerini de alabilirsiniz. Bağdat tarih açısından çok önemli ve özel bir yerdir. Burada alışverişinizi yaparken tarihi mekanların kullanıldığı yerlerden birçok yöresel ürünler bulabileceksiniz.

Yeme İçme

Bağdat mutfağında Arap kökenli yemeklerin esintisini bulmak mümkün. Bölgeye özgü yemekler arasında yer alan tepsi baytinijan, zeytinli fasulye, Kerkük lokması, biryani pilavı ve sazan balığı ile yapılan mesguf ziyaretçiler tarafından talep gören yemekler arasında. Zengin lezzet anlayışına sahip bir mutfak olan Irak mutfağında kuzu eti, bulgur, pilav ve çeşit çeşit baharat hakimdir. Yakın sayılabilecek mutfaklarımız, bildiğimiz ve sevdiğimiz birçok tatla karşılaşmamıza sebep olmakta. Kebap, lahmacun ve hamurlu tatlılar bunlardan sadece birkaçı. Güvenli bölgede bulunan birçok restoran ve kafede, damak zevkinize uygun bir yemek bulmanız mümkün. SajAl-Reef, Alfaqma, Samad, Mazaya ve Al-Areesha gidilebilecek restoranlardan birkaçı.

Konaklama

Güvenlik sebebi ile şehri ziyaret edeceklerin kent merkezinde bir oteli tercih etmeleri güvenlikleri açısından daha iyi olur. Green Zone bölgesi, kentteki uluslararası güvenli alan olarak tek yer. Aynı zamanda şehir merkezi olan bu bölgede, konaklama imkanı sunan birçok otel ve pansiyon bulmak mümkün. Inter Hotel, Al Mansour Hotel, Rimal Hotel, Al Marwa, Al Yusur Hotel ve Shanashel Palaca Hotel tercih edilebilecek birkaç alternatif.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ülkede alkol satışı yasak ve gece eğlencelerine yönelik herhangi bir mekan bulunmamaktadır. Güvenlik sebebi ile kentte gece hayatı yoktur. Şehre gelen tatilciler, akşam saatlerini genelde otellerinde geçirmektedir.

Bağdat gezisi mi planlıyorsun?

Bağdat hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bağdat gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bağdat gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.