Bali hemen hemen hiç değişmeyen sıcaklığı ile sizleri özellikle balayı gibi özel anlarınız için misafir eden bir adadır.

Bali hemen hemen hiç değişmeyen sıcaklığı ile sizleri özellikle balayı gibi özel anlarınız için misafir eden bir ada aslında. En önemli kenti ve baş şehri ise Denpasar ve Bali’de Endonezya dili konuşulmakta ve bunun yanı sıra İngilizce konuşan sayısı oldukça fazla. Bu bile Bali’ye gitmeniz için artı bir neden. Benzer tüm ülkeler ve adalar gibi tropikal iklimin etkisi altındadır ancak yıl boyu ne olursa olsun sabit sıcaklıkta bir ülkedir. Sıcaklığın 27-32 derece arasında değiştiği görülen Bali’de kendinizi hep rahat hissedeceğiniz bir hava hakim. İnce kıyafetleriniz ile dolaşabilir ve istediğiniz zaman herhangi bir plajından denize girebilirsiniz. Bali ve benzeri destinasyonlarda özellikle içme suyu vb. konusunda dikkatli olmanız gerekir. Tedbirli olmanızda ve kapalı ambalaj sulardan içmenizde fayda var. Her yönü ile bizden çok farklı bir çoğrafya ve sosyo kültürel ortam var. Bali’de gezilecek yerler, turizmden oldukça nasibini aldığı için bu konuda çalışanlar eğitimli ve bilgili kişiler bu nedenle özellikle otellerde herhangi bir problem olduğunda yardımcı olunacaktır. Yine bu gibi yerler için Bali masajı olayı oldukça ustalıkla icra edilen bir meslek. Uygun bir zaman ayırıp mutlaka deneyin. Tamamen egzotik ve o güne dek yaşamadığınız bir tatil tecrübesi için Bali size her türlü fırsatı sunuyor.

En İyi Zaman

Bali tropikal iklimin en net yaşandığı bölgelerden biridir. İklimin etkileri özellikle nem olarak yansıyor. Kesinlikle sıcaklık değişimi gibi bir olayın yaşanmadığı Bali’de hava kuru ve nemli olarak mevsimleri ikiye ayırmanız mümkün. Bu dönemler ilginç bir şekilde Kasım-Nisan ve Mayıs-Ekim olarak ayrılır. Tatil için ideal olanı Mayıs ve Ekim ayları arasında kalan dönem olacaktır. Diğer dönemde yağmurlara yani Muson Yağmurları ile karşılaşabilirsiniz. Yine de bu dönem için plan yapmanızda sakınca yok yağmurlar o kadar uzun sürmüyor.

Ulaşım

Bali ulaşım veya Denpasar ulaşımı için Jakarta üzerinden bir uçak seyahati yapmanız gerekiyor ki yaklaşık 4 saat sürüyor. Bu yolculuğun ardından otelinize gitmek için alternatifiniz taksiler. Aslında şehir içinde yani oteliniz ile gitmeniz gereken yerler arasında taksi ucuz bir alternatif. Yerli halk motor kullansa da siz taksiyi tercih ediniz. Hatta en mantıklı seçim bir plan yaparak otelinizden şoförlü bir araç istemek olacaktır. Bu sayede istediğiniz yeri makul fiyata hem çoğunlukla İngilizce bilen şoförlerle gezip görmüş olacaksınız.

Alışveriş

Alışveriş için ilk aklınızda kalması gereken şey pazarlık. Bali’de alışveriş esnasında pazarlık yaparak istediğiniz bir şeyi gayet uygun fiyata alabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ya da süpermarket gibi yerler saat dokuzda açılıyor. Bu yerler için mesai bitiminin saat 22:00 olduğunu unutmayınız. Bali’ye gelip sörf yapmadan olmaz. Bunun için kumsallarda size gerekli malzemeleri kiralayanları bulabilirsiniz. Yiyeceklerden açıkta satılanlara ve bilmediklerinize dikkat ediniz. Para birimi olarak Endonezya Rupisi kullanılmaktadır. Sizin için en önemli alışveriş alanı The Badung Market olacaktır.

Yeme İçme

Bali mutfağı için deniz mahsullerinin tümü ve baharatların tamamı var diyebiliriz. Bunlarla aranız iyiyse mesele yok demektir. Halkın Hindu olması nedeniyle özellikle domuz eti yoğun kullanılıyor. Bali hemen her turistik benzer bölge gibi aynı zaman diliminde iki farklı manzarayı sosyal açıdan barındıran bir yer. Turistler ve zenginler restoranlarda yemek yerken yerli halk daha yerel lezzetleri yedikleri Warung adı verilen yerlerde takılıyor. Bali mutfağından bir örnek Rijsttafel haşlanmış pirinç, baharatlı sebzeler bulunan tabağa herhangi bir deniz mahsulü ilavesi ile servis ediliyor.

Konaklama

Bali konaklama yerleri genellikle kumsallara uzak. Ayrıca kumsalların çoğu anladığımız manada plaj değil. Bunun nedeni gel git olayları ve denizin dinginliğinin olmaması. Diğer bir durum deniz derken okyanustan bahsediliyor olması ve içinde yaşayan canlılar. Bu nedenle kumsal veya plaj tercihinize göre gideceğiniz oteli ayarlamanız mantıklı olacaktır. Otellere havaalanından taksiyle ve yine otellerden gezilere taksiyle gidebileceğinizi ve bunun çok masraflı olmayacağını da göz önüne alıp bir seçim yapabilirsiniz. Hotel Warta Dua, Hilton, Santosa City ve Banyumas Villa gibi alternatifleri yine ekonomi kriteriyle değerlendirebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bali enfes kumsalları sörf için, ayrıca özel plajları ile de gece de canlı olacaktır. Böyle bir arayışınız var ise, özellikle Kuta ve Sanur bölgeleri tam aradığınız cinsten mekanları fazlasıyla barındırmaktadır. Her ikisi de plajlara sahip olan bölgelerden Sanur, biraz daha yeşil alan fazlalığı ile dikkat çekse de Bali gece hayatı cıvıl cıvıl mekanlarıyla yaşanmaktadır. Daha fazla hareket istiyorsanız Kuta, biraz daha sakin mekanlar istiyorsanız Sanur tercih edilmelidir. Bu iki bölgede gündüz gece fark etmeksizin ayrı güzellikte vakit geçirmek için rotanızı Bali’ye çevirmelisiniz.

Bali gezisi mi planlıyorsun?

Bali hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bali gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bali gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.