19 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 1 ay süren Balkanlar gezimi tamamladım. Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya şehir gezi rehberleri, gezilecek yerler, Balkanlarda şehirler arası ulaşım ve sınır geçişleri, yeme-içme, eğlence ve daha fazla bilgiyi detaylı olarak yazdım ve içeriklerin tamamını bu sitede sizlerin paylaşımına sundum.

Yazdığım içeriklere ek olarak, Balkanlar gezisi hakkında tüm merak ettiklerinizi site içerisinde ilgili yazılara yorum bırakarak sorabilirsiniz. Yorumlarda yazdığınız soruları dikkate alarak yeni içerikler hazırlayabilir veya yorumlarınızı detaylıca yanıtlayabilirim.

Bu yazımda, Balkanlar gezisi kapsamında rota oluşturma, ulaşım, bütçe ve konaklama hakkında bilgiler veriyorum.

Balkanlar Gezisi Hazırlıkları

Son birkaç senedir sürekli Ortadoğu ve Orta Asya planları yaptığım için her defasında hep niyet ettiğim Balkan coğrafyasına gitmek nasip olmamıştı. Aslında 2018 yaz aylarını Orta Asya (Kazakistan, Kırgızistan…) ülkelerinde geçirmeyi planlıyordum ve tabi ki harıl harıl bilgisayar başında ucuz uçak bileti bakıyordum. Ancak, malumunuz Euro ve Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki aşırı değerlenmesi ve dolayısıyla kur farkının giderek açılması ne yazık ki bu planlarımı suya düşürmüştü…

Ben de ne zamandır niyetlendiğim ancak bir türlü gidemediğim Balkanlar için bilet bakmaya başladım. Aylardan Mayıs ve fazla da vaktim yoktu. Neyse ki bütçeme uygun Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘a gidiş ve Kuzey Makedonya‘nın başkenti Üsküp‘ten dönüş olacak şekilde uçak bileti bulmuştum. E, artık beklemenin ve kararsızlığın lüzumu yoktu. Listede, benim de planladığım tarihlere uyan uçak bileti bulmuştum. Tabi buldum bulmasına ancak Balkan ülkelerine dair ne bir hazırlık ne de bir planlama yapmıştım. Seyahat planlama ve hazırlık süresi için toplamda 15 günlük kısa bir zamanım vardı. Su akar, yolunu bulur diyerek biletleri almış ve o hep ertelemek durumunda kaldığım Balkanlar seyahatim için ilk adımı atmıştım. Gidiş-dönüş uçak bilet fiyatlarını merak ediyorsunuz. Söyleyeyim…

Türkiye‘nin diğer havayollarına göre nispeten daha ucuz uçak bileti satan havayollarından 18 Haziran Belgrad (gidiş) 300 TL ve 19 Temmuz Üsküp (dönüş) 350 TL’a biletleri satın aldım. (2023 Güncelleme: Hey gidi günler, 300 Liraya uçak bileti almışım. 1 Dolar şimdilerde 20 TL, en ucuz uçak bileti ise 750 TL)

Balkanlar Gezi Rotası

Neyse… Artık biletleri satın almış ve gidiş ve dönüş şehirlerine göre rota çıkarmalıyım. 1 ay sürecek olan Balkanlar gezisi rotamı ise şu şekilde belirledim;

SIRBİSTAN: Belgrad, Novi Sad

BOSNA HERSEK: Saraybosna, Mostar

KARADAĞ: Kotor, Budva, Podgorica

ARNAVUTLUK: İşkodra, Tiran

KUZEY MAKEDONYA: Ohri, Üsküp (Kosova’ya transit geçiş)

KOSOVA: Priştine, Prizren

KUZEY MAKEDONYA: Üsküp

Balkanlar Rotası

Rota hazır… Daha sonra ise gideceğim şehirlere yönelik gezilecek yerler, şehir içi ulaşım, yeme-içme, düşük bütçeli ve paylaşımlı odaları olan hosteller, eğlence hayatı, sınır geçişleri ve daha fazlası hakkında sıkı bir araştırmaya giriştim. Süre kısıtlıydı, iyi bir planlama yapmalıydım. Tabi, siz her ne kadar kusursuz bir planlama yapsanız da, yoldayken bu plandan ister istemez bozulabiliyor.

Gezilecek yerler ve diğer ihtiyaç duyduğum bilgileri daha önce Balkanlara gitmiş ve döndükten sonra da blogunda yazmış kişilerin içeriklerini tarayarak toparladım.

Balkanlarda 6 ülke vizesiz olduğu için kafam bu aşamada rahat. Vize için ne bir ton evrak, ne de karşı tarafa bir güven vermek için atılacak kırk takla var. Biletinizi alın, hazırlığınızı yapın ve yola çıkın. (Güncelleme: Balkanlarda, sınır geçişlerinde Türk pasaport sahibi kişilere zorluk çıkarıldığına dair pek çok geri bildirim aldım. Sosyal medya gruplarında bu yönde paylaşımlar yapıldığını gördüm.)

Balkanlar Gezisi İçin Sırt Çantası Hazırlığı

İlk seyahatimi hatırlıyorum da ne çok gereksiz eşya almışım yanıma. Bir kere bile giymediğim pantolonu mu dersiniz, hiç giymediğim tişörtü mü? İnsan yola çıktıkça neyin gerekli, neyin gereksiz olduğunu daha iyi anlıyor. Benden size bir tavsiye, sırt çantanızı hazırlarken sürekli kendinizle konuşun ve kendinize şu soruyu sorun…

Bu eşya gerçekten yolda bana lazım olacak mı? Götürmezsem ne olur, götürürsem ne fayda sağlar. İnanın her çanta hazırlama sürecinde kendime bu ve benzeri soruları sorarım. Bu şekilde her yeni seyahatte fazlasıyla tecrübe kazandığımı düşünüyorum. Nitekim, aşağıda fotoğrafta da göreceğiniz üzere 1 ay sürecek Balkanlar gezime orta boy bir sırt çantası ve halıya serdiğim elbise ve eşyalar ile çıktım.

Balkanlar Gezi Hazırlığı

Fotoğrafta da göreceğiniz üzere; 2 pantolon, serin Balkan gecelerinde üşümemek için 1 uzun kollu gömlek, 5 tişört, 5 boxer, 2 şort (biri gece yatarken, diğeri Ohri, Kotor ve Budva gibi yerlerde yüzmek için), 1 duş/plaj havlusu, parmak arası terlik, 5 babet çorap, güneş kremi (yüz ve vücut için), 3 adet mini seyahat şampuanı (Gratis’te var), roll-on, diş fırçası ve macunu, 11.000 MAH power-bank, 2 TB hard disk, gezi notlarımı yazabilmem için 11″ laptop, yalnız yola çıktığım için öz çekim (selfie) çubuğu, pasaport, parlak fikirlerimi not alabilmek için günlük hayatta da mutlaka yanımda taşıdığım kalem ve not defteri (söz uçar, yazı kalır), Sony A6000 fotoğraf makinesi ve 55-210 lens ve 1 adet kitap.

Ve tabi ki, tüm bu malzemeleri taşıyacak olan Qechua 30 lt’lik sırt çantası. Fotoğrafta küçük, siyah bir sırt çantası görüyorsunuz. O ise büyük çantadan kurtulup, günlük şehir içi gezintilerimi yapmak için yanıma aldığım kullanışlı bir günlük çanta.

Gün içerisinde şehir içi gezintilerinizde bu tip 10 lt’lik çantalar kendinize alın. Gezerken çantaya fotoğraf makinenizi, suyunuzu, elma veya muzunuzu, laptop ve şarj cihazlarınızı koyarak kolayca gezebilirsiniz. Büyük çantayı zaten biliyorsunuz hostele bırakıyoruz.

745€ ile yola çıktım…

 • İstanbul (Sabiha Gökçen Havaalanı) > Belgrad (Nikola Tesla Havaalanı) Gidiş Bileti 300₺
 • Üsküp (Üsküp Uluslararası Havaalanı) > İstanbul (Sabiha Gökçen Havalanı) Dönüş Bileti 350₺
 • Hostellerde kaldım. Booking üzerinden en ucuz hostelleri filtreledim. 4-7€ arasında değişen hostellere rezervasyon yaptım.(Balkanlarda kaldığım hosteller hakkında detaylı bilgileri gezi notlarımdan okuyabilirsiniz)
 • Balkanlarda şehirler arası ulaşım için 8-15€ arasında değişen otobüs bilet ücreti.
 • Günlük yeme-içme harcamam 4-5€ geçmedi.
 • Gezdiğim 14 şehirden, 1€’luk 14 magnet aldım.

260€ ile İstanbul’a döndüm.

Detaylı tüm harcama kalemlerimi Balkanlar gezimin diğer bölümlerinde sizlerle paylaştım.

Nihayetinde Balkanlar gezi hazırlıklarım bundan ibaretti. Balkanlar biliyorsunuz ki vizesiz. Üstelik ekonomik bir destinasyon. Euro şu sıralar yine 5₺ üzerinde seyrediyor (2018).

Balkan ülkelerinde sınır geçişleri öyle gözünüzde büyütülecek bir şey değil. Sınıra geldiğinizde otobüsten inmiyorsunuz. İlgili iki ülke polisi otobüse biniyor ve sırayla herkesin pasaportlarını toplayıp götürüyor. Çıkış ve yeni ülkeye giriş kaşeleri pasaportunuza vurulduktan sonra otobüs şoförü pasaportlarınızı getirip sırasıyla size dağıtıyor.

Ancak sınır geçişlerinde bazı dikkat etmeniz konular var. Onları da Balkanlar gezi yazılarımın diğer bölümlerinde sizlerle paylaşıyorum arkadaşlar.

1 ay, 6 ülke ve 14 şehir. 1.564 km yolculuk. 5703 fotoğraf ve 92 video kaydı. 37 ayrı ülkeden 60 harika insan. Her seyahat beni öylesine geliştiriyor ve iyileştiriyor ki. Hostellerde kurduğum yeni dostluklar, yepyeni kültürler, insan hikayeleri, yeni yerler ve daha fazlası istesek de, istemesek de bizleri dokuyor, hayata bakış açımıza olumlu yönde katkı sunuyor, insanlara olan yaklaşımlarımızda bizleri daha hoşgörülü kılıyor.

Balkanlar gezisi hakkında başka sorularınız olabilir. Tüm merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

43 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Seda Hanım,

   Öncelikle Kasım ayı Balkanlar için soğuk geçmektedir. 6 gün ise Kosova’dan başlayıp Belgrad’a süren bir gezi için ne yazık ki yeterli bir süre değildir. Bu süreyi en azından 10 güne çıkarırsanız gezinizden maksimum keyif alabilirsiniz.

 1. Merhabalar,

  Deneyiminizi bizimle paylaştığınız için özellikle çok teşekkür ederim. 8 Ağustos İstanbul-Saraybosna uçak bileti almış bulunmaktayım. İzleyeceğim rotayı şu şekilde planladım: Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Podgoritsa, Tiran, İşkodra, Ohri, Üsküp, Belgrad, Prizren ve Priştine. Üsküp’ten Belgrad’a ve Saraybosna’dan Mostar’a tren yoluyla geçmeyi düşünüyorum. 29 Ağustos tarihinde de Priştine-İstanbul seferiyle ülkemize geri dönüş yapacağım. 1.100 Euro kadar bir bütçem var. Ulaşım ve konaklama dahil ortalama 21 gün için bütçem yeterli olur mu? Rotam hakkında ve genel olarak seyahat planım hakkında tavsiyelerinizi almak isterim.

  Çok teşekkür eder, keyifli günler dilerim.

  • Merhaba Selahattin Bey,

   Rota yanlış. Podgoritsa’dan Tiran’a, Tiran’dan gerisin geriye İşkodra’ya neden dönesiniz ki? Anladığım kadarıyla ilk varış yeriniz Saraybosna? Eğer öyleyse bu rotayı izleyebilirsiniz; Saraybosna > Mostar > Podgoritsa > Kotor > Budva > İşkodra > Tiran > Ohri > Üsküp > Belgrad > Priştine > Prizren > Priştine

   Sırbistan’dan Kosova’ya geçiş problemli olabilir. Zira Sırplar Kosova’yı ülke olarak tanımıyor. Belgrad çok ters bir yerde kalıyor. Ya Saraybosna’dan Belgrad’a geçip burayı gezdikten sonra tekrar Saraybosna’ya gelip yukarıdaki rotayı izleyebilirsiniz ya da Üsküp’ten Belgrad’a geçip daha sonra aynı yolu geri dönüp Üsküp’ten Kosova’ya geçebilirsiniz.

   1.100 Euro bu seyahat için (21 gün) fazla. Siz otelde mi kalacaksınız? Hosteller ucuz, temiz ve güvenilirdir. Ulaşım Balkanlarda pahalı değildir. Yeme içme ve alışveriş için de çok astronomik rakamlar ödemezsiniz. Ziraat Bankası veya TEB gibi komisyonu az olan banka kartına sahipseniz bir miktar paranızı banka kartınızda tutabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda Balkanlarda her yerde az komisyonla bu banka kartlarını kullanabilirsiniz.

   Daha fazla sorunuz olursa yazmaktan çekinmeyin. Şimdiden keyifli bir gezi dilerim.

   Sağlıkla kalın.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Biz eşimle birlikte 2020 Ekim ayında 7-9 günlük bir Balkan turu planlıyoruz. Daha önce yurt dışı deneyimimiz olmadı. Aklımıza takılan soru işaretlerini giderirseniz çok seviniriz.

  1. Henüz biletlerimizi almadık, yakında alacağız. Saraybosna, Belgrad, Mostar, Kotor, Ohri ve Üsküp’ü beğendik fakat bazıları ters yöndeler. Nasıl bir rota belirlemeyiz, hangi ülke veya şehirleri gezebiliriz? Şehir ekleyebilir veya çıkartabiliriz. Bu konuda çok ama çok kararsızız. Sizin önerinizi çok dikkate alacağız.

  2. İlk kez ülke dışına çıktığımız için pasaportları yeni çıkaracağız. Biletlerimizi sizin de önereceğiniz rota üzerinden almayı düşünüyoruz. Okuduğumuz kadarıyla (Belgrad-Belgrad), (Üsküp-Üsküp) vs. tarzında yazılar mevcut. Bu konu hakkında ki fikrinizi merak ediyoruz. Sorun yaşar mıyız giriş ve çıkışlarda?

  3. Dil bilgimiz ortanın bir tık altı. 🙂 Ama bir şekilde anlaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bunu problem olarak görmeli miyiz? Ayrıca tesettür konusunda problem yaşayabileceğimiz bir bölge var mı?

  4. Bu bilgiler ışığında bizimle beraber rotamızı çizerseniz çok memnun oluruz.

  Şimdiden çok ama çok teşekkür ederiz. Sevgiler.

  • Merhaba Salih Bey,

   1. 7-9 günlük bir planlama süre olarak kısıtlı. Bu nedenle gidiş Üsküp, dönüş Saraybosna olacak şekilde uçak bileti alabilirsiniz. Rotanızı Üsküp – Belgrad – Novi Sad – Saraybosna – Ohri – Saraybosna olacak şekilde planlayabilirsiniz.

   2. Açıkçası geçtiğimiz yaz aylarında Arnavutluk ve Kosova havaalanlarında Türk yolcularına bazı sorular sorulmuş. Balkanlar seyahatimde Üsküp’e inmiştim. Herhangi bir sorun yaşamamıştım. Burada önemli olan dönüş biletiniz ve seyahat planınız. Havaalanı polisine turist olduğunuzu kanıtlar seyahat planı, dönüş bileti, konaklama rezervasyon çıktılarını mutlaka yanınızda bulundurun. Kendilerine geri döneceğinize dair bilgiler sunmalısınız.

   3. Dil konusunu dert etmeyin. Sıfır İngilizce ile bile gezebilirsiniz. Hayır, problem olarak görmeyin. Tesettür konusunda da hiçbir şey olmaz. Avrupa’yız diye geçinen bir coğrafya 2020 yılı olmuş kalkıp tesettüre farklı gözle bakacaklarsa kapatsınlar o ülkeyi. 🙂 Zaten ata yadigarı topraklar. Bosna Hersek’te çoğunlukla tesettürlü kadınları göreceksinizdir.

   4. Elbette. Seyahat planlamanıza, rota çizmenize yardımcı olurum. Siz Balkanlar seyahatiniz için diğer tüm düşüncelerinizi benimle paylaşın. Seyahat planınızı bir geziden beklentileriniz, konaklama, gezilecek yerler, yeme-içme gibi kriterlerinizi yazın buradan ve ona göre bir planlama yapalım.

   Rica ederim. Tüm sorularınızı yine buradan doğrudan bana yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 3. Fatih abi mailden yazmıştım. Şöyle bir rota belirledik; 5 günde, 12’sinde uçuş Sırbistan’a ve Sırbistan’da 2 gün gezeceğiz. Araç kiralamayı düşünüyoruz kolay bitsin diye. İnşallah sorun çıkmaz. Tren biletleri yaklaşık 2 kişi için 50 Euro baktığıma göre, 300 TL civarında ve 14 saate yakın sürüyormuş. Rötar yapıyormuş genelde. Biz bunun yerine ayın 14’ünde sabah saat 08:00’de Karadağ’a uçuş var Sırbistan’dan 45 dakika sürüyor ve 850 TL bence değer. O kadar yol çekmektense ayın 14’ünü Kotor ve Budva’ya ayırsak akşam üzeri Kuzey Makedonya yapsak 3 günümüz kalacak. Biraz zor olacak ama başka bir tavsiyen var mıdır abi?

  Detaylı bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Can,

   Açıkçası bu şekilde bir seyahat planı masraflı olacaktır. Araç kiralama + uçak yolculuğu. Tabii son karar sizindir. Eğer düşündüğünüz gibi bir yolculuk planlarsanız o halde Kotor’a 1 gün ayırabilirsiniz. Ancak, Kotor’dan Üsküp’e nasıl geçeceksiniz? Önce İşkodra’ya sonra Tiran’a ve buradan da Ohri üzerinden Üsküp’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Direkt Karadağ’dan Makedonya’ya otobüs bulamazsınız. Bana kalırsa Karadağ’ı eleyin. Sırbistan ve Makedonya ilk etap geziniz için bence ideal. Sonuçta Balkanlar vizesiz ve her mevsim ucuz uçak bileti bulunabiliyor.

 4. Merhabalar,

  Öncelikle paylaştığınız bilgiler ve tecrübeleriniz için çok teşekkür ederim. İlk defa yurt dışı deneyimim olacak ve bu deneyime kısa süreli ve ekonomik olması sebebi ile Balkanlardan başlamak istiyorum. Ocak ayı içerisinde bir haftalık bir deneyim düşünüyorum. Bu deneyimi ilk başta turlar ile gerçekleştirmeyi düşünüyordum fakat sizin yazınızı okuyunca bireysel olarak yapmaya karar verdim. 🙂 Aklıma ilk takılan soru telefon kullanımı, operatörlerin tarifelerini mi kullandınız yoksa oradan ayrıca bir sim kart mı satın aldınız? Ocak ayı içerisinde 1 haftalık tek kişilik bir gezi için şehir ya da şehirler, hostel, araç vs. gibi değerli önerilerinizi bekliyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Yavuz Bey,

   Balkanlar gezimde herhangi bir sim kart kullanmadım. Gün içerisinde şehirleri geziyor, fotoğraf çekiyor ve notlarımı alıyordum ardından akşamüzeri otele geçerek Wi-Fi ile İnternet ihtiyacımı karşılıyordum. 1 haftalık bir gezi için başlangıç Belgrad veya Saraybosna olarak değerlendirebilir. Kalan günlerinizi çevre şehirlere ayırarak gezebilirsiniz. Ya da Üsküp’ü de düşünebilirsiniz. Balkanlarda şehirlerarası ulaşımınızı otobüslerle sağlayabilirsiniz. Konaklamalarınızı hostellerde yaparsanız booking üzerinden 8-10 Euro bütçe aralığında merkezi yerlerde kalabilirsiniz. Balkanlar gezi notlarımı okursanız bu yazılarımda hostel önerilerinde bulundum.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 5. Merhaba Fatih Bey,

  Ocak ayında 7 gece 8 gün olacak şekilde Üsküp gidiş Saraybosna dönüş uçak bileti aldık. 4 kişi olarak kendimiz gezeceğiz. Rota olarak; Üsküp-Ohrid-Belgrad-Saraybosna ve Mostar olarak düşündük ama sizin de fikrinizi almak istedik. Kış ayı olduğu için otobüsle gezmek zor olur mu? Otobüs saatleri kış olduğu için az mı ve saatlere nereden ulaşabiliriz. Fikir verirseniz seviniriz.

  • Merhabalar,

   Gezi süresine bakacak olursak bence planladığınız rota gayet iyi. Buna Kotor ve Budva’yı da eklemek isterdim fakat yetişmez. Hızlıca gezseniz de bir şey anlamayacaksınız. Bu nedenle Üsküp-Ohri-Üsküp-Belgrad-Saraybosna-Mostar-Saraybosna şeklinde bir rota üzerinde gezebilirsiniz.

   Balkan coğrafyasının yolları hem dolambaçlı hem de yüksek rakımlardan geçiliyor. Hava kar yağışlı olursa evet otobüsle ulaşım zor olabilir. Dilerseniz tren ile seyahati de düşünebilirsiniz. Otobüs saatleri kış ayı olsa bile değişmez. Otobüs sefer saat bilgilerine Getbybus veya busticket4 web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 6. İlk olarak yurt dışına çıkacağız eşimle. Bizler 50 yaşlardayız. Kızım hediye yapmış Balkanlar’a gitmeyi ama tarih 18 Ocak-22 Ocak arası. Kış tabi ki. Varış ve dönüş Üsküp’ten olacak. Araştırırken sizi buldum. Neler önerirsiniz? Soracağım çok şeyler var kısa da olsa nasıl bir rota yapalım ve neler götürelim?

  • Merhaba Ziynet Hanım,

   Ne düşünceli bir evlada sahipsiniz. 🙂 Sizin adınıza çok sevindim… 4 günlük bir süreniz var. Bu süre çok kısıtlı. Gidiş ve dönüş sürelerinizi de hesaba katarsak net olarak 3 günlük bir gezme süreniz olacaktır. Dolayısıyla bu 3 günlük sürenin 2 gününü Üsküp’e kalan 1 günü ise Ohri’ye ayırmanızı öneririm. Özellikle Ohri’ye hayran kalacaksınız.

   Balkanlar’ın havası insanı üşütür. Ocak ayı ise muhtemelen sert ve karlı geçecektir. Yanınızda mutlaka kalın elbiseler götürmeyi ihmal etmeyin.

   Başka sorularınız olursa her zaman buradan yine bana yazabilirsiniz.

 7. Merhaba Fatih Bey,

  Yazılarınızı büyük beğeniyle okudum emeğinize sağlık. Kızımla birlikte Temmuz sonunda uçakla Belgrad’a gideceğim. Dönüş de Belgrad’dan olacak. 1 hafta sürem var. Bu süre içinde başka ülkelere de kolayca gidebilir miyiz? Nereleri tavsiye edersiniz sırayla (Prizren, Saraybosna vb.)

  • Merhaba Müge Hanım,

   Balkanlarda kolayca diğer ülkelere sınır geçişi yapabilirsiniz. 1 hafta sürede yalnızca Saraybosna ve Mostar’ı rotanıza ekleyebilirsiniz. Bu iki şehirde gayet keyif alabileceğiniz yerler. Özellikle tarih ve kültür gezileri açısından.

 8. Fatih Bey,

  Ağustos’un son iki haftası özel araçla Balkan turu yapmayı düşünüyoruz. Selanik, Ohri, Üsküp, Saraybosna ve Mostar rotasını gidiş rotamız olarak düşündük. Dönüşü sizce hangi şehirlerden geçerek yapalım? Çoluk çocuk kalabileceğimiz, ekonomik ve güvenilir olan tavsiye edebileceğiniz yerler var mı? Booking’den bulacağımız hostelleri önerir misiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Selanik üzeri gideceğiniz için anladığım kadarıyla Schengen vizeniz var? O halde Mostar’ı takip ederek sırasıyla Saraybosna, Novi Sad (vaktiniz varsa) veya Belgrad, Niş, Sofya, Filibe (Plovdiv), Edirne ve İstanbul yönünde tamamlayabilirsiniz.

   Konaklama için elbette mutlaka Booking’e bakın; merkeze yakınlığı, hostel/otel konsepti ve ucuzdan pahalıya sıralayarak, konaklama yerinin fotoğraf ve hakkında yapılan yorumlarına da bakarak rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 9. Merhaba,

  Öncelikle ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler. Biz 4 kişilik bir aileyiz ve daha önce yurt dışına çıkmadık. Turla değil de gönlümüze göre gezmek istiyoruz. Küçük kızımız 10 yaşında ve rahat hareket etmek istiyoruz. Ağustos ayının son haftası bize uyuyor ama uçak bileti de bakmadık bilet ve rota ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Saygılar.

  • Merhaba Sevgi Hanım,

   Güzel bir karar almışsınız. Turla bazı aktiviteler kısıtlı olabiliyor. Bireysel, özgürce gezmek bulunduğunuz şehri tanımanın en iyi yollarından biridir. Bana kalırsa Ağustos ayı için şimdiden bilet bakmanız iyi olacaktır. Çünkü fiyat açısından daha uyguna bilet bulabilirsiniz. Balkanlar için Ağustos son haftası Eylül sonuna kadar gezilebilir. Herhangi bir yağış olmayacaktır.

   Rota olarak Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya yapabilirsiniz.

   Rota planlama noktasında beklentilerinizi, görmek istediğiniz şehirleri belirtirseniz detaylı yardımcı olabilirim.

 10. Merhaba,

  Ağustos ayı için 15 günlük Balkanlar turu yapacağım. Saraybosna gidiş, Üsküp dönüş şeklinde kesinleştirdim. Rotamı ise şu şekilde oluşturdum: Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Prizren, Ohrid ve Üsküp. Sormak istediğim ise bu rotanın içerisine bir de Belgrad’ı eklemek istersem sizce 15 gün yeterli olur mu? Bir de hangi ülkeden geçiş yapmam (otobüsle) sizce daha mantıklı olur? Direkt iner inmez Saraybosna’dan mı yoksa Karadağ’dan mı? Ya da farklı bir tavsiyeniz var mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emre,

   Rota gayet iyi. Ancak Belgrad’a ya Saraybosna’dan gideceksin ya da Üsküp’e en az 3-4 gün önceden gelip buradan direkt Belgrad’a gideceksin (bu rota biraz uzun). Mantıklı olanı Saraybosna’dan geçmen yönünde. Belgrad’ı sabahtan akşama kadar hakkıyla gezsen 1 gün yeter. Daha sonra tekrar Saraybosna’ya gelip buradan rotanın diğer kalan kısmını aynı şekilde devam edebilirsin. Diğer şehirlere 2’şer gün, Mostar, Kotor ve Budva’ya ise 1’er gün versen Belgrad’a 4 gün kalır. Yollarda geçen sürenin toplamını 2 güne yaysak kalan 2 günde Belgrad’ı 1 günde gezer ve buradan direkt Üsküp’e geçersin. Uçağın kalkacağı gün Üsküp’te olmuş olursun. Şayet dönüşü Saraybosna’dan planlamış olsaydın buradan Belgrad’a geçmek daha zahmetsiz olacaktı. Genel olarak planladığın rota gayet iyi.

   Bunun dışında sormak istediğim başka şeyler olursa her zaman yine buradan bana yazabilirsin.

 11. Merhaba,

  Biz bu sene arabayla Yunanistan üzerinden Balkanlar’ı gezip Bulgaristan üzerinden dönmeyi düşünüyoruz. Rota sıralaması nasıl olmalı sizce? Dubrovnik’de görmek istediğimiz yerler arasında. Bir de vize alma konusunda arabayla geçeceğimiz için bilginiz var mı? Yunanistan konsolosluğundan vize alacağız. Giriş oradan olacağından dolayı ülke değiştireceğimiz için ne gibi vize uygulaması yapmak gerekiyor. Her gezgin her şeyi yazmış ama vize türü yazmıyor. Araç için gerekli belgelere ulaştım fakat vize konusunda ve rota anlamında kafamız çok karışık. Ona göre rota çizip otel ayarlaması yapacağım.

  • Merhaba Çiğdem Hanım,

   Rotayı: Selanik, Atina, Selanik, Üsküp, (Priştine, Prizren) Ohri, Tiran, İşkodra, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna, Novi Sad veya Belgrad, Niş, Sofya, Filibe ve Edirne şeklinde planlayabilirsiniz. Dubrovnik için Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Hırvatistan, AB ülkeleri içerisindedir. Siz Yunanistan konsolosluğundan yalnızca ülke için değil Schengen vizesi için başvuru yapın. Böylece Dubrovnik’i de görebilirsiniz.

 12. Merhaba,

  Kız arkadaşımla beraber 2 Temmuzda Üsküp’e ineceğiz sonra Sırbistan’a gideceğiz hedefimiz bu. Fakat Saraybosna ve Mostar’ı da görmek istiyoruz ama maddi olarak pahalı olacağını düşünüyoruz çünkü dönüş biletimizde 9 Temmuz Üsküp’ten tekrar oraya dönmemiz gerekiyor. 1 haftalık gezi rotası çizerseniz bize neler önerirsiniz? Malum kur çok yüksek biz kişi başı 2.500 TL ayarlayabildik. Tek avantajımız uçak biletlerini önceden almak oldu. Cevaplarsanız seviniriz, ilk gezimiz olacak ve heyecanlıyız.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Serkan,

   Açıkçası 2.500 TL ile 2 haftalık gezi bile yapabilirdiniz. Siz zamanı az tutmuşsunuz. Keşke dönüş biletini almasaydınız. Ancak bu şekilde benim önerim size: Üsküp-Belgrad-Novi Sad-Üsküp olacaktır. Dönüşü en azından Belgrad almış olsaydınız o zaman Saraybosna’yı da görebilirdiniz. Şimdi Saraybosna’ya gitseniz bir daha gerisin geriye Üsküp’e döneceksiniz ki çok ters oluyor ve bu defa da zamanınız çok az.

   Başka sorularınız olursa yazın. Yola çıkmanıza henüz varken size yardımcı olayım.

   • Kurdan dolayı ne yapacağımızı bilemedik uçağı çok ucuza bulunca da heyecanla aldık gidiş dönüş. 🙂 Ohri’ye de gidelim diyoruz günübirlik ya da 1 gün. Tavsiyelerin için çok teşekkür ederiz. Ağırlık Sırbistan gibi görünüyor. 🙂

    • Sen de haklısın… Zaten Dolar son birkaç gündür yine artışta. Seçim sonrası ise ne olur bilinmez. Gidiş-dönüş Üsküp olunca faza uzaklaşmadan ağırlık Sırbistan olacak evet. 🙂 Ohri’ye Sırbistan dönüşü gidebilirsiniz. 1-2 gün önceden gelirsiniz ve günübirlik yerine 1 gün Ohri’de konaklamalı kalabilirsiniz. Ohri güzeldir.

 13. Merhabalar,

  Yazınız gerçekten çok güzel düşünülerek her ayrıntısına kadar yazılmış çok beğendim. Biz de bu sene Temmuz ayında Balkanlar turu düşünüyoruz fakat Belgrad ve Bosna’ya daha öncesinde gittiğimiz için oraları es geçeceğiz. Aslında benim amacım direkt Karadağ fakat uçak biletleri çok pahalı olduğundan orayı da plana katarak Balkanlar turu düşündüm. Sizce nereden başlayıp nerede bitirmeliyim? Hangisi daha rahat olur bizim için?

  Konu hakkında fikirlerinizi dinlemek isterim.

  • Merhaba Merve Hanım,

   Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Türkiye’den Karadağ’a uçak seferleri çok sık olmamakla birlikte biletleri de pahalıdır. Bu durumda en uygun iniş yeri Üsküp. Üsküp’ten başlayarak Ohri, Tiran, İşkodra, Budva ve Kotor yapabilir buradan da Saraybosna’ya geçerek dönüş yapabilirsiniz.

 14. Biz Ağustos ayının ilk haftası bir haftalık Balkan gezisi planlıyoruz. Yazdığınız yerler bizim de rotamız ama bir hafta ne kadarına yeterli olacaktır. Fikir paylaşır mısınız?

  • Merhaba Songül Hanım,

   Siz hangi şehirleri görmeyi planlıyorsunuz? Bu şehirleri yazarsanız üzerine fikirlerimi paylaşabilirim. Ancak, Balkanlar’da mutlaka ziyaret edilmesini düşündüğüm şehirler arasında Belgrad, Novi Sad, Saraybosna, Mostar, Kotor, Ohri ve Üsküp yer almakta. Siz planladığınız rotayı yazın ve sonra üzerine konuşalım.

 15. Merhabalar,

  Öncelikle hazırladığınız bu içerikler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Ben çanta seçiminde kararsız kaldım. Bu ayın 31’inde 14 günlüğüne gideceğim. Decathlon’dan 30 lt’lik yeterli olur mu yoksa 40 lt mi almalıyım. İlk deneyimim olacak o yüzden bilemedim. Kabaca götürmeyi düşündüğüm eşyalar: 3 adet kazak/sweatshirt, 1 pantolon, 1 terlik, 5 iç çamaşırı, 3 t-shirt, 6 çorap, havlu orta boy, power bank, tıraş makinası/şarj aleti, el kremi, diş macunu/fırçası ve ıslak mendil. 8 kg bagaj hakkım var.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Rica ederim. Umarım yazılarım faydalı olabiliyordur. Açıkçası 30 gün süren Balkanlar gezimde ben 30 lt’lik çanta ile yola çıkmıştım. Ancak yıllardır gezdiğim için biraz tecrübe sahibi olmam nedeniyle bu boyutta bir çanta ile çıktım ve gayet de yeterli oldu. Fakat sizin ilk deneyiminiz. Çantaya ekstra şeyler koymak isteyebilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz eşyaları götürecekseniz 30 litrelik çanta yeterli olacaktır. Eşyalarınızı rulo şeklinde sararak çantanızı yerleştirirseniz üst tarafta yine boş yer kalacaktır. 8 kg bagaj hakkında takılmayın. 40 litrelik de olsa çantanız kabin içerisine alabilirsiniz.

   Balkanlar geziniz öncesi sormak istedikleriniz olursa site içerisinde yer alan Balkan gezi yazılarına yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 16. Fatih Bey merhaba,

  2019 yılı uzun kurban bayramını fırsat bilerek yaklaşık 15 günlük bir Balkanlar gezi planım var. Tamamen backpacker tarzında olacak. Kosova ve Arnavutluk gezilecek yerler açısından pek ilgimi çeken yerler değil açıkçası. Ülke geçişlerini otobüs ile yapmayı planlıyorum. Sizce buna göre nasıl bir rota izlemeliyim? Ve 15 günde görmemi tavsiye ettiğiniz şehirler hangileridir? Son olarak tek yön uçak biletlerinin sıkıntı olduğuna dair şeyler var. Bu konuda ki tavsiyeniz ne olur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emre Bey,

   Arnavutluk neyse de, Kosova’yı özellikle Prizren şehrini görmenizi tavsiye ederim. Dolayısıyla Kosova’yı da içeren bir gezi rotası düşünürsek; Üsküp – Prizren – Budva – Kotor – Mostar ve Saraybosna olabilir. Üsküp’ten Prizren’e geçmek için de öncelikle Priştine şehrine gitmeniz ve buradan Prizren’e geçmeniz gerekecek. Tam tersi rota ise Saraybosna – Mostar – Kotor – Budva – Tiran (transit geçiş) – Ohri ve Üsküp şeklinde yapabilirsiniz. Evet, tek yön bilete sıkıntı çıkarıyorlar. Gidiş – Dönüş biletleriniz, ilk ineceğiniz şehirde kalacağınız otel rezervasyonu, gezi planınızı mutlaka yanınızda bulundurun. Tüm detayları bu yazıda açıkladım. Dişer Balkan şehirleri gezi notlarımı da yine Balkanlar kategorisinde yer alan yazılarımdan okuyabilirsiniz.

   Yola çıkmadan ve yoldayken sormak istedikleriniz olabilir. Bana her zaman site üzerinden ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Tekrar merhaba,

    Öncelikle hızlı dönüş için teşekkürler.

    Sizin ikinci yazdığınız rota bana daha uygun gibi geldi. Bu yüzden Saraybosna gidiş – Üsküp dönüş biletlerini kovalamaya başlayayım. Ama burada rotaya Prizren girmiyor sanırım? İkinci sorum ise; otobüs ile olan geçişlerde otobüs biletlerini önceden mi almalıyım yoksa ilgili şehre vardığımda temin etmem mi daha sağlıklı olur? Bir de son olarak Tiran’dan transit geçişlerde bir sıkıntı çıkar mı? Çünkü bir yerde okumuştum yine Arnavutluk’u pas geçmeye çalışan birilerini sırf ülkede birkaç gün geçirmeyeceklerini öğrendikleri için (sonuçta kendi ülkelerinde de para harcanmasını istiyorlar) transit geçişlerine izin vermemişler.

    Şimdiden çok teşekkürler.

    • Merhaba Emre,

     Rica ederim… Saraybosna gidiş – Üsküp dönüş ideal bir rota. Üsküp’ten günübirlik Priştine’ye gidebilirsin. Prizren’e geçmek için ise yine Priştine’ye geçmeli ve buradan her saat başı Prizren’e giden otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirsin. Prizren’i (eski kent) görmek için 1 tam gün ayırman yeterli olacaktır. Bir sonraki şehre olan ulaşımın için otobüs biletlerini o an ki şehre olan varışında alabilirsin. Böylece yer bulamama gibi bir sorunla da karşı karşıya kalmazsın. Hayır, bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. Sonuçta sen sınır polisine transit geçeceğim demeyeceksin. Ve bir sorun yaşamamak için İşkodra veya Tiran’da konaklayacağın (fake) bir rezervasyon çıktısını yanında bulundurabilirsin. Senin seyahat özgürlüğüne, rotana ve planına karışacak olmaları saçmalıktan başka bir şey olamaz.

     Başka soruların olursa her zaman yazabilirsin. Yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 17. Gezi bloglarını sürekli takip eden biriyimdir. Siz gerçekten anlatım olarak diğer bloglardan farklısınız. Yazılarınız çok akıcı. Bu yolda kendinizi geliştirmenizi istirham ediyorum. İnşallah ileride çok daha iyi yerlere geleceksiniz. Balkanlar rehberini merakla bekliyorum.

  • Merhaba Muhammet,

   Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Sizler benim motivasyon kaynağım oluyorsunuz ve boşa yazmadığımı gösteriyorsunuz. Kendimi sürekli yazarlık ve anlatım bakımından geliştirip siz değerli okurlara daha faydalı işler üretmek derdindeyim.

   Balkanlar rehberinin ilki senin de gördüğün üzere hazırlık aşamasıydı. Devamı yazı dizisi olarak bölümler halinde gelecek ve ben de yazmak için hem sabırsızlanıyorum hem de gelecek geri bildirimleri merakla bekliyorum.

   Sevgiler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.