19 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 1 ay süren Balkanlar gezimi tamamladım. Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya şehir gezi rehberleri, gezilecek yerler, Balkanlarda şehirler arası ulaşım ve sınır geçişleri, yeme-içme, eğlence ve daha fazla bilgiyi detaylı olarak yazdım ve içeriklerin tamamını bu sitede sizlerin paylaşımına sundum.

Yazdığım içeriklere ek olarak, Balkanlar gezisi hakkında tüm merak ettiklerinizi site içerisinde ilgili yazılara yorum bırakarak sorabilirsiniz. Yorumlarda yazdığınız soruları dikkate alarak yeni içerikler hazırlayabilir veya yorumlarınızı detaylıca yanıtlayabilirim.

Bu yazımda, Balkanlar gezisi kapsamında rota oluşturma, ulaşım, bütçe ve konaklama hakkında bilgiler veriyorum.

Balkanlar Gezisi Hazırlıkları

Son birkaç senedir sürekli Ortadoğu ve Orta Asya planları yaptığım için her defasında hep niyet ettiğim Balkan coğrafyasına gitmek nasip olmamıştı. Aslında 2018 yaz aylarını Orta Asya (Kazakistan, Kırgızistan…) ülkelerinde geçirmeyi planlıyordum ve tabi ki harıl harıl bilgisayar başında ucuz uçak bileti bakıyordum. Ancak, malumunuz Euro ve Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki aşırı değerlenmesi ve dolayısıyla kur farkının giderek açılması ne yazık ki bu planlarımı suya düşürmüştü…

Ben de ne zamandır niyetlendiğim ancak bir türlü gidemediğim Balkanlar için bilet bakmaya başladım. Aylardan Mayıs ve fazla da vaktim yoktu. Neyse ki bütçeme uygun Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘a gidiş ve Kuzey Makedonya‘nın başkenti Üsküp‘ten dönüş olacak şekilde uçak bileti bulmuştum. E, artık beklemenin ve kararsızlığın lüzumu yoktu. Listede, benim de planladığım tarihlere uyan uçak bileti bulmuştum. Tabi buldum bulmasına ancak Balkan ülkelerine dair ne bir hazırlık ne de bir planlama yapmıştım. Seyahat planlama ve hazırlık süresi için toplamda 15 günlük kısa bir zamanım vardı. Su akar, yolunu bulur diyerek biletleri almış ve o hep ertelemek durumunda kaldığım Balkanlar seyahatim için ilk adımı atmıştım. Gidiş-dönüş uçak bilet fiyatlarını merak ediyorsunuz. Söyleyeyim…

Türkiye‘nin diğer havayollarına göre nispeten daha ucuz uçak bileti satan havayollarından 18 Haziran Belgrad (gidiş) 300 TL ve 19 Temmuz Üsküp (dönüş) 350 TL’a biletleri satın aldım. (2023 Güncelleme: Hey gidi günler, 300 Liraya uçak bileti almışım. 1 Dolar şimdilerde 20 TL, en ucuz uçak bileti ise 750 TL)

Balkanlar Gezi Rotası

Neyse… Artık biletleri satın almış ve gidiş ve dönüş şehirlerine göre rota çıkarmalıyım. 1 ay sürecek olan Balkanlar gezisi rotamı ise şu şekilde belirledim;

SIRBİSTAN: Belgrad, Novi Sad

BOSNA HERSEK: Saraybosna, Mostar

KARADAĞ: Kotor, Budva, Podgorica

ARNAVUTLUK: İşkodra, Tiran

KUZEY MAKEDONYA: Ohri, Üsküp (Kosova’ya transit geçiş)

KOSOVA: Priştine, Prizren

KUZEY MAKEDONYA: Üsküp

Balkanlar Rotası

Rota hazır… Daha sonra ise gideceğim şehirlere yönelik gezilecek yerler, şehir içi ulaşım, yeme-içme, düşük bütçeli ve paylaşımlı odaları olan hosteller, eğlence hayatı, sınır geçişleri ve daha fazlası hakkında sıkı bir araştırmaya giriştim. Süre kısıtlıydı, iyi bir planlama yapmalıydım. Tabi, siz her ne kadar kusursuz bir planlama yapsanız da, yoldayken bu plandan ister istemez bozulabiliyor.

Gezilecek yerler ve diğer ihtiyaç duyduğum bilgileri daha önce Balkanlara gitmiş ve döndükten sonra da blogunda yazmış kişilerin içeriklerini tarayarak toparladım.

Balkanlarda 6 ülke vizesiz olduğu için kafam bu aşamada rahat. Vize için ne bir ton evrak, ne de karşı tarafa bir güven vermek için atılacak kırk takla var. Biletinizi alın, hazırlığınızı yapın ve yola çıkın. (Güncelleme: Balkanlarda, sınır geçişlerinde Türk pasaport sahibi kişilere zorluk çıkarıldığına dair pek çok geri bildirim aldım. Sosyal medya gruplarında bu yönde paylaşımlar yapıldığını gördüm.)

Ayrıca Okuyun: Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Balkanlar Gezisi İçin Sırt Çantası Hazırlığı

İlk seyahatimi hatırlıyorum da ne çok gereksiz eşya almışım yanıma. Bir kere bile giymediğim pantolonu mu dersiniz, hiç giymediğim tişörtü mü? İnsan yola çıktıkça neyin gerekli, neyin gereksiz olduğunu daha iyi anlıyor. Benden size bir tavsiye, sırt çantanızı hazırlarken sürekli kendinizle konuşun ve kendinize şu soruyu sorun…

Bu eşya gerçekten yolda bana lazım olacak mı? Götürmezsem ne olur, götürürsem ne fayda sağlar. İnanın her çanta hazırlama sürecinde kendime bu ve benzeri soruları sorarım. Bu şekilde her yeni seyahatte fazlasıyla tecrübe kazandığımı düşünüyorum. Nitekim, aşağıda fotoğrafta da göreceğiniz üzere 1 ay sürecek Balkanlar gezime orta boy bir sırt çantası ve halıya serdiğim elbise ve eşyalar ile çıktım.

Balkanlar Gezi Hazırlığı

Fotoğrafta da göreceğiniz üzere; 2 pantolon, serin Balkan gecelerinde üşümemek için 1 uzun kollu gömlek, 5 tişört, 5 boxer, 2 şort (biri gece yatarken, diğeri Ohri, Kotor ve Budva gibi yerlerde yüzmek için), 1 duş/plaj havlusu, parmak arası terlik, 5 babet çorap, güneş kremi (yüz ve vücut için), 3 adet mini seyahat şampuanı (Gratis’te var), roll-on, diş fırçası ve macunu, 11.000 MAH power-bank, 2 TB hard disk, gezi notlarımı yazabilmem için 11″ laptop, yalnız yola çıktığım için öz çekim (selfie) çubuğu, pasaport, parlak fikirlerimi not alabilmek için günlük hayatta da mutlaka yanımda taşıdığım kalem ve not defteri (söz uçar, yazı kalır), Sony A6000 fotoğraf makinesi ve 55-210 lens ve 1 adet kitap.

Ve tabi ki, tüm bu malzemeleri taşıyacak olan Qechua 30 lt’lik sırt çantası. Fotoğrafta küçük, siyah bir sırt çantası görüyorsunuz. O ise büyük çantadan kurtulup, günlük şehir içi gezintilerimi yapmak için yanıma aldığım kullanışlı bir günlük çanta.

Gün içerisinde şehir içi gezintilerinizde bu tip 10 lt’lik çantalar kendinize alın. Gezerken çantaya fotoğraf makinenizi, suyunuzu, elma veya muzunuzu, laptop ve şarj cihazlarınızı koyarak kolayca gezebilirsiniz. Büyük çantayı zaten biliyorsunuz hostele bırakıyoruz.

745€ ile yola çıktım…

 • İstanbul (Sabiha Gökçen Havaalanı) > Belgrad (Nikola Tesla Havaalanı) Gidiş Bileti 300₺
 • Üsküp (Üsküp Uluslararası Havaalanı) > İstanbul (Sabiha Gökçen Havalanı) Dönüş Bileti 350₺
 • Hostellerde kaldım. Booking üzerinden en ucuz hostelleri filtreledim. 4-7€ arasında değişen hostellere rezervasyon yaptım.(Balkanlarda kaldığım hosteller hakkında detaylı bilgileri gezi notlarımdan okuyabilirsiniz)
 • Balkanlarda şehirler arası ulaşım için 8-15€ arasında değişen otobüs bilet ücreti.
 • Günlük yeme-içme harcamam 4-5€ geçmedi.
 • Gezdiğim 14 şehirden, 1€’luk 14 magnet aldım.

260€ ile İstanbul’a döndüm.

Detaylı tüm harcama kalemlerimi Balkanlar gezimin diğer bölümlerinde sizlerle paylaştım.

Nihayetinde Balkanlar gezi hazırlıklarım bundan ibaretti. Balkanlar biliyorsunuz ki vizesiz. Üstelik ekonomik bir destinasyon. Euro şu sıralar yine 5₺ üzerinde seyrediyor (2018).

Balkan ülkelerinde sınır geçişleri öyle gözünüzde büyütülecek bir şey değil. Sınıra geldiğinizde otobüsten inmiyorsunuz. İlgili iki ülke polisi otobüse biniyor ve sırayla herkesin pasaportlarını toplayıp götürüyor. Çıkış ve yeni ülkeye giriş kaşeleri pasaportunuza vurulduktan sonra otobüs şoförü pasaportlarınızı getirip sırasıyla size dağıtıyor.

Ancak sınır geçişlerinde bazı dikkat etmeniz konular var. Onları da Balkanlar gezi yazılarımın diğer bölümlerinde sizlerle paylaşıyorum arkadaşlar.

1 ay, 6 ülke ve 14 şehir. 1.564 km yolculuk. 5703 fotoğraf ve 92 video kaydı. 37 ayrı ülkeden 60 harika insan. Her seyahat beni öylesine geliştiriyor ve iyileştiriyor ki. Hostellerde kurduğum yeni dostluklar, yepyeni kültürler, insan hikayeleri, yeni yerler ve daha fazlası istesek de, istemesek de bizleri dokuyor, hayata bakış açımıza olumlu yönde katkı sunuyor, insanlara olan yaklaşımlarımızda bizleri daha hoşgörülü kılıyor.

Ayrıca Okuyun: Üsküp’te Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Balkanlar gezisi hakkında başka sorularınız olabilir. Tüm merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.


Arkadaşlar YouTube’da ‘See You in Türkiye’ adında bir kanala sahibim. Burada ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini, doğal güzelliklerini, mutfak ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmaya çalışıyorum. Çalışmalarımı desteklemek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek adına rica etsem abone olabilir misiniz? Desteğiniz için teşekkür ederim.

YouTube Abone Ol

82 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba Fatih hocam nasılsınız?

  Sizi Balkanlar turunu araştırırken gördüm ve çok bilgilendirici yazılar yazmışsınız. Elinize, emeğinize sağlık. Hocam ben de Balkanlar’da 6 ülke olan Sırbistan, Arnavutluk, K. Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek ve Kosova’ya gitmeyi düşünüyorum. Gittiğim her ülkelerde pasaportuma girişlerde damga vuruyorlar mı? Bir de hocam sizce en uygun rota nasıl olur şehir ve ülke geçişleri için? Maksimum 10 günümü ayıracağım bu tura ve yalnız gideceğim. Toplam 500 Euro ayıracağım. Önerilerinizi bekliyorum.

  Sağlıcakla kalın.

  • Merhaba,

   İyiyim çok teşekkürler. Siz nasılsınız?

   Giriş yapacağın her ülkede pasaporta damga vuruluyor. Belgrad > Saraybosna > Mostar …, Saraybosna > Mostar > Kotor … veya Üsküp > Belgrad > Saraybosna şeklinde bir rota izleyebilirsiniz. Tabi gidiş ve dönüş için en uygun fiyatlı uçak bileti hangi rota ise ona göre oluşturmalısın. Yalnız 10 gün, 6 Balkan ülkesi için yeterli bir süre değildir. Harcamalar kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği için net bir para miktarı söyleyemem.

 2. Merhabalar Fatih Bey,

  Biz de 10-14 Mart İstanbul-Üsküp gidiş dönüş bileti aldık ancak rota oluşturma konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Araba kiralama gibi bir düşüncem var ama özellikle Belgrad’ı görmek istiyoruz. Önerebileceğiniz bir rota var mı?

  • Merhabalar,

   Süre kısıtlı. Araç kiralayıp elbette Belgrad’a gidebilirsiniz ancak yol uzun ve süre dediğim gibi kısıtlı. Bu da sizde hem yorgunluk hem de yalnızca Üsküp ve Belgrad’ı görmenize neden olabilir. Diğer türlü, araç kiralamayıp, Üsküp, Priştine, Prizren, Üsküp, Ohri ve Matka Kanyonu yapabilirsiniz. Priştine’ye yarım gün ayırıp aynı gün Prizren’e geçebilirsiniz. Hatta Kosova dönüşü Üsküp’te araç kiralayıp zaman kazanarak Ohri ve çevresine rahatlıkla dolaşıp dönüş uçağınıza da aynı rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba iyi akşamlar,

  Balkan turu planlıyordum ve sizin yazılarınıza denk geldim. Rota oluşturmak konusunda baya bi araştırma yaptım ve işin içinden çıkamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Vizesiz yerleri ziyaret edeceğim. Uçağın gidiş ve dönüşü Kosova Priştine’den olacak. Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek ve Sırbistan olacak şekilde gezmeyi planlıyorum. Buralar için en iyi güzergah nasıl olmalıdır, nereden başlasam daha az zaman kaybederim?

  Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. ☺️

  • Merhaba,

   Gidiş Üsküp, dönüş Belgrad alabilirsiniz. Dönüşte Priştine ters kalabilir. Sırbistan’dan Kosova’ya giriş yok diye biliyorum. Diğer türlü Üsküp’e inip buradan Priştine’ye geçmek hem vakit kaybı hem de yorucu ve maliyetli olacaktır. Rotaya gelecek olursam;

   Priştine, Üsküp, Ohri, Tiran, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna ve Belgrad şeklinde olabilir.

 4. Merhabalar Fatih Bey,

  Pegasus yine kampanya yaptı. İzmir çıkışlı olarak gideceğim. Güzergah Üsküp-Saraybosna-Türkiye olacak. Bu güzergahta otobüs, tren ile 6 gün yeterli olur mu?

  • Merhabalar Murat Bey,

   Evet, Pegasus’un kampanyaları iyi oluyor. Yakaladığınıza sevindim. Dönüş için Saraybosna biraz uzakta kalmış fakat şöyle bir rota yaparsanız ve gezi süresini minimumda tutarsanız yeterli olabilir;

   Üsküp 1, Ohri 1, Tiran yarım gün, Kotor 1, Mostar 1, Saraybosna 1,5 gün. Şehirlerarası otobüs saatleri ve yolda geçecek süreler dahil değil. Bu sürelere göre oradayken seyahat planınızı revize edebilirsiniz. Dilerseniz Tiran’ı pas geçip Kotor’a geçmek için transit olarak kullanabilirsiniz.

 5. Merhabalar,

  Öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Üç arkadaşımla Balkanlar turu yapacağız nasipse. Mesela Mostar’da bir gece kalıp sonraki gün biraz daha gezmek istiyoruz şelaleleri falan ama çantalarımızı acaba kaldığımız otel emanet olarak tutar mı bilemedim. Oradaki otellerde ya da kentin kendisinde bu tarz emanet eşya tutma durumu var mıdır acaba?

  • Merhaba,

   Çok teşekkürler. Otel/hostel çantalarınızı emanet olarak tutabilir. Arnavutluk ve Sırbistan’da bu şekilde yapmıştım. Sormakta fayda var. Şehir merkezinde ise emanet yerlerinin olup olmadığı konusunda bir bilgim yok. Ancak otobüs terminalinde olması gerekiyor. Bir arkadaş konu hakkında yazıya yorumda bulunduğunu hatırlıyorum.

 6. Merhabalar,

  Emeğinize sağlık. 2 sorum olacak. Öncelikle 4 Haziran’da 8 günlük tur satın aldık. Sabah akşam yemekler, ulaşım, konaklama ve gezi dahil. Harici 2 kişi için yanımıza minimum kaç Euro almamız gerekir? Haziran başında hava nasıl olur? Şort tarzı şeyler için serin mi olur? Ceket ve pantolon almamız gerekir mi?

  İlginiz için teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Net bir rakam söyleyemem. Zira herkesin tatil ve gezme anlayışı farklı. Aktiviteler, alışveriş, yeme içme vb. kalemlerde harcamalar kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Balkanlarda akşamları serin olur. Gündüz şort giyseniz de akşam için yanınıza ceket, pantolon benzeri uzun elbiseler alabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursak tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 7. Merhaba,

  Gezi rehberiniz fazla soru sormaya gerek bırakmayan şekilde açıklayıcı olmuş. Aklımda olan 1-2 soruyu size sormak istiyorum. Haziran 2023 Kurban bayramında tur şirketiyle Balkanları gezmeye gideceğiz. Konaklama, yemek ve ekstra geziler tura dahil olacak. Benim sorum;

  Gittiğimiz şehirlerde para bozdurma işini nasıl yapacağız?
  Artan paraları ülkeden çıkarken nasıl değerlendireceğiz?
  Kredi kartı kullanmayı tavsiye eder misiniz ve her yerde geçer mi?
  Banka kartının alışverişlerde ve nakit çekimde kullanım durumu nedir?
  Bir de internet kullanımı için şirketler günlük yüksek ücret talep ediyorlar. İnternet işini oteller dışında nasıl çözeriz?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Havalimanı ve şehir merkezlerinde döviz büroları bulunur. Buralardan Dolar veya Euro para biriminizi bulunduğunuz ülkenin yerel para birimine çevirebilirsiniz. Kosova zaten Euro kullanıyor.
   Artan paraları yine Dolar veya Euro para birimine çevirebilirsiniz.
   Visa ve Mastercard logolu kartlar ile alışveriş yapabilirsiniz. Ancak günlük kur üzerinden tahsilat olacağı ve yurt dışı kullanımından dolayı makas aralığı fazla olabilir.
   Visa ve Mastercard logolu banka kartlarını alışverişlerde kullanabilirsiniz. Saraybosna, Üsküp gibi şehirlerde Ziraat Bankası bulunmaktadır. TEB banka kartları sanıyorum komisyon almadan kullanılabiliyor.
   Tüm balkanları kapsayan sim kartların olduğu söyleniyor. Bunu deneyimlemedim. Tam emin değilim. Eğer böyle bir şey varsa bir sim kart ve internet paketi alıp balkanlar turunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 8. Merhaba Fatih Bey,

  Bu yaz erkek arkadaşımla Balkanlar gezisi yapmayı planlıyoruz ve internette gezinirken sayfanıza denk geldim. Açıkcası baya ayrıntılı bilgiler edindim, çok teşekkürler. 🙂 Ancak yine de size bazı sorularım var, fırsat bulur da cevaplarsanız sevinirim. Konaklama işini Booking ve Airbnb üzerinden çözdük ama başka sorularım var.

  Şimdi size rotamızı çizeyim:

  Sırbistan 17-20 Haziran
  Bosna Hersek 20-23 Haziran
  Karadağ Podgoritsa 23 Haziran, 24-26 Haziran Kotor
  Arnavutluk Tiran 26-28 Haziran
  K. Makedonya 28 Haziran – 1 Temmuz
  1 Temmuz sabahtan gece uçak saatine kadar da Kosova’da olacak şekilde bir plan yaptık.

  Sırbistan, Arnavutluk ve belki Kotor’da araç kiralamayı düşünüyoruz. Öncelikle bunun için önerebileceğiniz uygun yollar, firmalar var mıdır? Belki Belgrad’dan Saraybosna’ya gece otobüsüyle geçip zaman tasarrufu yapabiliriz, bu duruma uyan otobüs seferleri var mıdır ve tabi bunu mesela başka hangi güzergah için önerirsiniz?

  Önemli bir sorun da iletişim. Tüm bu ülkeleri kapsayan bir GSM operatörü var mı, e-sim gibi uygulamalar vardır belki?

  Bu yerler için önereceğiniz, bunu sakın yapmayın ya da şunu mutlaka yapmalısınız diyeceğiniz şeyleri de zevkle okur, listeme ekler ya da çıkarırım. 🙂

  Zamanınızı alacak fazlaca soru sordum kusura bakmayın ama yardımcı olursanız sevinirim, olamazsanız da sorun değil, Balkanlar rotamız için sitenizi didik didik etmeye devam edeceğim. 🙂

  • Merhaba Birgül Hanım,

   Rotanızdaki her şehirde gerek otobüs terminal çevresi gerekse şehir merkezinde araç kiralaması yapabileceğiniz bazı popüler kiralama şirketlerinin ofisleri mevcut. Buralardan kiralayacağınız aracı rotanızdaki bir başka ülkenin başkentinde bırakabiliyorsunuz. Ancak araç kiralama işi pahalıya mal olabilir. Belgrad-Saraybosna arası gündüz ve gece yolculuğu için otobüs seferleri mevcut. Tiran-Üsküp yolculuğunu da dilerseniz gece tercih edebilirsiniz. Tabi Ohri’yi pas geçecekseniz.

   Balkanlar gezimde sim karta ihtiyaç duymadım. Yalnızca hostellerde Wi-Fi bağlanarak WhatsApp ile görüntülü görüşmeler yaptım. Dolayısıyla sim kart konusunda bir deneyimim yok. Tabi sorunuzla ilişkili, Balkanlarda sanıyorum Kosova hariç diğer ülkeleri kapsayan sim kart bulunuyor. Bu bilgiyi de yazılarıma gelen yorumlardan hatırlıyorum. Teyit etmekte fayda var.

   Önerilerime gelecek olursam; Podgoritsa’yı pas geçebilirsiniz. Blagay Tekkesi, Kraviçe Şelalesi, Matka Kanyonu’na uğramayı düşünebilirsiniz. Arnavutluk’ta İşkodra’yı ve buradaki Rozafa Kalesi’ni ziyaret etmenizi öneririm. Buna Nehri ve çevresi kaleyi ziyaret etmenize değecektir. K. Makedonya’da Ohri’yi pas geçmeyin. Hatta Ohri’de mutlaka konaklayın. Gündüzünü ve gecesini görün. Üsküp’te eski kent bölgesinde bolca vakit geçirin. Saraybosna’da sesler, görüntüler her şey çok başka. Bu şehri iyice özümseyin.

   Sorunuzun uzunluğuna, detayına takılmayın. Balkanlar gezinizle alakalı daha fazla sorunuz olursa tekrar buradan bana yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 9. Selam Fatih Bey,

  Bizler gibi ilk defa turlar dışında kendi başına Balkanlar gezisi planlayanlara oldukça yardımcı olan bilgiler için çok teşekkür ederim. Biz de eşim ile beraber süre sınırı 15-20 gün ve Bulgaristan’dan başlayan bir rota planlıyoruz. Plan şu şekilde;

  – İzmir-Bulgaristan (Filibe-Sofya)
  – Sırbistan (Niş-Belgrad-Novi Sad)
  – Bosna Hersek (Saraybosna-Mostar-Dubrovnik)
  – Karadağ (Kotor-Budva-Podgoritsa)
  – Arnavutluk (İşkodra)
  – Kosova (Prizren-Priştine)
  – Kuzey Makedonya (Üsküp-Mavrova-Ohri-Manastır-Üsküp)
  – Bulgaristan (Sofya)
  – İzmir

  Normal Bordo pasaportumuz mevcut. Bulgaristan’dan transit geçiş vizesi alacağız.

  * İşkodra’dan sonrası biraz karıştı. Tiran görülmeye değer mi?

  • Merhaba Coşkun Bey,

   Rica ederim. Yazılarımla faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Çok güze lbir rota planlamışsınız. Üstelik eşiniz ve siz kendi başınıza seyahate çıkacak olmanız hem harika bir deneyim hem de unutulmaz anılar biriktirmenize katkısı olacaktır.

   Bordo pasaport sahibi olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu pasaport ile Dubrovnik’e giriş yapamazsınız. Hırvatistan Schengen bölgesinde bulunuyor. Ek olarak, dilerseniz rotadan Mavrova ve Manastır’ı çıkarmayı düşünebilirsiniz. Buradaki süreyi Ohri’ye kaydırarak bu güzel şehrin keyfini daha fazla çıkarabilirsiniz.

   Tiran kimilerine göre sıkıcı bir başkent olarak görülse de ben Tiran’ı görmenizi de öneririm. İskenderbey Meydanı ve çevresi vakit geçirmek için oldukça güzeldir.

   Balkanlar geziniz hakkında daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan bana yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

   Sevgiler.

 10. Merhaba Fatih Bey,

  18-22 Mayıs tarihleri arasında Üsküp, Ohri, Tiran ve Saraybosna’yı gezmek istiyoruz. 5 günlük bir tatil için rota öneriniz var mı?

  • Merhaba Bahar Hanım,

   Süreniz çok kısıtlı. Saraybosna yetişmez. Biletinizi henüz almadıysanız Üsküp gidiş dönüş veya Üsküp gidiş, Tiran dönüş alınız. Saraybosna çok yukarıda kalıyor ve zamanınız bu şehre ulaşım, gezme, konaklama konusunda yetersiz kalır.

   Seyahatinizle ilgili başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

 11. Merhaba Fatih Bey,

  24 Mart Saraybosna gidiş, 31 Mart Üsküp dönüş şeklinde eşimle birlikte biletlerimizi aldık. Bu bizim ilk yurt dışı seyahatimiz. Planlama konusunda size danışmak istedim. Bizim planımız 24 Mart Saraybosna, 25 Mart Mostar, 26 Mart Saraybosna (gecesinde Belgrad ya da direkt otobüs varsa Novi Sad?), 27 Mart akşam Novi Sad’dan Belgrad’a dönüş, 28 Mart Belgrad, 29 Mart Belgrad (gece yola çıkılacak), sabaha 30 Mart Üsküp, 31 Mart Üsküp dönüş. Aradaki ulaşımlarla ilgili bize tavsiyeleriniz olur mu? Ayrıca Belgrad’ı 1 gün azaltıp 1 gün Ohri’ye gitmek sizce çok mu sıkıştırır? Bir de kalacak yer için isim öneriniz olur mu uygun fiyatlı?

  Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı geziler diliyorum.

  • Merhaba Şeyma Hanım,

   Çok güzel bir rota planlamışsınız. Bana yazacak bir şey bırakmamışsınız. Saraybosna’dan Novi Sad’a doğrudan giden otobüsler var. Ancak Belgrad’a giden otobüsler kadar sık değil. Otobüs saatlerini Saraybosna’da iken mutlaka teyit edin. Novi Sad-Belgrad arası her gün sık aralıklarla otobüs seferleri yapılıyor. Belgrad’dan da Üsküp’e direkt giden otobüsler var. Yolculuğu gece planlamanız iyi olur. Konaklamayı da aradan çıkarmış olursunuz. Ancak Belgrad-Üsküp yolculuğu biraz yorucu olacaktır bilginiz olsun.

   Arada kalan şehirler için önerebileceğim spesifik bir bilgi yok. Yalnızca Saraybosna-Novi Sad otobüs saatini öğrenin ve ona göre rotaya son rötuşları verirsiniz. Belgrad ile Ohri arasında kararsız kaldım. Eğer canlı şehir hayatı istiyorsanız Belgrad, doğa, sessiz sakinlik arıyor ve bir de göl manzarası sizi yatıştıracaksa Ohri’yi tercih edin.

   Konaklama noktasında doğrudan isim verebileceğim uygun fiyatlı yer yok. Pandemiden sonra seyahat ettiğim çoğu ülkenin şehirlerindeki fiyatlar ulaşımdan konaklamaya, yeme içmeden alışverişe pahalandı. Booking üzerinden merkeze yakın, ucuzdan pahalıya göre filtreleyin ve yüksek puanlı, olumlu yorum almış otellerden birine rezervasyonunuzu yaparsınız.

   Rotadaki şehirler hakkında gezi notlarım, gezilecek yerler vb. detaylı yazılarım mevcut. Bunlar dışında seyahat planınıza dair başka sormak istedikleriniz varsa tekrar buradan her zaman yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 12. Merhabalar Fatih Bey,

  Öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim. 19-25 Mart tarihlerinde Üsküp gidiş-dönüş biletimiz bulunmakta. Rotamız Üsküp-Ohri-Tiran-Kotor-Üsküp şeklindeydi ancak araştırmalarımız sonucu sezon dışı Kotor’dan direkt Üsküp’e her zaman otobüs bulunmadığını öğrendik. Bizim en çok görmek istediğimiz yer Kotor olduğu için bize önerebileceğiniz daha rahat bir rota var mı acaba?

  • Merhabalar Hazal Hanım,

   Rica ederim. Çok sağ olun. 2 gün önce aynı soruyu Instagram’dan başka birisi sordu. O arkadaşımız da Kotor’dan umudu kesmişti. Üsküp-Kotor çok ters bir güzergah. Arada farklı ülke geçişi var. Yolculuk uzun. Dolayısıyla ancak yaz sezonu bu güzergahta seferler yapılıyor. Açıkçası seyahat süreniz de kısıtlı. Instagram’dan ulaşan arkadaşa da önerim; ya Kosova ya da Arnavutluk’u tercih etmesi yönünde olmuştu. İki ülke arasında benim arkadaşa önerim ise Priştine ve Prizren olmuştu. Kotor zaten yazın güzel. Siz Kotor’a başka bir zaman tekrardan gelirsiniz. Bu seyahatinizde Üsküp > Priştine > Prizren > Üsküp > Matka Kanyonu > Ohri > Üsküp şeklinde bir rota izleyebilirsiniz.

   Seyahatinizle ilgili başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 13. Merhaba Fatih Bey,

  Balkanlar gezisi planlıyorum. Üsküp–Prizren–Budva–Kotor–Mostar-Saraybosna olarak. Dil sorunu yaşar mıyım merak ediyorum. Çok iyi İngilizcem yok. Tek sorunum şu an için bu. Pasaport kontrollerinde veya şehir içi ulaşımlarında bu beni ne kadar zorlar?

  • Merhaba Ayşe Hanım,

   Çok güzel bir rota. Anladığım kadarıyla Arnavutluk’u pas geçeceksiniz? Hayır, bu rotada dil sorunu yaşamazsınız. Prizren, Üsküp, Mostar’da rahatlıkla Türkçe konuşarak anlaşabilirsiniz. Budva ve Kotor’da bildiğiniz İngilizce size yeter. Bunu hiç sorun etmeyin. Genizinden keyif almaya bakın lütfen. Bilet alımında gideceğiniz şehri, sınır geçişlerinde de turist olduğunuzu söylemeniz yeterli. 🙂

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 14. Merhaba Fatih Bey,

  Bir diğer sorum da 6 günlük bir planımız var. Kosova’ya inip oradan Budva’ya geçmeyi planlıyoruz. Budva ve Kotor’da 3 gün ve Belgrad’da 2 gün kalmayı planlıyoruz. Dönüş biletimiz Belgrad. Nasıl, yeterli mi sizce? Biletleri aldım doğrusu ama yine de size sormak istedim.

  • Açıkçası bu süre belirtmiş olduğunuz rota için çok da yeterli değil. Kosova, Karadağ görürsünüz fakat Belgrad’a çok uzak kalıyorsunuz. Podgoritsa’dan Belgrad’a otobüsle geçeceksiniz ve bu yolculuk 8-9 saat sürüyor. Priştine, Prizren 1’er gün, Kotor 1 gün, Budva yarım gün, Podgoritsa’da kalmazsınız, Belgrad’a 1,5 gün ayırır ve dönüş uçağıyla ülkeye dönüş yaparsınız. Süreyi akıllıca kullanırsanız fazla yorucu da bir gezi olmaz.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz.

 15. Merhaba Fatih Bey,

  Biz eşimle 24 Haziran gece saat 02:00 civarı Priştine Havalimanı’na ineceğiz. 30 Haziran 17:00’de Belgrad dönüşümüz var. Benim sorum Priştine’den Budva ya da Kotor tarafına otobüs saatleri ne sıklıkla? Prizren’e gitmek istiyoruz. Burada bir gün kalıp Budva ya da Kotor tarafına gideceğiz. Günümüz az olduğu için Pazar sabahı hemen Budva’ya yola çıkmak istiyoruz. Priştine, Budva ya da Kotor otobüsleri ne sıklıkla ve hangi saatlerde bilginiz var mı?

  • Merhaba,

   Priştine’den Budva ve Kotor’a direkt giden araç bulamayabilirsiniz. Varsa bile günde yalnızca tek seferdir. Sizin Priştine’den Podgoritsa’ya geçmeniz gerekir. Bu iki şehir arasında ise farklı firmaların otobüsleri karşılıklı olarak günde 3-4 sefer yapıyor. Gece saatlerinde bulamazsınız fakat sabah erken saatte Priştine otogardan Podgoritsa’ya giden otobüs vardır. Net otobüs hareket saat bilgisine sahip değilim. Priştine’den Prizren’e ise her saat otobüs kalkıyor. Prizren’den de Podgoritsa’ya giden otobüsler var. Yalnız sizin gün sayısı çok az. Karadağ’dan Belgrad’a mesafe uzak. Bu gezi programı açıkçası biraz yorucu olabilir.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 16. Merhaba Fatih Bey,

  Haziran sonunda 10-11 gün gibi bir süreliğine plan yapmaya çalışıyorum. 6 yaşında kızımı da düşünerek pek sırt çantası ve bol yolculuklu bir program yapamıyorum ama gitmişken de en güzel yerleri görmek istiyorum. Belgrad-Novi Sad-Saraybosna-Mostar-Kotor-Budva’ya kadar bir rota belirledim ama sonra dönüşü nereden yapsak? Belirlediğim rotalar arası ulaşım nasıldır? Araba kiralama mı? Otobüs mü? Ya da farklı bir tavsiyeniz var mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Gözde Hanım,

   Çok güzel bir rota çıkarmışsınız. 11 gün yeterli bir süre. Budva’dan Podgoritsa’ya geçip buradan Tiran’a gelirsiniz. Türkiye’de dönüşünüzü Tiran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu rotadaki tüm şehirler arasında otobüsler düzenli olarak çalışmaktadır. Araç kiralama biraz pahalı olabilir. Depozitosu vs. var. Otobüsler sık çalışıyor ve konforludur. Öyle spesifik bir tavsiyem yok. Bu rotadaki tüm görülecek yerleri, yapılacak şeyleri blogda detaylı olarak yazdım. Seyahatinize kadar bu yazdıklarımı okursunuz ve daha sonra başka sorularınız olursa da elbette her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

   Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Fatih Bey merhaba,

    Cevabınız çok faydalı oldu teşekkürler. Belgrad (2), Saraybosna (2), Kotor-Budva (5) ve Tiran (2) olacak şekilde planladık. Şimdi Saraybosna’dan Kotor’a giderken Mostar’da inip valizleri emanet edip gezebilir miyiz? Emanet yerleri var mı? Kotor’a geçmek için otobüs sıkıntısı çeker miyiz sonrasında?

    Deniz tatili de yapalım istiyoruz. Denize girilebilecek yerde konaklamak daha iyi olacak gibi. Bu nedenle Budva mı yoksa Kotor mu karar veremedik. Nerenin sahili, denizi iyidir?

    Son olarak, en son Tiran’a geçerken Podgoritsa’da durmaya değer mi?

    Teşekkürler tekrardan.

    • Merhaba Gözde Hanım,

     Anladığım kadarıyla Mostar’da birkaç saat geçirip akşam otobüsüyle mi Kotor’a geçeceksiniz? Eğer öyleyse, vakizlerinizi Mostar terminalde bırakabileceğiniz emanet yeri var. Güncel ücreti bilmiyorum fakat 3-4 Euro civarı bir şey tutar. Yine terminalden Kotor’a aynı gün için biletinizi kesmeyi unutmayın. Mostar’dan Kotor’a günde 2-3 sefer yapılıyor. Saatlerini öğrenin ve ona göre Mostar gezinizi planlayın.

     Budva’nın plajları daha iyi. Ben de bunun üzerine araştırma yaptığımda Budva yanıtıyla karşılaşmıştım. Bununla birlikte Budva’dan Sveti Stefan’a kadar tüm kıyı şeridi güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Kotor’da tarihi ve kültürel gezinizi yapın, Budva’da deniz tatilinizi.

     Podgoritsa’yı pas geçebilirsiniz. Şehir merkezinde küçük bir meydan, katedral ve Milenyum Köprüsü var. Direkt Tiran’a geçmeniz daha Podgoritsa’ya kıyasla daha verimli olabilir.

     Daha fazla sorularunuz olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

  • Merhaba Seda Hanım,

   Öncelikle Kasım ayı Balkanlar için soğuk geçmektedir. 6 gün ise Kosova’dan başlayıp Belgrad’a süren bir gezi için ne yazık ki yeterli bir süre değildir. Bu süreyi en azından 10 güne çıkarırsanız gezinizden maksimum keyif alabilirsiniz.

 17. Merhabalar,

  Deneyiminizi bizimle paylaştığınız için özellikle çok teşekkür ederim. 8 Ağustos İstanbul-Saraybosna uçak bileti almış bulunmaktayım. İzleyeceğim rotayı şu şekilde planladım: Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Podgoritsa, Tiran, İşkodra, Ohri, Üsküp, Belgrad, Prizren ve Priştine. Üsküp’ten Belgrad’a ve Saraybosna’dan Mostar’a tren yoluyla geçmeyi düşünüyorum. 29 Ağustos tarihinde de Priştine-İstanbul seferiyle ülkemize geri dönüş yapacağım. 1.100 Euro kadar bir bütçem var. Ulaşım ve konaklama dahil ortalama 21 gün için bütçem yeterli olur mu? Rotam hakkında ve genel olarak seyahat planım hakkında tavsiyelerinizi almak isterim.

  Çok teşekkür eder, keyifli günler dilerim.

  • Merhaba Selahattin Bey,

   Rota yanlış. Podgoritsa’dan Tiran’a, Tiran’dan gerisin geriye İşkodra’ya neden dönesiniz ki? Anladığım kadarıyla ilk varış yeriniz Saraybosna? Eğer öyleyse bu rotayı izleyebilirsiniz; Saraybosna > Mostar > Podgoritsa > Kotor > Budva > İşkodra > Tiran > Ohri > Üsküp > Belgrad > Priştine > Prizren > Priştine

   Sırbistan’dan Kosova’ya geçiş problemli olabilir. Zira Sırplar Kosova’yı ülke olarak tanımıyor. Belgrad çok ters bir yerde kalıyor. Ya Saraybosna’dan Belgrad’a geçip burayı gezdikten sonra tekrar Saraybosna’ya gelip yukarıdaki rotayı izleyebilirsiniz ya da Üsküp’ten Belgrad’a geçip daha sonra aynı yolu geri dönüp Üsküp’ten Kosova’ya geçebilirsiniz.

   1.100 Euro bu seyahat için (21 gün) fazla. Siz otelde mi kalacaksınız? Hosteller ucuz, temiz ve güvenilirdir. Ulaşım Balkanlarda pahalı değildir. Yeme içme ve alışveriş için de çok astronomik rakamlar ödemezsiniz. Ziraat Bankası veya TEB gibi komisyonu az olan banka kartına sahipseniz bir miktar paranızı banka kartınızda tutabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda Balkanlarda her yerde az komisyonla bu banka kartlarını kullanabilirsiniz.

   Daha fazla sorunuz olursa yazmaktan çekinmeyin. Şimdiden keyifli bir gezi dilerim.

   Sağlıkla kalın.

 18. Merhaba Fatih Bey,

  Biz eşimle birlikte 2020 Ekim ayında 7-9 günlük bir Balkan turu planlıyoruz. Daha önce yurt dışı deneyimimiz olmadı. Aklımıza takılan soru işaretlerini giderirseniz çok seviniriz.

  1. Henüz biletlerimizi almadık, yakında alacağız. Saraybosna, Belgrad, Mostar, Kotor, Ohri ve Üsküp’ü beğendik fakat bazıları ters yöndeler. Nasıl bir rota belirlemeyiz, hangi ülke veya şehirleri gezebiliriz? Şehir ekleyebilir veya çıkartabiliriz. Bu konuda çok ama çok kararsızız. Sizin önerinizi çok dikkate alacağız.

  2. İlk kez ülke dışına çıktığımız için pasaportları yeni çıkaracağız. Biletlerimizi sizin de önereceğiniz rota üzerinden almayı düşünüyoruz. Okuduğumuz kadarıyla (Belgrad-Belgrad), (Üsküp-Üsküp) vs. tarzında yazılar mevcut. Bu konu hakkında ki fikrinizi merak ediyoruz. Sorun yaşar mıyız giriş ve çıkışlarda?

  3. Dil bilgimiz ortanın bir tık altı. 🙂 Ama bir şekilde anlaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bunu problem olarak görmeli miyiz? Ayrıca tesettür konusunda problem yaşayabileceğimiz bir bölge var mı?

  4. Bu bilgiler ışığında bizimle beraber rotamızı çizerseniz çok memnun oluruz.

  Şimdiden çok ama çok teşekkür ederiz. Sevgiler.

  • Merhaba Salih Bey,

   1. 7-9 günlük bir planlama süre olarak kısıtlı. Bu nedenle gidiş Üsküp, dönüş Saraybosna olacak şekilde uçak bileti alabilirsiniz. Rotanızı Üsküp – Belgrad – Novi Sad – Saraybosna – Ohri – Saraybosna olacak şekilde planlayabilirsiniz.

   2. Açıkçası geçtiğimiz yaz aylarında Arnavutluk ve Kosova havaalanlarında Türk yolcularına bazı sorular sorulmuş. Balkanlar seyahatimde Üsküp’e inmiştim. Herhangi bir sorun yaşamamıştım. Burada önemli olan dönüş biletiniz ve seyahat planınız. Havaalanı polisine turist olduğunuzu kanıtlar seyahat planı, dönüş bileti, konaklama rezervasyon çıktılarını mutlaka yanınızda bulundurun. Kendilerine geri döneceğinize dair bilgiler sunmalısınız.

   3. Dil konusunu dert etmeyin. Sıfır İngilizce ile bile gezebilirsiniz. Hayır, problem olarak görmeyin. Tesettür konusunda da hiçbir şey olmaz. Avrupa’yız diye geçinen bir coğrafya 2020 yılı olmuş kalkıp tesettüre farklı gözle bakacaklarsa kapatsınlar o ülkeyi. 🙂 Zaten ata yadigarı topraklar. Bosna Hersek’te çoğunlukla tesettürlü kadınları göreceksinizdir.

   4. Elbette. Seyahat planlamanıza, rota çizmenize yardımcı olurum. Siz Balkanlar seyahatiniz için diğer tüm düşüncelerinizi benimle paylaşın. Seyahat planınızı bir geziden beklentileriniz, konaklama, gezilecek yerler, yeme-içme gibi kriterlerinizi yazın buradan ve ona göre bir planlama yapalım.

   Rica ederim. Tüm sorularınızı yine buradan doğrudan bana yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 19. Fatih abi mailden yazmıştım. Şöyle bir rota belirledik; 5 günde, 12’sinde uçuş Sırbistan’a ve Sırbistan’da 2 gün gezeceğiz. Araç kiralamayı düşünüyoruz kolay bitsin diye. İnşallah sorun çıkmaz. Tren biletleri yaklaşık 2 kişi için 50 Euro baktığıma göre, 300 TL civarında ve 14 saate yakın sürüyormuş. Rötar yapıyormuş genelde. Biz bunun yerine ayın 14’ünde sabah saat 08:00’de Karadağ’a uçuş var Sırbistan’dan 45 dakika sürüyor ve 850 TL bence değer. O kadar yol çekmektense ayın 14’ünü Kotor ve Budva’ya ayırsak akşam üzeri Kuzey Makedonya yapsak 3 günümüz kalacak. Biraz zor olacak ama başka bir tavsiyen var mıdır abi?

  Detaylı bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Can,

   Açıkçası bu şekilde bir seyahat planı masraflı olacaktır. Araç kiralama + uçak yolculuğu. Tabii son karar sizindir. Eğer düşündüğünüz gibi bir yolculuk planlarsanız o halde Kotor’a 1 gün ayırabilirsiniz. Ancak, Kotor’dan Üsküp’e nasıl geçeceksiniz? Önce İşkodra’ya sonra Tiran’a ve buradan da Ohri üzerinden Üsküp’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Direkt Karadağ’dan Makedonya’ya otobüs bulamazsınız. Bana kalırsa Karadağ’ı eleyin. Sırbistan ve Makedonya ilk etap geziniz için bence ideal. Sonuçta Balkanlar vizesiz ve her mevsim ucuz uçak bileti bulunabiliyor.

 20. Merhabalar,

  Öncelikle paylaştığınız bilgiler ve tecrübeleriniz için çok teşekkür ederim. İlk defa yurt dışı deneyimim olacak ve bu deneyime kısa süreli ve ekonomik olması sebebi ile Balkanlardan başlamak istiyorum. Ocak ayı içerisinde bir haftalık bir deneyim düşünüyorum. Bu deneyimi ilk başta turlar ile gerçekleştirmeyi düşünüyordum fakat sizin yazınızı okuyunca bireysel olarak yapmaya karar verdim. 🙂 Aklıma ilk takılan soru telefon kullanımı, operatörlerin tarifelerini mi kullandınız yoksa oradan ayrıca bir sim kart mı satın aldınız? Ocak ayı içerisinde 1 haftalık tek kişilik bir gezi için şehir ya da şehirler, hostel, araç vs. gibi değerli önerilerinizi bekliyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Yavuz Bey,

   Balkanlar gezimde herhangi bir sim kart kullanmadım. Gün içerisinde şehirleri geziyor, fotoğraf çekiyor ve notlarımı alıyordum ardından akşamüzeri otele geçerek Wi-Fi ile İnternet ihtiyacımı karşılıyordum. 1 haftalık bir gezi için başlangıç Belgrad veya Saraybosna olarak değerlendirebilir. Kalan günlerinizi çevre şehirlere ayırarak gezebilirsiniz. Ya da Üsküp’ü de düşünebilirsiniz. Balkanlarda şehirlerarası ulaşımınızı otobüslerle sağlayabilirsiniz. Konaklamalarınızı hostellerde yaparsanız booking üzerinden 8-10 Euro bütçe aralığında merkezi yerlerde kalabilirsiniz. Balkanlar gezi notlarımı okursanız bu yazılarımda hostel önerilerinde bulundum.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 21. Merhaba Fatih Bey,

  Ocak ayında 7 gece 8 gün olacak şekilde Üsküp gidiş Saraybosna dönüş uçak bileti aldık. 4 kişi olarak kendimiz gezeceğiz. Rota olarak; Üsküp-Ohrid-Belgrad-Saraybosna ve Mostar olarak düşündük ama sizin de fikrinizi almak istedik. Kış ayı olduğu için otobüsle gezmek zor olur mu? Otobüs saatleri kış olduğu için az mı ve saatlere nereden ulaşabiliriz. Fikir verirseniz seviniriz.

  • Merhabalar,

   Gezi süresine bakacak olursak bence planladığınız rota gayet iyi. Buna Kotor ve Budva’yı da eklemek isterdim fakat yetişmez. Hızlıca gezseniz de bir şey anlamayacaksınız. Bu nedenle Üsküp-Ohri-Üsküp-Belgrad-Saraybosna-Mostar-Saraybosna şeklinde bir rota üzerinde gezebilirsiniz.

   Balkan coğrafyasının yolları hem dolambaçlı hem de yüksek rakımlardan geçiliyor. Hava kar yağışlı olursa evet otobüsle ulaşım zor olabilir. Dilerseniz tren ile seyahati de düşünebilirsiniz. Otobüs saatleri kış ayı olsa bile değişmez. Otobüs sefer saat bilgilerine Getbybus veya busticket4 web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 22. İlk olarak yurt dışına çıkacağız eşimle. Bizler 50 yaşlardayız. Kızım hediye yapmış Balkanlar’a gitmeyi ama tarih 18 Ocak-22 Ocak arası. Kış tabi ki. Varış ve dönüş Üsküp’ten olacak. Araştırırken sizi buldum. Neler önerirsiniz? Soracağım çok şeyler var kısa da olsa nasıl bir rota yapalım ve neler götürelim?

  • Merhaba Ziynet Hanım,

   Ne düşünceli bir evlada sahipsiniz. 🙂 Sizin adınıza çok sevindim… 4 günlük bir süreniz var. Bu süre çok kısıtlı. Gidiş ve dönüş sürelerinizi de hesaba katarsak net olarak 3 günlük bir gezme süreniz olacaktır. Dolayısıyla bu 3 günlük sürenin 2 gününü Üsküp’e kalan 1 günü ise Ohri’ye ayırmanızı öneririm. Özellikle Ohri’ye hayran kalacaksınız.

   Balkanlar’ın havası insanı üşütür. Ocak ayı ise muhtemelen sert ve karlı geçecektir. Yanınızda mutlaka kalın elbiseler götürmeyi ihmal etmeyin.

   Başka sorularınız olursa her zaman buradan yine bana yazabilirsiniz.

 23. Merhaba Fatih Bey,

  Yazılarınızı büyük beğeniyle okudum emeğinize sağlık. Kızımla birlikte Temmuz sonunda uçakla Belgrad’a gideceğim. Dönüş de Belgrad’dan olacak. 1 hafta sürem var. Bu süre içinde başka ülkelere de kolayca gidebilir miyiz? Nereleri tavsiye edersiniz sırayla (Prizren, Saraybosna vb.)

  • Merhaba Müge Hanım,

   Balkanlarda kolayca diğer ülkelere sınır geçişi yapabilirsiniz. 1 hafta sürede yalnızca Saraybosna ve Mostar’ı rotanıza ekleyebilirsiniz. Bu iki şehirde gayet keyif alabileceğiniz yerler. Özellikle tarih ve kültür gezileri açısından.

 24. Fatih Bey,

  Ağustos’un son iki haftası özel araçla Balkan turu yapmayı düşünüyoruz. Selanik, Ohri, Üsküp, Saraybosna ve Mostar rotasını gidiş rotamız olarak düşündük. Dönüşü sizce hangi şehirlerden geçerek yapalım? Çoluk çocuk kalabileceğimiz, ekonomik ve güvenilir olan tavsiye edebileceğiniz yerler var mı? Booking’den bulacağımız hostelleri önerir misiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Selanik üzeri gideceğiniz için anladığım kadarıyla Schengen vizeniz var? O halde Mostar’ı takip ederek sırasıyla Saraybosna, Novi Sad (vaktiniz varsa) veya Belgrad, Niş, Sofya, Filibe (Plovdiv), Edirne ve İstanbul yönünde tamamlayabilirsiniz.

   Konaklama için elbette mutlaka Booking’e bakın; merkeze yakınlığı, hostel/otel konsepti ve ucuzdan pahalıya sıralayarak, konaklama yerinin fotoğraf ve hakkında yapılan yorumlarına da bakarak rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 25. Merhaba,

  Öncelikle ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler. Biz 4 kişilik bir aileyiz ve daha önce yurt dışına çıkmadık. Turla değil de gönlümüze göre gezmek istiyoruz. Küçük kızımız 10 yaşında ve rahat hareket etmek istiyoruz. Ağustos ayının son haftası bize uyuyor ama uçak bileti de bakmadık bilet ve rota ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Saygılar.

  • Merhaba Sevgi Hanım,

   Güzel bir karar almışsınız. Turla bazı aktiviteler kısıtlı olabiliyor. Bireysel, özgürce gezmek bulunduğunuz şehri tanımanın en iyi yollarından biridir. Bana kalırsa Ağustos ayı için şimdiden bilet bakmanız iyi olacaktır. Çünkü fiyat açısından daha uyguna bilet bulabilirsiniz. Balkanlar için Ağustos son haftası Eylül sonuna kadar gezilebilir. Herhangi bir yağış olmayacaktır.

   Rota olarak Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya yapabilirsiniz.

   Rota planlama noktasında beklentilerinizi, görmek istediğiniz şehirleri belirtirseniz detaylı yardımcı olabilirim.

 26. Merhaba,

  Ağustos ayı için 15 günlük Balkanlar turu yapacağım. Saraybosna gidiş, Üsküp dönüş şeklinde kesinleştirdim. Rotamı ise şu şekilde oluşturdum: Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Prizren, Ohrid ve Üsküp. Sormak istediğim ise bu rotanın içerisine bir de Belgrad’ı eklemek istersem sizce 15 gün yeterli olur mu? Bir de hangi ülkeden geçiş yapmam (otobüsle) sizce daha mantıklı olur? Direkt iner inmez Saraybosna’dan mı yoksa Karadağ’dan mı? Ya da farklı bir tavsiyeniz var mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emre,

   Rota gayet iyi. Ancak Belgrad’a ya Saraybosna’dan gideceksin ya da Üsküp’e en az 3-4 gün önceden gelip buradan direkt Belgrad’a gideceksin (bu rota biraz uzun). Mantıklı olanı Saraybosna’dan geçmen yönünde. Belgrad’ı sabahtan akşama kadar hakkıyla gezsen 1 gün yeter. Daha sonra tekrar Saraybosna’ya gelip buradan rotanın diğer kalan kısmını aynı şekilde devam edebilirsin. Diğer şehirlere 2’şer gün, Mostar, Kotor ve Budva’ya ise 1’er gün versen Belgrad’a 4 gün kalır. Yollarda geçen sürenin toplamını 2 güne yaysak kalan 2 günde Belgrad’ı 1 günde gezer ve buradan direkt Üsküp’e geçersin. Uçağın kalkacağı gün Üsküp’te olmuş olursun. Şayet dönüşü Saraybosna’dan planlamış olsaydın buradan Belgrad’a geçmek daha zahmetsiz olacaktı. Genel olarak planladığın rota gayet iyi.

   Bunun dışında sormak istediğim başka şeyler olursa her zaman yine buradan bana yazabilirsin.

 27. Merhaba,

  Biz bu sene arabayla Yunanistan üzerinden Balkanlar’ı gezip Bulgaristan üzerinden dönmeyi düşünüyoruz. Rota sıralaması nasıl olmalı sizce? Dubrovnik’de görmek istediğimiz yerler arasında. Bir de vize alma konusunda arabayla geçeceğimiz için bilginiz var mı? Yunanistan konsolosluğundan vize alacağız. Giriş oradan olacağından dolayı ülke değiştireceğimiz için ne gibi vize uygulaması yapmak gerekiyor. Her gezgin her şeyi yazmış ama vize türü yazmıyor. Araç için gerekli belgelere ulaştım fakat vize konusunda ve rota anlamında kafamız çok karışık. Ona göre rota çizip otel ayarlaması yapacağım.

  • Merhaba Çiğdem Hanım,

   Rotayı: Selanik, Atina, Selanik, Üsküp, (Priştine, Prizren) Ohri, Tiran, İşkodra, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna, Novi Sad veya Belgrad, Niş, Sofya, Filibe ve Edirne şeklinde planlayabilirsiniz. Dubrovnik için Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Hırvatistan, AB ülkeleri içerisindedir. Siz Yunanistan konsolosluğundan yalnızca ülke için değil Schengen vizesi için başvuru yapın. Böylece Dubrovnik’i de görebilirsiniz.

 28. Merhaba,

  Kız arkadaşımla beraber 2 Temmuzda Üsküp’e ineceğiz sonra Sırbistan’a gideceğiz hedefimiz bu. Fakat Saraybosna ve Mostar’ı da görmek istiyoruz ama maddi olarak pahalı olacağını düşünüyoruz çünkü dönüş biletimizde 9 Temmuz Üsküp’ten tekrar oraya dönmemiz gerekiyor. 1 haftalık gezi rotası çizerseniz bize neler önerirsiniz? Malum kur çok yüksek biz kişi başı 2.500 TL ayarlayabildik. Tek avantajımız uçak biletlerini önceden almak oldu. Cevaplarsanız seviniriz, ilk gezimiz olacak ve heyecanlıyız.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Serkan,

   Açıkçası 2.500 TL ile 2 haftalık gezi bile yapabilirdiniz. Siz zamanı az tutmuşsunuz. Keşke dönüş biletini almasaydınız. Ancak bu şekilde benim önerim size: Üsküp-Belgrad-Novi Sad-Üsküp olacaktır. Dönüşü en azından Belgrad almış olsaydınız o zaman Saraybosna’yı da görebilirdiniz. Şimdi Saraybosna’ya gitseniz bir daha gerisin geriye Üsküp’e döneceksiniz ki çok ters oluyor ve bu defa da zamanınız çok az.

   Başka sorularınız olursa yazın. Yola çıkmanıza henüz varken size yardımcı olayım.

   • Kurdan dolayı ne yapacağımızı bilemedik uçağı çok ucuza bulunca da heyecanla aldık gidiş dönüş. 🙂 Ohri’ye de gidelim diyoruz günübirlik ya da 1 gün. Tavsiyelerin için çok teşekkür ederiz. Ağırlık Sırbistan gibi görünüyor. 🙂

    • Sen de haklısın… Zaten Dolar son birkaç gündür yine artışta. Seçim sonrası ise ne olur bilinmez. Gidiş-dönüş Üsküp olunca faza uzaklaşmadan ağırlık Sırbistan olacak evet. 🙂 Ohri’ye Sırbistan dönüşü gidebilirsiniz. 1-2 gün önceden gelirsiniz ve günübirlik yerine 1 gün Ohri’de konaklamalı kalabilirsiniz. Ohri güzeldir.

 29. Merhabalar,

  Yazınız gerçekten çok güzel düşünülerek her ayrıntısına kadar yazılmış çok beğendim. Biz de bu sene Temmuz ayında Balkanlar turu düşünüyoruz fakat Belgrad ve Bosna’ya daha öncesinde gittiğimiz için oraları es geçeceğiz. Aslında benim amacım direkt Karadağ fakat uçak biletleri çok pahalı olduğundan orayı da plana katarak Balkanlar turu düşündüm. Sizce nereden başlayıp nerede bitirmeliyim? Hangisi daha rahat olur bizim için?

  Konu hakkında fikirlerinizi dinlemek isterim.

  • Merhaba Merve Hanım,

   Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Türkiye’den Karadağ’a uçak seferleri çok sık olmamakla birlikte biletleri de pahalıdır. Bu durumda en uygun iniş yeri Üsküp. Üsküp’ten başlayarak Ohri, Tiran, İşkodra, Budva ve Kotor yapabilir buradan da Saraybosna’ya geçerek dönüş yapabilirsiniz.

 30. Biz Ağustos ayının ilk haftası bir haftalık Balkan gezisi planlıyoruz. Yazdığınız yerler bizim de rotamız ama bir hafta ne kadarına yeterli olacaktır. Fikir paylaşır mısınız?

  • Merhaba Songül Hanım,

   Siz hangi şehirleri görmeyi planlıyorsunuz? Bu şehirleri yazarsanız üzerine fikirlerimi paylaşabilirim. Ancak, Balkanlar’da mutlaka ziyaret edilmesini düşündüğüm şehirler arasında Belgrad, Novi Sad, Saraybosna, Mostar, Kotor, Ohri ve Üsküp yer almakta. Siz planladığınız rotayı yazın ve sonra üzerine konuşalım.

 31. Merhabalar,

  Öncelikle hazırladığınız bu içerikler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Ben çanta seçiminde kararsız kaldım. Bu ayın 31’inde 14 günlüğüne gideceğim. Decathlon’dan 30 lt’lik yeterli olur mu yoksa 40 lt mi almalıyım. İlk deneyimim olacak o yüzden bilemedim. Kabaca götürmeyi düşündüğüm eşyalar: 3 adet kazak/sweatshirt, 1 pantolon, 1 terlik, 5 iç çamaşırı, 3 t-shirt, 6 çorap, havlu orta boy, power bank, tıraş makinası/şarj aleti, el kremi, diş macunu/fırçası ve ıslak mendil. 8 kg bagaj hakkım var.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Rica ederim. Umarım yazılarım faydalı olabiliyordur. Açıkçası 30 gün süren Balkanlar gezimde ben 30 lt’lik çanta ile yola çıkmıştım. Ancak yıllardır gezdiğim için biraz tecrübe sahibi olmam nedeniyle bu boyutta bir çanta ile çıktım ve gayet de yeterli oldu. Fakat sizin ilk deneyiminiz. Çantaya ekstra şeyler koymak isteyebilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz eşyaları götürecekseniz 30 litrelik çanta yeterli olacaktır. Eşyalarınızı rulo şeklinde sararak çantanızı yerleştirirseniz üst tarafta yine boş yer kalacaktır. 8 kg bagaj hakkında takılmayın. 40 litrelik de olsa çantanız kabin içerisine alabilirsiniz.

   Balkanlar geziniz öncesi sormak istedikleriniz olursa site içerisinde yer alan Balkan gezi yazılarına yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 32. Fatih Bey merhaba,

  2019 yılı uzun kurban bayramını fırsat bilerek yaklaşık 15 günlük bir Balkanlar gezi planım var. Tamamen backpacker tarzında olacak. Kosova ve Arnavutluk gezilecek yerler açısından pek ilgimi çeken yerler değil açıkçası. Ülke geçişlerini otobüs ile yapmayı planlıyorum. Sizce buna göre nasıl bir rota izlemeliyim? Ve 15 günde görmemi tavsiye ettiğiniz şehirler hangileridir? Son olarak tek yön uçak biletlerinin sıkıntı olduğuna dair şeyler var. Bu konuda ki tavsiyeniz ne olur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emre Bey,

   Arnavutluk neyse de, Kosova’yı özellikle Prizren şehrini görmenizi tavsiye ederim. Dolayısıyla Kosova’yı da içeren bir gezi rotası düşünürsek; Üsküp – Prizren – Budva – Kotor – Mostar ve Saraybosna olabilir. Üsküp’ten Prizren’e geçmek için de öncelikle Priştine şehrine gitmeniz ve buradan Prizren’e geçmeniz gerekecek. Tam tersi rota ise Saraybosna – Mostar – Kotor – Budva – Tiran (transit geçiş) – Ohri ve Üsküp şeklinde yapabilirsiniz. Evet, tek yön bilete sıkıntı çıkarıyorlar. Gidiş – Dönüş biletleriniz, ilk ineceğiniz şehirde kalacağınız otel rezervasyonu, gezi planınızı mutlaka yanınızda bulundurun. Tüm detayları bu yazıda açıkladım. Dişer Balkan şehirleri gezi notlarımı da yine Balkanlar kategorisinde yer alan yazılarımdan okuyabilirsiniz.

   Yola çıkmadan ve yoldayken sormak istedikleriniz olabilir. Bana her zaman site üzerinden ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Tekrar merhaba,

    Öncelikle hızlı dönüş için teşekkürler.

    Sizin ikinci yazdığınız rota bana daha uygun gibi geldi. Bu yüzden Saraybosna gidiş – Üsküp dönüş biletlerini kovalamaya başlayayım. Ama burada rotaya Prizren girmiyor sanırım? İkinci sorum ise; otobüs ile olan geçişlerde otobüs biletlerini önceden mi almalıyım yoksa ilgili şehre vardığımda temin etmem mi daha sağlıklı olur? Bir de son olarak Tiran’dan transit geçişlerde bir sıkıntı çıkar mı? Çünkü bir yerde okumuştum yine Arnavutluk’u pas geçmeye çalışan birilerini sırf ülkede birkaç gün geçirmeyeceklerini öğrendikleri için (sonuçta kendi ülkelerinde de para harcanmasını istiyorlar) transit geçişlerine izin vermemişler.

    Şimdiden çok teşekkürler.

    • Merhaba Emre,

     Rica ederim… Saraybosna gidiş – Üsküp dönüş ideal bir rota. Üsküp’ten günübirlik Priştine’ye gidebilirsin. Prizren’e geçmek için ise yine Priştine’ye geçmeli ve buradan her saat başı Prizren’e giden otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirsin. Prizren’i (eski kent) görmek için 1 tam gün ayırman yeterli olacaktır. Bir sonraki şehre olan ulaşımın için otobüs biletlerini o an ki şehre olan varışında alabilirsin. Böylece yer bulamama gibi bir sorunla da karşı karşıya kalmazsın. Hayır, bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. Sonuçta sen sınır polisine transit geçeceğim demeyeceksin. Ve bir sorun yaşamamak için İşkodra veya Tiran’da konaklayacağın (fake) bir rezervasyon çıktısını yanında bulundurabilirsin. Senin seyahat özgürlüğüne, rotana ve planına karışacak olmaları saçmalıktan başka bir şey olamaz.

     Başka soruların olursa her zaman yazabilirsin. Yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 33. Gezi bloglarını sürekli takip eden biriyimdir. Siz gerçekten anlatım olarak diğer bloglardan farklısınız. Yazılarınız çok akıcı. Bu yolda kendinizi geliştirmenizi istirham ediyorum. İnşallah ileride çok daha iyi yerlere geleceksiniz. Balkanlar rehberini merakla bekliyorum.

  • Merhaba Muhammet,

   Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Sizler benim motivasyon kaynağım oluyorsunuz ve boşa yazmadığımı gösteriyorsunuz. Kendimi sürekli yazarlık ve anlatım bakımından geliştirip siz değerli okurlara daha faydalı işler üretmek derdindeyim.

   Balkanlar rehberinin ilki senin de gördüğün üzere hazırlık aşamasıydı. Devamı yazı dizisi olarak bölümler halinde gelecek ve ben de yazmak için hem sabırsızlanıyorum hem de gelecek geri bildirimleri merakla bekliyorum.

   Sevgiler.

  • Merhaba Fatih Bey,

   Mart ayı için 9 günlük Balkanlar turu yapacağım. Saraybosna gidiş, Üsküp dönüş şeklinde kesinleştirdim. Gezilerimi otobüslerle yapacağım. Şehirlerarası ve ülkelerarası ulaşımda sıkıntı yaşar mıyım? Mutlaka gidin dediğiniz kayda değer yerler var mı? Bir de sınır geçişlerinde problem olur mu?

   Teşekkürler.

   • Merhaba,

    Bosna’da yol üzerinde Blagay Tekkesi’ne uğrayabilirsiniz. Karadağ’da Podgoritsa’yı pas geçebilirsiniz. İşkodra’da kalın ve Rozafa Kalesi’ne uğrayın. Tiran, Ohri, Üsküp rotanızdadır zaten. Şehirlerarası ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız. Otobüsler her gün çalışıyorlar. Sınır geçişlerinde bazen Türk vatandaşlara sıkıntı çıkaran polisler oluyor. Siz her ihtimale karşı seyahat planınızın çıktısını ve gideceğiniz şehre henüz varmadan online konaklama rezervasyonunuzu yapıp bunun da çıktısını alın. Niyetinizin yalnızca turist olarak gezmek olduğunu arıza çıkaran polisler olursa diye gösterirsiniz.

    Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.