Dün itibariyle (19 Temmuz 2018) Balkan ülkeleri gezimi tamamladım. Bugünden itibaren; Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya şehir gezi rehberleri, Balkanlar gezilecek yerler, Balkan şehirler arası ulaşım ve sınır geçişleri, yeme-içme, eğlence ve daha fazla bilgi üzerine yazmaya nihayetinde bu makale ile başlangıç yapıyorum.

İçeriklerin tamamı burada sizlerin paylaşımına sunulacak. Yazım sürecinde Balkan ülkeleri gezisi üzerine merak ettikleriniz, Balkan şehirleri gezi rehberi yazılarında yer almasını istediğiniz konu başlıkları, eklememi istediğiniz her ne varsa bu yazıya yorumda bulunarak bana iletebilirsiniz. Balkanlar gezi yazıları serisinde yorumlarınızda belirttiğiniz taleplerinizi dikkate alarak ilgili yazılara eklemeler yapabilirim.

O halde Balkanlar gezi yazılarının ilki olan “Balkanlar Gezi Hazırlığı (Balkanlar Rotası, Bütçe ve Konaklama” ile başlayalım.


Balkanlar Turu Hazırlıkları

Son birkaç senedir sürekli Ortadoğu ve Orta Asya planları yaptığım için her defasında hep niyet ettiğim Balkan coğrafyasına gitmek nasip olmamıştı. Aslında 2018 yaz aylarını Orta Asya (Kazakistan, Kırgızistan …) ülkelerinde geçirmeyi planlıyordum ve tabii ki harıl harıl bilgisayar başında ucuz uçak bileti bakıyordum. Ancak, malumunuz Euro ve Dolar’ın ülkemizde Türk Lirası karşısında aşırı yükselmesi ve kur farkının açılması ile ne yazık ki bu planlarım suya düşmüştü…

Ben de ne zamandır niyetlendiğim ancak bir türlü gidemediğim Balkanlar için bilet bakmaya başladım. Aylardan Mayıs ve fazla da vaktim yoktu. Neyse ki bütçeme uygun Sırbistan’ın başkenti Belgrad‘a gidiş ve Makedonya’nın başkenti Üsküp‘ten dönüş olacak şekilde uçak bileti bulmuştum. E, artık beklemenin ve kararsızlığın lüzumu yoktu. Listede, benim de planladığım tarihlere uyan uçak bileti bulmuştum. Tabii buldum bulmasına ancak Balkan ülkelerine dair ne bir hazırlık ne de bir planlama yapmıştım. Seyahat planlama ve hazırlık süresi için toplamda 15 günlük kısa bir zamanım vardı. Su akar, yolunu bulur diyerek biletleri almış ve o hep ertelemek durumunda kaldığım Balkanlar seyahatim için ilk adımı atmıştım. Gidiş-dönüş uçak bilet fiyatlarını merak ediyorsunuz. Söyleyeyim…

Türkiye’nin diğer havayollarına göre nispeten daha ucuz uçak bileti satan havayollarından 18 Haziran Belgrad (gidiş) 300 TL ve 19 Temmuz Üsküp (dönüş) 350 TL’a biletleri satın aldım. Çok pahalıya almışsın dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız! Biraz pahalı olabilir. Zira, Balkanlar gidiş-dönüş 400 TL’a bile bilet bulduğum günleri hatırlıyorum. Fakat dediğim gibi zaman kısıtlı ve uçuş tarihine 20 gün gibi kısa bir süre vardı. Aynı biletleri uçuşa 2-3 ay kala almış olsaydım eminim bu fiyata almamış olurdum.

Balkanlar Gezi Rotası

Neyse… Artık biletleri satın almış ve gidiş yeri ile dönüş şehrini hesaba katarak bir rota çıkarmalıydım. 1 ay sürecek olan Balkanlar gezisi rotamı ise şu şekilde belirledim arkadaşlar.

SIRBİSTAN: Belgrad, Novi Sad

BOSNA HERSEK: Saraybosna, Mostar

KARADAĞ: Kotor, Budva, Podgorica

ARNAVUTLUK: İşkodra, Tiran

MAKEDONYA: Ohri, Üsküp (Kosova’ya transit geçiş)

KOSOVA: Priştina, Prizren

MAKEDONYA: Üsküp

Balkanlar Rotası


Rota hazır… Daha sonra ise gideceğim şehirlere yönelik gezilecek yerler, şehir içi ulaşım, yeme-içme, düşük bütçeli paylaşımlı odaları olan (dormitory) hosteller, eğlence hayatı, sınır geçişleri ve daha fazlası üzerine sıkı bir araştırmaya giriştim. Süre kısıtlıydı, iyi bir planlama yapmalıydım. Tabii, siz her ne kadar kusursuz bir planlama yapsanız da, yoldayken bu plandan ister istemez çıkıyorsunuz. E, plansızlıkta kimi zaman çok ama çok güzel oluyor.

İlgili şehirlerde gezilecek yerler ve diğer ihtiyacım olan bilgileri İnternet üzerinde Balkanlara gitmiş ve kaleme almış diğer gezi bloglarını tarayıp temin ettim.

Balkanlarda 6 ülke vizesiz olduğu için kafam bu aşamada rahat. Vize için ne bir ton evrak, ne de karşı tarafa bir güven vermek için atılacak kırk takla var. Biletinizi alın, hazırlığınızı yapın ve yola çıkın! İşte Balkanlar gezisi için ihtiyacınız olan bu iki basit aşama.

Daha Fazla Okuyun: Vize Rehberi

Balkanlar Gezisi İçin Sırt Çantası Hazırlığı

İlk seyahatimi hatırlıyorum da ne çok gereksiz eşya almışım yanıma. Bir kere bile giymediğim pantolonu mu dersiniz, hiç giymediğim tişörtü mü? İnsan yola çıktıkça neyin gerekli, neyin gereksiz olduğunu daha iyi anlıyor. Benden size bir tavsiye; sırt çantanızı hazırlarken sürekli kendinizle konuşun ve kendinize şu soruyu sorun…

Bu eşya gerçekten yolda bana lazım olacak mı? Götürmezsem ne olur, götürürsem ne fayda sağlar. İnanın ben çanta hazırlama sürecinde her zaman kendime bu ve benzeri soruları sorarım. Bu şekilde her yeni seyahatte fazlasıyla tecrübe kazandığımı düşünüyorum. Nitekim aşağıda ki fotoğrafta da göreceğiniz üzere orta boy bir sırt çantası ve halıya serdiğim elbise ve eşyalardan ibaretti. Üstelik bu boyda çanta ve eşyalar da tam 1 aylık bir Balkan seyahati için.

Biliyorum 1 aylık bir Balkan gezisi için çantan çok ufak diyeceksiniz. Yoldayken rastlaştığım, tanıştığım insanlarda bana aynı soruyu sordular….

1 aylık Balkan gezisi için sırt çantan çok ufak değil mi?

Aslında haklı olabilirsiniz. 1 ay ve üzeri seyahatlerimde kullandığım Decathlon 60+15 lt sırt çantam var. Ve bu çanta ile takip edenler bilecektir Nahçıvan, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan seyahatimi gerçekleştirmiştir. Ancak bu seyahatimi tamamen karadan gerçekleştirmiştim.

Daha Fazla Okuyun: Komşu Ülkeler Seyahat Rotası ve Planlama

Fakat Balkanlar gezime Belgrad’a uçarak başlayacaktım. Dolayısıyla bu mesafeyi uçak ile gidecektim. Ben ise Balkanlar uçak bileti en ucuzu olan yani sadece 8 kg el bagajı (kabin) hakkı veren şekilde almıştım. Dolayısıyla 60+15 sırt çantam ile uçağa binmem sorun olabilir ve ekstra para isteyebilirlerdi.

Bu düşünceyle yola çıkmama 1 hafta kala Ümraniye Buyaka Avm’de bulunan Decathlon mağazasına giderek Quechua 20+10 lt sırt çantası aldım. İnanın bir an bile olsun pişman olmadım. Yoldayken iyi ki de bu boy sırt çantası ile yola çıkmışım dedim her defasında. Üstelik yanıma yani uçak içi kabine alırken de sorun yaşamadım.

Tabi bir dipnot olarak hatırlatmak isterim ki; direkt uçağa gitmek için uçuşunuza 24 saat kala online check-in yapmayı unutmayın. Bu şekilde havaalanında ilgili havayolları bankosuna gitmeden direkt sırt çantalarıyla uçağa giden çok arkadaşım var. Üstelik 50 lt’lik sırt çantalarını bile kabine alabilen.

Peki, ben sırt çantama neler almışım bir bakalım…

Balkanlar Gezi Hazırlığı

Fotoğrafta da göreceğiniz üzere; 2 pantolon, serin Balkan gecelerinde üşümemek için 1 uzun kollu gömlek, 5 tişört, 5 boxer, 2 şort (biri gece yatarken, diğeri Ohrid, Kotor ve Budva gibi yerlerde yüzmek için), 1 Duş/Plaj havlusu, parmak arası terlik, 5 babet çorap, güneş kremi (yüz ve vücut için), 3 adet mini seyahat şampuanı (Gratis de var), roll-on, diş fırça ve macunu, 11.000 mah power-bank, 2 TB harddisk, gezi notlarımı yazabilmem için 11″ laptop, yalnız yola çıktığım için selfie çubuğu (yalnızlık zoor :)), pasaport, parlak fikirlerimi not alabilmek için günlük hayatta da mutlaka yanımda taşıdığım kalem ve not defteri (söz uçar, yazı kalır), Sony A6000 fotoğraf makinesi ve 55-210 lens ve ve ve tabii ki hosteldeyken ya da sakin yerlerde inzivaya çekilip kitap okumayı sevdiğim için 1 adet kitap (yazarlığımı geliştirip sizlere daha iyi yazılar yazabilmek için (Yaratıcı Yazarlık) kitabı…

Ve tüm bu malzemeleri taşıyacak olan Qechua 30 lt’lik sırt çantası. Fotoğrafta küçük, siyah bir sırt çantası görüyorsunuz. O ise büyük çantadan kurtulup, günlük şehir içi gezintilerimi yapmak için yanıma aldığım kullanışlı bir çanta.

Gün içerisinde şehir içi gezintilerinizde bu tip 10 lt’lik çantalar kendinize alın. Gezerken çantaya fotoğraf makinenizi, suyunuzu, elma veya muzunuzu, laptop ve şarj cihazlarınızı koyarak kolayca gezebilirsiniz. Büyük çantayı zaten biliyorsunuz hostele bırakıyoruz.


Yazımın başında da belirttim; bu yaz Orta Asya ülkelerine gitmeye niyetlenmiştim fakat Dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında aşırı yükselmesi benim Balkanlar’a yönelmeme neden olmuştu. Balkanlar ucuz nasıl olsa rahat ederim dedim de nerdee! 🙂

Arkadaşlar Euro’nun artması ucuz olan Balkan ülkelerinde bile Türk Lirası’nın ne kadar değersiz olduğunu gösterdi bana. Bundan 2 yıl önce Balkanlara Euro’nun 3.50 TL olduğu zamanlar giden bloggerların yazılarını okuduğumda çok ucuz olduğunu ve tüm deneyimleri, tüm yemekleri gönül rahatlığı ile deneyebileceğinizi yazıyordu. Ancak, Euro 5.50 TL seviyelerindeyken paramı bozdurmuş öyle yola çıkmıştım. Açıkçası öyle pek ahım şahım lüks demesek de ancak orta düzeyde bir harcama yaptım. Tabi Balkanların olmazsa olması cevap cici (köfte, kebap) yemeklerini de denemekten kendimi mahrum bırakmadım.


Aslında Balkanlar gezisi bütçe ve diğer harcamalarımı serinin son yazılarında paylaşacaktım ancak Balkanlar geziniz öncesi size bir fikir ve planlama olması açısından en temel harcama kalemlerini paylaşacağım…

745€ ile yola çıktım…

 • İstanbul (Sabiha Gökçen Havaalanı) > Belgrad (Nikola Tesla Havaalanı) Gidiş Bileti: 300₺
 • Üsküp (Üsküp Uluslararası Havaalanı) > İstanbul (Sabiha Gökçen Havalanı( Dönüş Bileti: 350₺
 • Hostellerde kaldım. Booking üzerinden un ucuz hostelleri filtreledim. 4-7€ arasında değişen hostellerde konakladım. (Detaylı hostel bilgilerini Balkanlar gezi yazılarımın diğer bölümlerinde paylaşacağım.
 • 8-15€ arasında değişen otobüsle şehirler arası bilet ücreti.
 • Günlük yeme-içme harcamam 4-5€ geçmedi.
 • Gezdiğim 14 şehirden, 1€’luk 14 magnet aldım. Dolapta yer kalmadı. 🙂

260€ ile İstanbul’a döndüm.

Detaylı tüm harcama kalemlerimi Balkanlar gezimin diğer bölümlerinde sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.


Nihayetinde Balkanlar gezi hazırlıklarım bundan ibaret. Balkanlar biliyorsunuz ki vizesiz. Üstelik ekonomik bir destinasyon. Euro şu sıralar yine 5₺ üzerinde seyrediyor. Umarım en kısa zamanda biraz daha düşer ve Balkanlara çıkacak olan sizler için keyif veren bir deneyim olur.

Bu arada Balkan ülkeleri sınır geçişleri öyle gözünüzde büyütülecek bir şey değil. Otobüsler ile ulaşımınızı sağlıyorsunuz ve sınır geçişlerini öyle yapıyorsunuz. Sınıra geldiğinizde otobüsten inmiyorsunuz. İlgili iki ülke polisi otobüse biniyor ve sırayla herkesin pasaportlarını toplayıp götürüyor. Çıkış ve yeni ülkeye giriş kaşeleri pasaportunuza vurulduktan sonra otobüs şoförü pasaportlarınızı getirip sırasıyla size dağıtıyor.

Bu duruma açıkçası biraz şaşırmıştım. İnsan bir indirir, kimiz, neyiz bir yüzümüze bakar. Herhangi bir sorgu olmadan giriş-çıkış işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Ancak sınır geçişlerinde bazı dikkat etmeniz konular var. Onları da Balkanlar gezi yazılarımın diğer bölümlerinde sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.


1 ay, 6 ülke ve 14 şehir! 1.564 km yolculuk. 5703 fotoğraf ve 92 video kaydı. 37 ayrı ülkeden 60 harika insan. Her seyahat beni öyle güzel geliştiriyor ki. Eminim ki sizleri de geliştiriyordur. Öyle ya, hostellerde yepyeni insanlar, yepyeni kültürler, insan hikayeleri, yeni yerler ve daha fazlası istesek de, istemesek de bizleri dokuyor, hayata bakış açımıza olumlu yönde katkılar sunuyor, insanlara olan yaklaşımlarımızda bizleri daha hoşgörülü yapıyor.

Detaylarıyla birlikte Balkan şehir gezi rehberleri ve gezi notlarım burada sizlerin paylaşımına sunulacaktır.

1 Ay süren Balkanlar gezimin başlangıç şehri Belgrad hakkında yazdığım “Belgrad Gezi Notları” konu başlıklı makalemi okuyun ve Belgrad hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri öğrenin.

Ayrıca Balkanlar gezim boyunca çektiğim fotoğraf ve kısa videoları (hikaye) instagram.com/hadigezcom ve instagram.com/fatihkibarcom da ve Balkanlar gezim boyunca bulunduğum güzel yerler, karşılaştığım insanlar ve daha fazlasını içeren videoları da youtube.com/hadigezcom kanalında paylaşmaktayım. Takip etmeyi ve YouTube’da kanala abone olmayı unutmayın. Sizlerin takibi, ilgisi, yazıları okumanız beni daha fazla motive ediyor.

Kalın sevgiyle. Her gününüz seyahat tadında olsun…

4 YORUM YAZILMIŞ

  • Elbette mantıklı. Schengen vizeniz varsa hiç düşünmeyin bile… Hatta Yunanistan’ı da ekleyebilirsiniz. Tam anlamıyla Balkan turu yapmış olursunuz.

 1. Gezi bloglarını sürekli takip eden biriyimdir. Siz gerçekten anlatım olarak diğer bloglardan farklısınız. Yazılarınız çok akıcı. Bu yolda kendinizi geliştirmenizi istirham ediyorum. İnşallah ileride çok daha iyi yerlere geleceksiniz. Balkanlar rehberini merakla bekliyorum.

  • Merhaba Muhammet,

   İlgin ve değerli yorumun için sana çok teşekkür ederim. Sizler benim motivasyon kaynağım oluyorsunuz ve boşa yazmadığımı gösteriyorsunuz. Kendimi sürekli yazarlık ve anlatım üslub bakımından geliştirip siz okurlara daha faydalı işler üretmek derdindeyim.

   Balkanlar rehberinin ilki senin de gördüğün üzere hazırlık aşamasıydı. Devam seri şekilde gelecek ve ben de yazmak için hem sabırsızlanıyorum hem de gelecek geri bildirimleri merakla bekliyorum.

   Sevgiler…

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.