Coğrafi ve geleneksel miras açısından Slovakya’nın kalbi olan Banska Bystrica şehri, 85.000 nüfusa sahip ve ülkenin en unutulmaz kültürel simgelerine ev sahipliği yapan turistik bir yer. Horehronie’nin en batı ucunda konumlanan Banska Bystrica, Slovakya’nın altıncı büyük şehri. Kentin 15. ve 18. yüzyıllar arasında madencilik ile zenginleşmesiyle altın çağı başlamış. 1900’lerde demir ve bakır madenciliği kentin odak noktası olmaktan çıkmış. II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Nazi birliklerine karşı başlatılan Slovak Ulusal Ayaklanması’nda ise etkin bir role sahiptir.

Banska Bystrica Gezilecek 6 Yer

Orta Avrupa’nın tarihi ve kültürüyle dikkat çeken şehri Banska Bystrica’yı gezmek isteyenler Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilir. Ilıman ve karasal iklimin hâkim olduğu kenti ziyaret etmeyi düşünenler, yaz aylarının yoğun bir şekilde kalabalık olduğunu ve sanatsal-kültürel etkinliklerin en çok bu mevsimde gerçekleştiğini göz önünde bulundurabilir. Öte yandan kenti kışın gezmek isteyenler, kış sporlarının ve Noel ışıklarının tadını çıkarabilir. Kentin büyüleyici restoranları, kafeleri, dükkânları, pansiyonları ve göz alıcı meydanı görülmeye değer.  Savaş dönemine ait müzeler, günümüzde şehrin cazibe merkezlerinin başında geliyor. Eski maden endüstrisinin yarattığı servetin geride bıraktığı Rönesans mimarisi ise en büyük mirası. Saat kulesi, kubbeli kiliseler, Venedik Evi ve Thurzo Evi bu yapılardan en önemlileri. Matej Bel Üniversitesi ve Sanat Akademisi şehri olarak biliniyor. Muhteşem doğası ve sayısız aktivite imkânıyla turistik açıdan çok değerli.

Mate’j House Müzesi

Kentin tarihini yansıtan bu bina, şehir merkezini ziyaret edenlerin yolunun üzerinde. Banska Bystrica’yı ziyaret ederken görülmeye değer ve tarihi hakkında fikir edinilebilecek nitelikte bir yapı. Kentin 15. Yüzyıldan günümüze uzanan geçmişinden kesitlere rastlamak mümkün. Diğer kiliselerden daha küçük. İç mekân oldukça etkileyici. Kutsal Haç Kilisesi’ne olan benzerliğiyle turistlerin ilgisini çeken yapılardan.

St. Elizabeth Kilisesi

14. yüzyılda inşa edilen ve kentin meydanına yakın konumlanan kilisenin sunak ve vitray detayları görülmeye değer. Şehir surları ile hastaneye yakın konumlanan küçük bir Katolik kilisesi. Yapı, en çok 7 basamaktan oluşan farklı girişiyle ve kapısının üzerindeki heykel figürüyle dikkat çekmekte. Kentin diğer cazibe merkezlerine çok yakın.

Daha Fazla Okuyun: Kosice Gezi Rehberi

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Ebner House Binası

Tarihi değeri yüksek binalardan olan Ebner House, bugün, dekorasyonu ve mimarisiyle cazibe merkezlerinden biri haline gelen bir yapı. Özel geçidi ve balkonu, 1636’da bir taş ustası tarafından yapılmış. Banska Bystrica’da kent meydanına yolu düşenler, pizzalarının tadına bakmak veya özel yapım Çek içkilerini denemek için buraya uğrayabilir.

Slovak Ulusal Ayaklanması Meydanı

Nazi karşıtı Slovak Ulusal Ayaklanması’nın anısına kurulan meydan, oldukça hoş ve ferah. Çeşitli turistik merkezlere yakın. Çevresinde birçok restoran ve işletme bulunmakta. Meydanda gölgede dinlenilebilir ya da bir yerde kahve içilebilir. Tarihi binaları ve çeşmesiyle sıcak bir atmosfere sahip olan meydan, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Çevrede ucuz ve lezzetli yiyecekler sunan sayısız mekân var. Kentte özellikle hafta sonları birçok mekânın kapalı olması, turistleri bu bölgeye çekmekte. Şehrin sembollerinden Saat Kulesi de bu meydanda.

Saat Kulesi

Yaklaşık 100 adımda çıkılan Saat Kulesi, kent meydanında konumlanmakta. İç kısmı oldukça iyi aydınlatılmış. Kulenin seyir terası muhteşem bir manzara vaat ediyor. Gün içinde Saat Kulesi’ni ziyaret edenlere her saat başında farklı bir fon müziği eşlik ediyor.

Daha Fazla Okuyun: Bratislava Gezi Rehberi

Thurzo’s House Müzesi

Kent meydanında yer alan teraslı burjuva evi, 15. Yüzyılda inşa edilen orijinal yapılardan. Gotik mimariyle zenginleştirilen yapının iç kısmında bitki motifleri, freskler ve ilginç duvarlar görülmeye değer. 1958 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Müzede her daim ilgi çeken sergiler oluyor.

Değerlendirme Yazısı
Banska Bystrica Gezilecek Yerler
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.