Basel, İsviçre’nin kültür başkentidir.

Basel, İsviçre’nin kültür başkentidir. Küçük bir şehir olmasına rağmen, doğal güzellikleri, mimari yapıları, sanat etkinlikleri ve kimya sanayindeki yeri ile sadece İsviçre’de değil bütün dünyada kocaman bir yer kaplayan güzel şehir. Şehrin içinden Ren Nehri geçer ve Basel şehrini Küçük Basel ve Büyük Basel olmak üzere ikiye ayırır. Küçük Basel şehrin yeni ve modern halini sergilerken, Büyük Basel şehrin tarihi ve eski yüzünü ortaya koyar. Büyük Basel ve Küçük Basel’i birbirine bağlamak için inşa edilmiş olan toplam beş köprü bulunur. Özellikle hava karardıktan sonra bu beş köprünün Ren Nehri üzerindeki ışıltılı yansımaları harika bir manzara ortaya çıkartır. Bu beş köprüden bir tanesi olan Ren Köprüsü, yolunuz Basel’de gezilecek yerler arasında yer alan bir yapıdır. 1200’lü yıllarda kullanılmaya başlanmış olan bu köprü Basel’deki en eski yapılardan birisidir. Basel yüz ölçümü küçük ancak dünyadaki yeri büyük olan bir şehir demiştik, bunu ispatlarcasına Fransa ve Almanya ile komşu olan Basel’e gün içinde çalışmak için günü birlik gelip gidenlerin sayısına bir bakmanız yeterli olacaktır. Basel, İsviçre’nin üçüncü büyük şehri olmasının yanı sıra sanat etkinlikleriyle de en çok ziyaretçi toplayan şehridir. Basel’deki müzelerin, sanat galerilerinin ve fuarların çok sayıda turist topladığı gerçeği hiçbir zaman göz ardı edilemez. Eğer Basel’e giderseniz sanata doyacağınızı garanti ederiz.

En İyi Zaman

Basel’de hava Avrupa’da görülen tipik karasal iklimi ortaya koyar. Hava sıcaklıkları hiçbir zaman çok yüksek ya da çok düşük olmaz. Özellikle kış ayları hava kapalı ve yağışlı olurken, yaz aylarında 20–25 santigrat derece arasında seyreden sıcaklıklara güneş de eşlik eder. Köprülerin üzerinden keyifle geçip, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıyı doya doya seyretmek istiyorsanız, seyahat planınız için en uygun zaman yaz ayları olacaktır. Seyahatinizi planlarken şehirdeki en büyük fuarlardan ikisi olan Basel Art ve Schmuckmesse fuarlarının tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu fuarların olduğu dönemlerde otellerde yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Ulaşım

Basel’e uçakla giderseniz sizi şimdiye kadar gördüklerinizden biraz daha farklı bir havalimanı karşılayacak. Bu havalimanı, Fransa ve Almaya ile de komşu olmasından dolayı üç ülkeye birden hizmet verme özelliğine sahip olan bir havalimanı. Havaalanına indikten sonra, Almanya ve Fransa için de ulaşımınızı sağlama şansı bulabileceğiniz bu havalimanından Basel şehir merkezine ulaşmak ise oldukça kolay. Şehir merkezinden sadece 6 km uzakta olan havalimanından merkeze gidişinizi, otobüs ya da taksi kullanarak sağlayabilirsiniz. Basel’de ulaşım konusunda, şehir içi ulaşıma bakacak olursak, bütün şehri kaplayan ve istediğiniz her yere ulaşmanızı sağlayacak bir tramvay hattı ve aynı rahatlığı bulacağınız bir otobüs hattı mevcut. Şehrin yüz ölçümü küçük olduğu için yürüyerek gezmek de kullanabileceğiniz rahat ve keyifli bir alternatif. Eğer Basel’de otelde konaklıyorsanız, otobüs ve tramvay hatları için oteliniz size bir kart verecektir ve bu kart sayesinde istediğiniz kadar biniş gerçekleştirebileceksiniz. Bunun dışında farklı bir konaklama yaptıysanız mutlaka kalacağınız süreye göre bir biniş kartı edinmelisiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Basel’de alışveriş yapmak istiyorsanız alternatiflerinizin sayısı oldukça fazladır. İsterseniz Büyük Basel’de cadde üzerindeki mağazalardan, isterseniz Küçük Basel’deki büyük alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. İster küçük hediyelik eşyalar alın, isterseniz büyük ve farklı hediyeler alın Basel’in size sunduğu çeşitler oldukça fazla olacaktır. Ayrıca İsviçre’ye gitmişken dönüşte mutlaka çikolata almalısınız. Bunun için de Basel’in en meşhur pastanesine uğramayı unutmayın.

Yeme İçme

İsviçre mutfağı, Fransız ve Alman mutfağının da etkilerini taşıyan bir mutfaktır. Özellikle peynir yemekleri, fondü en çok rastlayacağınız peynir yemeği, sosis ve et yemekleri ise yaygın olarak göreceğiniz lezzetlerden olacaktır. Genel olarak Avrupa mutfağı ile benzer olan İsviçre mutfağında, size çok da yabancı gelmeyecek tanıdık tatlara rastlayabilirsiniz. En sık karşınıza çıkacak olan yemekler ise, rösti, raclette ve polenta olacaktır. Basel’de yemek yemek için yerel tatların yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler de deneyebilirsiniz. Restoranlarda farklı mutfaklardan yemekler bulabilir ve keyifle yemek yiyebilirsiniz. İsviçre mutfağının belki de en önemli parçalarından birisinin çikolata olduğunu unutmamak lazım. 18. yüzyıldan beri çikolata üretimi yapan bir ülkede mutlaka çikolata da yemelisiniz.

Konaklama

Basel’de konaklama için birçok alternatife sahipsiniz. Oteller, hosteller ya da pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Bütçenize uygun bir konaklama seçeneği mutlaka bulacaksınız. Konaklamanızı daha canlı ve hareketli bir bölgede yapmak isterseniz Büyük Basel sizin için daha uygun olabilir. Büyük Basel’de çok sayıda restoran, kafe, bar ve mağaza bulabilirsiniz. Şehrin küçük olmasının avantajını kullanarak Küçük Basel’de konaklarsanız da bütün mekanlar yürüme mesafesinde olduğu için rahatlıkla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Konaklamanızı ayarlarken mutlaka fuar ve festival dönemlerini göz önünde bulundurun, bu dönemlerde otellerin tamamının dolması söz konusu olabiliyor. Ayrıca bu yoğun dönemlerde fiyatlarda da artışlar olması dikkati çekiyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Basel’de gece hayatı eğlenceli ve renklidir. Barlar, publar ve gece kulüplerinde istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Çok özellikli bir gece hayatı olmasa da Basel’e gitmişken, bir iki gece eğlenmek için dışarı çıkarsanız pişman olmazsınız. Eğlence mekanlarının dışında, Basel’de festival ve yaz aylarında rastlayabileceğiniz açık hava sineması alternatiflerinizin olduğunu da unutmayın. Dünya çapında düzenlenen festivallerden biri sizin seyahat tarihlerinize denk geliyorsa, kaçırmamanız gereken bir etkinlik olduğunu söyleyebiliriz.

Basel gezisi mi planlıyorsun?

Basel hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Basel gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Basel gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.