Bhaktapur, Nepal’in en önemli turistik kentlerinden biridir.

Bhaktapur, Nepal’in en önemli turistik kentlerinden biridir. Bu şehri turist akımına uğratan en önemli özellikler arasında, UNESCO tarafından oluşturulan kültür mirasları listesinde Dünya’da en çok tarihi eser barındıran kent olması yer alıyor. Bu derece çeşitli esere ev sahipliği yapan Bhaktapur, mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Bhaktapur bunların yanı sıra çömlekçilik, tarihi anıtlar, geleneksel sanat ve mimari, pencere, dokuma ve seramik sanayi, tapınaklar, zanaat eserleri, zengin yerel gelenekleri, müzik etkinlikleri, kültür, din, festivaller ve daha birçok şey ile mistik turizme de ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Mutlaka gidip görmeniz gereken ve hem doğal güzelliklerini hem de el değmemiş mimari eserlerini keşfetmeniz gereken bir şehir Bhaktapur. Antik kent olma özelliği taşıyan bu şehir, gezmeye başladığınız andan itibaren sizi büyülemeye de başlıyor. Oldukça eskiye uzanan hayaller içerisinde kaybolup gidiyorsunuz. Nepal şehirleri içinde kutlama ve festivallerin şahri olarak anılan Bhaktapur’da birbirinden güzel organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapan şehirde, eğlence kültürü de oldukça gelişmiş durumda. Şehirde yer alan Pottery Meydanı, mutlaka görmeniz gereken, çömlekçilik ve tahta oymacılığının yapıldığı meydanlardan biri. Kraliyet Sarayı, Milli Sanat Galerisi, Bhadri Tapınağı ve benzeri yerler, görülmesi gereken yerler arasında.

En İyi Zaman

Bhaktapur’da sub tropikal iklim hakim ve bundan dolayı yazlar sıcak, kışlar ise sert geçiyor. Ocak ve Mart ayları şehirde en çok soğuk olan aylardır. Bundan dolayı bu dönemlerde Bhaktapur’a gitmemenizi öneririz. Nisan ayından sonra havalar ısınmaya başlıyor ve günlük sıcaklık ortalamaları 26 ila 28 derece arasında seyrediyor. Haziran ve Eylül ayları arasındaki dönemde, yani yaz aylarında muson yağmurlarının etkisinde olan bir şehir Bhaktapur. Eylül ve Aralık ayları arasındaki dönemde havalar daha ılık oluyor. Bundan dolayı size en uygun hava koşullarında şehre gitmelisiniz.

Ulaşım

Bhaktapur şehrinde ulaşım imkanların fazla gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz. Buraya gelmek için Katmandu’da bulunan havalimanına iniyorsunuz. Oradan da otobüslerle Bhaktapur’a yolculuk yapıyorsunuz. Şehir içindeki ulaşımda ise yine otobüsler, taksiler gibi araçlar kullanılıyor. Ucuz olan toplu taşımalarda insanlarla fazla içli dışlı olmak zorunda kalacaksınız. Yoğunluk ve kalabalıktan dolayı insanlar otobüslerden taşacak duruma kadar geliyor. Hatta otobüs üzerinde yolculuk eden insanları dahi görebilirsiniz. Belki siz de kendinizi otobüs üzerinde yolculuk ederken bulabilirsiniz. Polis kontrolünün olmadığı alanlarda insanlar bu yöntemi oldukça sık kullanıyor. Ulaşım için taksiyi de kullanmanız mümkün.

Alışveriş

Bhaktapur’a gittiğinizde kendinize hatıra kalacak ya da sevdiklerinize hediye olacak eşyalar almak isteyebilirsiniz. Bu bölgede alışveriş için en ideal ürünler arasında çömlekler, tahtadan süs eşyalar ve çanaklar görünüyor. Şehirde zaten bu el sanatları oldukça ünlü ve hemen hemen her yerde satışına da rastlayacaksınız. Bunların yanı sıra bir festival şehri olan Bhaktapur’da alışveriş esnasında en çok rastlayacağınız şeyler arasında maskeler yer alıyor. Çeşitli tanrı tasvirlerinin yer aldığı maskeler, en güzel hediye seçeneklerinden biri. Yerel mağazalar ve küçük pazarlarda, aradığınız her şeyi bulmanız mümkün hale geliyor.

Yeme İçme

Bhaktapur, kendi yaptıkları yoğurtlarla meşhur olan bir kent. Bu yüzden buraya gittiğinizde bu özel yoğurtlardan mutlaka tatmanızı öneririz. Yöre halkı bu yoğurtları, yine kendi yapımları olan balla karıştırarak yiyorlar. Oldukça lezzetli olan bu karışımın adı da juju-dhau. Bunun yanı sıra yemek yemeniz için Durbar Meydanı’nda birçok restoran bulunuyor. Bu restoranlar tamamen turistlere yönelik hazırlanmış durumda. Ayrıca kasaba yollarında birçok lokal restoran da göreceksiniz. Ancak bu lokal restoranlar, yalnızca çay, kahve ve yerel bir yemek olan Dhal Bhat Taraki adını verdikleri yemeği sizlere sunuyor.

Konaklama

Bhaktapur’da konaklama için birçok otel bulabiliyorsunuz. Bu otellerden bazılarını sizler için paylaşacak olursak, Panaroma View Tower Resort, Hotel Sweet Home ve Planet Bhaktapur Hotel ilginizi çekebilir yerler arasında. Şehir merkezine yakın yerlerde konaklamayı düşünüyorsanız da Ecotel Guest House ve Ajime Guest House tam size göre. Üstelik ekonomik seçenekler arasında. Daha da ekonomik fiyatlı otellerde konaklamak istiyorsanız, Namaste Bhaktapur Guest House, Hilltake Healt SPA & Resort ve Cosy Hotel seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Daha birçok seçeneğin yer aldığı Bhaktapur şehrinde, size uygun konaklama seçeneklerini bulmak ve içlerinden birini seçmek size kalıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bhaktapur’a gitmeden önce ve gittikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor. Bunlar arasında bir takım hastalıklar yer alıyor. Sarı Humma, Hepatit A, Hepatit B ve benzeri hastalıklar bu bölgede sıkça görülen hastalık türlerinden. Bundan dolayı gitmeden önce önlem almanızda yarar var. Bunun yanı sıra ulaşım anlamında da bolca sıkıntı yaşayacaksınız. Bu yüzden tedbirli olmanız gerekiyor. Ulaşım imkanları oldukça ucuz seçeneklerden oluşuyor. Birçok yere de taksi ile gitmeniz mümkün. Ancak geceleri taksi yoğunluğu az olduğundan, taksi bulma konusunda özellikle geceleri bir hayli zorluk çekebilirsiniz.

Bhaktapur gezisi mi planlıyorsun?

Bhaktapur hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bhaktapur gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bhaktapur gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.